Wąsewo. Uchwalili budżet na 2020 rok, 30.12.2019. Wszyscy radni byli za

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
UG Wąsewo
Wąsewo. Wszyscy radni głosowali za nowym budżetem. W przyszłym roku powstanie kilka dróg i biblioteka.

30 grudnia 2019 r. w Wąsewie zebrała się Rada Gminy. Najważniejszym punktem w porządku obrad było uchwalenie budżetu gminy na 2019 rok.

Najlepszy krwiodawca

Na samym początku sesji Witold Kulesza z Rudy został uhonorowany przez wójta Rafała Kowalczyka i przewodniczącego Grzegorza Jaworskiego za to, że oddał honorowo 50 litrów krwi! Pod tym względem nikt mu nie dorównuje w gminie.

30 listopada była uroczysta gala krwiodawców w Ostrołęce, na której nie mógł być. Odebrał więc na sesji podziękowanie od Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Ostrołęce oraz prezent od gminy. Pan Witold znany jest ze swojego zaangażowania, przez wiele lat był sołtysem w swojej wsi.

Dużo się działo w gminie

W ostatnich tygodniach zakończono w gminie trzy ważne inwestycje.

Rozbudowano stację uzdatniania wody w Wąsewie. Kosztowała 1,5 mln zł, uroczyste otwarcie będzie później.

Dobiegła też końca budowa oczyszczalni ścieków w Trynosach-Osiedlu. Na wiosnę będzie uroczysty odbiór.

19 grudnia odebrano wybudowane ponad 2 kilometry drogi powiatowej Brudki Nowe – Przedświt, gmina partycypowała w kosztach. Budowa była możliwa, bo część właścicieli przekazała za darmo swoje grunty pod drogę. Wiosną przyjdzie czas na oficjalne przekazanie drogi wraz z podziękowaniami.

Droga jest piękna i kosztowała powiat i gminę niewiele, bo udało się pozyskać aż 70 proc. dofinansowania z funduszy rządowych. „To bardzo dobry montaż finansowy” - powiedział wójt.

Jak poinformował wójt, gmina znów wystąpiła o dofinansowanie odbioru odpadów rolniczych, m. in. folii po kiszonkach. Wniosek opiewa na 60 tys. zł. Z ubiegłorocznego sprzątania rolnicy i gmina są bardzo zadowoleni.

Zapłacą bezgotówkowo

To dobra informacja dla mieszkańców. Od Nowego Roku będzie można wpłacać podatki w gminie za pomocą terminalu płatniczego, czyli bezgotówkowo. Na sesji podjęto uchwałę w tej sprawie. Jak powiedział wójt, jest to wymóg wynikający z przepisów, ale też pójście z duchem czasu.

Radni przyjęli też Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok. Przeznacza się na ten cel 31,5 tys. zł, to środki z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Na wniosek radnego Tadeusza Bąka przedłużono do końca marca 2020 r. termin prac nad nowym statutem gminy. Statut miał być gotowy do końca roku, ale chodzi o to, aby był dopracowany, na co trochę zabrakło czasu.

Czyścili stary budżet

Wskutek zmian wprowadzonych do budżet na 2019 rok deficyt zmniejszy się o 906 tys. zł i wyniesie 3 mln 436 tys. zł.

Dochody budżetu po zmianach wyniosą około 23 mln zł i będą wyższe o ponad 2 mln zł od ubiegłorocznych. Natomiast wydatki to ponad 26 mln zł (większe o 6 mln zł w porównaniu z 2018 r.). Zadłużenie gminy zmalało o 637 tys. zł i na koniec roku wynosi 7 mln 539 tys. zł. Wskaźnik planowanej spłaty zobowiązań to 5,09 proc., a dopuszcza się 10,81 proc.

Mimo różnych przeciwności rozwijamy się

– podsumował wójt Rafał Kowalczyk.

Rozwój pod kontrolą

Omawiając projekt budżetu na 2020 rok, wójt Rafał Kowalczyk powiedział, że uwzględnia on to wszystko, co konieczne: wydatki bieżące i zadania inwestycyjne.

Co do zadań inwestycyjnych:

- Proszę o życzliwe zrozumienie, bo potrzeby mieszkańców są większe, a są ograniczenia wynikające z przepisów – wyjaśniał wójt. - Nawet gdybyśmy chcieli pozyskać dodatkowe kredyty, to nie jest to możliwe. Mimo to zamierzenia inwestycyjne są ambitne.

Najważniejsze planowane w 2020 roku to:

 • budowa drogi Ulasek – Brudki Stare o długości 1675 m (łączy drogę różańską z Brudkami) – ma kosztować nieco ponad 1 mln zł;
 • przebudowa drogi od szosy różańskiej przez Majdan Suski do Przedświtu (nie uda się jednak zrealizować całego odcinka, bo nie ma dofinansowania zewnętrznego, zadanie jest warte 1,5 mln zł);
 • przebudowa dróg transportu rolnego w Zastawiu (ponad 4 km, będą naprawiane przez 3 lata, w każdym roku gmina przeznaczy na to 150 tys. zł);
 • przebudowa drogi Choiny – Ruda wartości 310 tys. zł (chodzi o dwa odcinki, będzie wykonany projekt);
 • przebudowa drogi Wąsewo – Króle – droga K60 (chodzi o dwa odcinki, ale w 2020 r. zaplanowana jest budowa drugiego);
 • przebudowa drogi Wiśniewo - Grębki – Koziki – Majdan (to kontynuacja budowy drogi przebiegającej częściowo przez gminę Ostrów Maz., ma kosztować ok. 1,3 km, w budżecie zapisano 250 tys. zł);
 • przebudowa drogi Mokrylas – Mokrylas Kolonia i Mokrylas Włościański – Mokrylas Szlachecki (ma kosztować 820 tys. zł, zaplanowano 390 tys. zł);
 • przebudowa drogi transportu rolnego w Brzezienku (ok. 550 metrów, zaplanowano 400 tys. zł);
 • budowa ok. 600 m drogi w Rząśniku Szlacheckim (zadanie nie wykonane w 2019 r.);
 • przebudowa budynku szkoły w Grądach z przeznaczeniem na dom kultury (koszt szacowany na 1 mln zł, pozyskano 500 tys. zł z PROW, budowa w latach 2020 -21);
 • budowa biblioteki publicznej w Wąsewie, tuż obok budynku urzędu gminy (pozyskano na nią 1 mln 125 tys. zł, przetarg został rozstrzygnięty, gmina dołoży 550 tys. zł, biblioteka ma być gotowa do końca 2020 r.).

W budżecie przewidziano w sumie 4 mln 421 tys. zł na inwestycje.

Zaplanowane dochody to 22.690 tys. zł, a wydatki 24.351 tys. zł. Deficyt ma być znacznie niższy – 1 mln 661 tys. zł, w całości sfinansowany z kredytów i pożyczek.

Pytania i postulaty radnych i sołtysów dotyczyły przede wszystkim rozszerzenia zakresu oświetlenia ulicznego. Za budżetem głosowali wszyscy radni.

Uchwalono także wieloletnią prognozę finansową. Wynika z niej, że w 2034 roku gmina nie będzie miała długu.

Potem wójt – reagując na niektóre wypowiedzi - tłumaczył, że tak długie dojście do zerowego zadłużenia wynika z ambitnych planów inwestycyjnych. Zapewniał jednak, że zadłużenie jest bezpieczne, bo kredyty są obecnie bardzo tanie, a trzeba je brać, dopóki są do zdobycia środki unijne.

Czytaj także

Jak budować dobre relacje z ludźmi? #ZROZUM

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie