Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto bursztynu i 45-lecie pracy twórczej bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza. Impreza w Muzeum Kurpiowskim w Wachu, 26.08.2023

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Wideo
od 16 lat
Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie uhonorowani zostali 26 sierpnia 2023 roku medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - to najwyższe odznaczenie nadawane przez ministra kultury. A wiceminister sportu Arkadiusz Czartoryski wręczył państwu Bziukiewiczom medal ministra sportu za promocję polskiej turystyki.

26 sierpnia 2023 to w Wachu gm. Kadzidło Święto Bursztynu, ale i święto Zdzisława Bziukiewicza, który wraz z żoną Laurą prowadzi Muzeum Kurpiowskie. Oboje są twórcami ludowymi, oboje są też ciekawymi ludźmi. Ale dziś więcej miejsca poświęcimy Zdzisławowi, który świętuje jubileusz.

Zdzisław Bziukiewicz obróbką bursztynu zajmuje się od najmłodszych lat. Umiejętność tę przejął do swoich rodziców. Obrabia bursztyn ręcznie, przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi. Od 2003 roku wraz z żoną Laurą prowadzi lekcje bursztyniarstwa, wykonywania koronek, kwiatów z bibuły.- Od 2009 roku działa stworzone przez małżonków Muzeum Kurpiowskie w Wachu, dziś oferując zwiedzającym ponad 20 tys. eksponatów. W 2022 roku, staraniem Zdzisława Bziukiewicza i jego rodziny, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej wpisane zostało na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Jaki okres w ciągu tych 45 lat pracy był dla niego szczególny?

- Ten, kiedy zakładaliśmy muzeum - mówi. - Pomysł powstał w 2008 roku. To było nie lada wyzwanie. Muzeum zostało otwarte 1 kwietnia 2009 roku, choć chcieliśmy zrobić otwarcie latem. A dlaczego tak się stało? Umieściłem w internecie informację, że takie muzeum powstaje, zauważyli ją w Polskiej Agencji Prasowej i oni zasugerowali datę otwarcia - wspomina. - To muzeum zaczęło się rozrastać, przybywało eksponatów i siłą rzeczy więcej czasu poświęcałem muzeum niż bursztyniarstwu.

Dzieci państwa Bziukiewiczów angażują się i w prowadzenie muzeum, i w działalność artystyczną.

- Z 15-letnim synem Piotrem jesteśmy uczestnikami programu stypendialnego "Mistrz-Uczeń", realizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i dziedzictwa Wsi - opowiada dumny tata. - Zresztą Piotr trzy lata temu zainteresował się też kowalstwem. Naoglądał się "Discovery", zrobił sobie palenisko, zaczął wykuwać noże. A młodsi pomagają nam przy oprowadzaniu gości po muzeum. Zdecydowanie łapią bakcyla. A co będzie dalej? Zobaczymy.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia oraz wnętrza Muzeum Kurpiowskiego w Wachu.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki