Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni, 27.04.2023. Zdjęcia

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
W czwartek 27 kwietnia 2023 w SOSZ-W w Czarni odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia powstania placówki. Przybyło na nią wielu znakomitych gości.

W roku 1980 w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ostrołęce zrodził się pomysł na powołanie w Czarni placówki specjalnej. Decyzją ówczesnego kuratora oświaty Mieczysława Boguszewskiego od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” wykupiony został budynek zajazdu Bartnik. W marcu1983 r. otwarto w nim Specjalny Zakład Wychowawczy. W tym czasie w placówce funkcjonowały 4 klasy i 4 zespoły wychowawcze. W SZW przebywało 32 uczniów w wieku od 9 do 18 lat. Od 1 września 1983 r. placówka zmieniła nazwę na Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Czarni.

Obiekt SOSz-W był stopniowo rozbudowywany. W 1987 r. kupiono sąsiadujące z ośrodkiem grunty. Sześć lat później opracowano dokumentację rozbudowy SOSz-W w Czarni. Zgodnie z programem użytkowym placówka była przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Przewidywał on także pomieszczenia do nauki szkolnej, pomieszczenia w internacie oraz zespół rehabilitacyjny. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 1996, zaś w październiku 1996 odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Otwarcie fragmentu pierwszego etapu budowy ośrodka miało miejsce 27 października 2001 r. Organem prowadzącym było wówczas Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. W roku 2008 SOSz-W w Czarni otrzymał imię Apostoła Japonii, brata Zenona Żebrowskiego. Z tej okazji na dziedzińcu placówki odsłoniętą pomnik patrona, zaś w holu głównym umieszczono poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Rozbudowa ośrodka

W roku 2007 rozpoczęto rozbudowę ośrodka. Kompleks budynków oddano do użytku w styczniu 2010 r. miało miejsce uroczyste oddanie do użytku kompleksu budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego . Oficjalnego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, poświęcenia bp Tadeusz Bronakowski. Placówka wzbogaciła się o nowy kompleks rehabilitacyjny wraz z basenem, szkołę z salą gimnastyczną, dwa boiska oraz internat. Ośrodek ma także własną oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody. Środki na rozbudowę placówki przekazał organ prowadzący, czyli Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Obecnie Ośrodek jest placówką edukacyjno-opiekuńczą dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 24 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Od 2005 roku funkcję dyrektora placówki pełni Grzegorz Dąbkowski.

W ośrodku funkcjonuje również zespół rewalidacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Znajdują się w nim także sale do zajęć edukacyjno-rewalidacyjnych, pracownia komputerowa, pracownia gospodarstwa domowego, pracownia ceramiczna, pracownia plastyczna, pracownia stolarska, sala doświadczania świata, sala rehabilitacyjna, basen z wannami jacuzzi, gabinety specjalistów. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w profesjonalny, specjalistyczny sprzęt oraz różnorodne pomoce dydaktyczne i terapeutyczne a także nowoczesne urządzenia multimedialne (komputery, tablice, telewizory).

Jubileusz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni

W czwartek 27 kwietnia w SOSZ-W w Czarni odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia powstania placówki. Przybyło na nią wielu znakomitych gości.

Samorząd województwa mazowieckiego reprezentowali radny sejmiku Mirosław Augustyniak i dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Mirosław Krusiewicz. Obecny był wicestarosta powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski. Przybyli także włodarze okolicznych gmin, m.in. burmistrz gminy Chorzele Beata Szczepankowska, burmistrz gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk i wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski. Gośćmi uroczystości byli również dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce Michał Giers, urzędnicy z gminy Rozogi, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarni i samorządowcy z gminy Czarnia.

Uroczystość 40-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną przez kilku kapłanów. Po nabożeństwie głos zabrał dyrektor placówki Grzegorz Dąbkowski. Mówił on o historii Ośrodka oraz specyfice pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Potem przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości. Wszyscy gratulowali efektów pracy dyrektorowi i pracownikom SOSz-W w Czarni. Były także życzenia i upominki.

Radny Mirosław Augustyniak i dyrektor Mirosław Krusiewicz wręczyli Grzegorzowi Dąbkowskiemu pamiątkowy medal „:Pro Masovia” nadany przez marszałka Adama Struzika. Kolejny punkt uroczystości to występy artystyczne wychowanków Ośrodka. Przedstawili oni widowisko przedstawiające najważniejsze momenty z życia patrona, brata Zenona Zebrowskiego. Nie zabrakło odniesień do kultury kurpiowskiej. Po części artystycznej goście zwiedzali kompleks SOSz-W. W holu głównym czekał już okolicznościowy tort, który sprawiedliwie podzielono pomiędzy wszystkich uczestników uroczystości.

Na koniec dyrektor Grzegorz Dąbkowski zaprosił wszystkich gości na obiad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki