MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palmy kurpiowskie na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Archiwum Tygodnika Ostrołęckiego
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 15 kwietnia 2024 r. Tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów z Puszczy Zielonej została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (na wniosek depozytariuszy i artystów), a konkurs "Palma Kurpiowska" w Łysych do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego (na wniosek Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce).

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego w naszym kraju, ale też wyrazem uznania dla twórców kultywujących regionalne tradycje. Jest również realizacją obowiązku inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa nałożonego przez Konwencję UNESCO z 2003 roku, którą ratyfikowała m.in. Polska.

Obecnie na liście znajduje się 88 wpisów.

Do tej pory wpisano na nią m.in.

  • hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej i Białej,
  • wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej,
  • bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej,
  • wypiek byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej,
  • bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej,
  • bartnictwo.

Serdecznie gratulujemy i jednocześnie dziękujemy twórcom, artystom, którzy podtrzymują przepiękne tradycje Kurpiowszczyzny, jak również organizatorom konkursu w Łysych, który pozwala gościom z całego kraju, a nawet ze świata na własne oczy oglądać cuda kurpiowskiego rękodzieła

- czytamy na FB Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. nakłada na państwa-strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju.

Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, obyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, kultywujące pamięć historyczną, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i wszelkimi innymi przejawami usankcjonowanej tradycją działalności człowieka zachęcamy do zgłaszania tych zjawisk do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wniosek należy wysłać pocztą lub złożyć osobiście w Kancelarii Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod adresem: ul. M. Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki