MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie ostrołęckich twórców. Odbyło się 9.03.2024 w Bibliotece Pedagogicznej

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na to spotkanie, które odbyło się w sobotnie przedpołudnie w Bibliotece Pedagogicznej, zaprosiła twórców, muzealników i samorządowców Czesława Lewandowska - twórczyni ludowa, aktywnie działająca w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, oddział kurpiowski.

Tematem wiodącym były kurpiowskie fartuchy, których charakterystyczne elementy wskazywała Maria Samsel - dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Ale była to także doskonała okazja do rozmów o różnych dziedzinach twórczości, tym bardziej, że obecni byli ich przedstawiciele:

  • Mariola Kuśmierczyk - wykonuje palmy i kwiaty z bibuły
  • Wiesław Kuskowski - wikliniarstwo, rzeźba
  • Teresa Piórkowska-Ciepierska - plastyczka, malarka
  • Klaudia Golon - haft krzyżykowy
  • Joanna Golon - szydełkowanie
  • Teresa Pabich - haft, krawiectwo, koronka
  • Krystyna Sobiech - hatfowanie, projektowanie wzorów
  • Irena Paziewska - robi na drutach i... pisze wiersze

Niektórzy twórcy prezentowali swoje prace.

- Jestem pełna podziwu dla państwa talentów - komplementowała Anna Gocłowska, wiceprezydent Ostrołęki.

Wywiązała się także dyskusja o... witaczach.

Kilkanaście miesięcy temu Stanisław Szatanek - wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrołęki - przedstawił w ratuszu pomysł, by na placu Bema (albo w innym reprezentacyjnym miejscu) stanęła figura niedźwiedzia (który jest w herbie miasta). Na sobotnim spotkaniu zapytał o opinię twórców. Ten pomysł im się spodobał, podobnie jak mural lub murale z kurpiowskimi akcentami, o których mówiła Joanna Golon - widziała takie w Nowogrodzie.

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel powiedziała o dużym konkursie dla twórców, pn. "Sztuka Kurpiów", który MKK ma wkrótce ogłosić. Można będzie zgłaszać prace z 12 dziedzin twórczości.

- Tytuł konkursu nawiązuje do albumu Jacka Olędzkiego "Sztuka Kurpiów", wydanego w 1970 roku. Jacek Olędzki był etnografem fotografem, wykładowcą - profesorem Uniwersytetu Warszawskiego (zmarł w 2004 roku - red.). I napisał bardzo dobrą pracę "Kultura artystyczna ludności kurpiowskiej", a potem wydał album pt. "Sztuka Kurpiów". Napisał też wiele artykułów. Jacek Olędzki był badaczem Kurpi i chcieliśmy mu oddać hołd. Myślę, że region wiele mu zawdzięcza - podkreśliła Maria Samsel. - Więc tytuł konkursu jest nawiązaniem do dorobku etnografa, ale jednocześnie to najwyższy czas, aby ogłosić taki konkurs, bo poprzedni mieliśmy 15 lat temu. A takie konkursy dają również możliwość monitorowania twórczości ludowej - wiemy, kto tworzy, kto od kogo się uczy. Bo to też jest ważne, żeby poszczególne dziedziny sztuki miały następców. To chyba teraz jest największa troską twórców - dodała.

- Młodym nie zawsze starcza cierpliwości - potwierdziła Czesława Lewandowska, która sama twórczością zajmuje się od 37 lat i przez ten czas wiele osób uczyła.

A pod koniec spotkania, dziękując twórcom (a paniom także życząc wszystkiego dobrego z okazji Dnia Kobiet) Stanisław Szczepanek obdarował wszystkich żółtymi tulipanami. Sam wyszedł z biblioteki z pokaźną palmą wielkanocną, podarowaną przez Czesławę Lewandowską.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki