Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o bracie Zenonie Żebrowskim ciągle żywa. W 42. rocznicę śmierci brata Zeno w Tokio odbędzie się sympozjum. Z udziałem ostrołęczanina

Kazimierz Żyra
Archiwum Witolda Kuczyńskiego
W 42. rocznicę śmierci brata Zenona w Japonii odbędzie się poświęcone mu sympozjum naukowe. Jednym z uczestników konferencji będzie Grzegorz Pragacz. Były komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce jest wielkim miłośnikiem kultury ludowej. Od kilku lat należy do Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni. 5 marca 2024 Grzegorz Pragacz przyjechał do Czarni. Celem jego wizyty było zbieranie materiałów do prezentacji multimedialnej o życiu Misjonarza Japonii.

Władysław Żebrowski urodził się około roku 1898 w rodzinie chłopskiej we wsi Surowe. W roku 1925 wstąpił do zakonu franciszkanów w Grodnie. W zgromadzeniu przyjął imię Zenon. Brał on aktywny udział w budowie kompleksu klasztornego franciszkanów w Niepokalanowie oraz uczestniczył w pracach przy wydawaniu czasopisma „Rycerz Niepokalanej”.

Brat Zenon był jednym z najbliższych współpracowników ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Razem w roku 1930 wyjechali do Japonii, gdzie tworzyli podstawy misji katolickiej w Nagasaki. Brat Zenon Żebrowski znany był w Japonii ze swojej działalności charytatywnej. Zakładał sierocińce dla dzieci i budował osiedla dla bezdomnych. Został za to uhonorowany przez cesarza Japonii Orderem Świętego Skarbu IV klasy. W roku 1979 u stóp góry Fudżi stanął pomnik brata Zenona. Franciszkanin, nazywany Misjonarzem Japonii, zmarł w Tokio 1982 r.

Działalność brata Zenona jest doceniana także w ojczystym kraju. W roku 1998, staraniem proboszcza parafii pw. NP NMP w Czarni Wacława Nowackiego, przed parafialnym kościołem stanął pomnik zakonnika. Kilka lat później w budynku byłej plebanii otwarto Muzeum im. Brata Zenona Żebrowskiego. Znajdują się tam eksponaty nie tylko ściśle związane z regionem kurpiowskim, lecz także wiele pamiątek z Kraju Kwitnącej Wiśni. Brat Zenon jest patronem kilku instytucji w naszym regionie. Jego imię noszą m.in. szkoły podstawowe w Surowem i Wykrocie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Czarni.

W 42. rocznicę śmierci brata Zenona w Tokio odbędzie się poświęcone mu sympozjum naukowe. Jednym z uczestników konferencji będzie starszy brygadier Grzegorz Pragacz. Były komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce jest wielkim miłośnikiem kultury ludowej. Od kilku lat należy do Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni.

We wtorek 5 marca 2024 Grzegorz Pragacz przyjechał do Czarni. Celem jego wizyty było zbieranie materiałów do przygotowywanej prezentacji multimedialnej o życiu Misjonarza Japonii. Brygadier Pragacz spotkał się z wójtem Markiem Piórkowskim, prezesem TK „Strzelec” Witoldem Kuczyńskim i innymi członkami władz stowarzyszenia. Spotkanie było bardzo owocne.

Pracownicy Urzędu Gminy w Czarni przygotują ulotkę promującą postać naszego wielkiego rodaka. Działająca w Czarni Kapela Brata Zenona udostępni własne nagrania. Witold Kuczyński zapewnił mnie, że Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” nagra pieśń poświęconą bratu Zenonowi w strojach ludowych. Wszystkie te materiały Grzegorz Pragacz zabierze ze sobą do Japonii. Będzie to doskonała promocja nie tylko gminy Czarnia, lecz także całego regionu kurpiowskiego

- mówi wójt Marek Piórkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki