MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z 5. MBOT zmierzyli się w Lublińcu z ekstremalnym biegiem "Setka Komandosa"

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Blisko 700 mundurowych z całej Polski wystartowało w morderczym biegu VIII edycji „Setki Komandosa”, który odbył się w Lublińcu. To trzeci z pięciu biegów będących częścią Wielkiego Szlema Komandosa. Wśród nich był terytorials z Komorowa.

Wielki Szlem Komandosa polega na ukończeniu w ciągu jednego roku cyklu pięciu komandoskich imprez biegowych. To Ćwiartka Komandosa (10 km biegu w umundurowaniu z 10 kg plecakiem), Półmaraton Komandosa (21 km biegu w umundurowaniu z 10 kg plecakiem), Setka Komandosa (100 km biegu: 20 km w umundurowaniu z 10 kg plecakiem; 20 km w umundurowaniu; 60 km w stroju sportowym), Bieg o Nóż Komandosa (15 km biegu w umundurowaniu) oraz Maraton Komandosa (42 km biegu w umundurowaniu z 10 kg plecakiem).

Wśród uczestników "Setki Komandosa" było około 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym siedmiu z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pomysł na zdobycie Wielkiego Szlema Komandosa zrodził się po ukończeniu Wyrypy Beskida 2023. Okazało się, że kilku naszych znajomych z brygady również chce ukończyć ten elitarny challenge. I tak od słów do czynów - jest wyzwanie - trzeba działać

– powiedział por. Karol z 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec.

Podczas „Setki Komandosa” żołnierze mieli do pokonania (w reżimie czasowym 20 godzin) liczącą 100 kilometrów trasę podzieloną na pięć etapów. Pierwsze 40 km musieli pokonać w pełnym umundurowaniu, w tym 20 km z plecakiem o wadze minimum 10 kg. Pozostałe 60 km trasy mogli pokonać w stroju sportowym.

Pierwsza nocna pętla w umundurowaniu z 10-kilogramowym plecakiem minęła szybko, drugą pętlę biegliśmy bez obciążenia, ale już wtedy zaczęły się pierwsze kryzysy. Mieliśmy w nogach 40 kilometrów, na szczęście świt i śpiew ptaków dodały skrzydeł na trzeciej pętli, dodatkowo zmiana ubioru i obuwia na sportowe zwiększyły morale. Ukończenie trzeciej pętli - czyli 60 km złamały barierę psychiczną – wtedy już zaczęliśmy odliczać kilometry do mety. Największy kryzys pojawił się na 70 kilometrze, jednak psychika i ambicja odegrały tu największą rolę, to nie był czas na odpuszczenie. W ostatnie 8 km włożyliśmy resztki energii, by jak najszybciej ukończyć bieg. Nadeszła upragniona meta i myśl, że za rok trzeba zrobić to lepiej – mimo że na trasie zarzekało się - nigdy więcej

– spuentował porucznik z siedleckiego batalionu.

Wszyscy żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady OT ukończyli „Setkę Komandosa”. Największy sukces osiągnął szer. Marcin z 54blp z Zegrza Południowego. Na metę wbiegł 35. pokonując trasę 100 km w czasie 12 h 24 min.

Klasyfikacja żołnierzy 5 MBOT:
35. szer. Marcin 12h24 - 54 batalion lekkiej piechoty z Zegrza Południowego
153. ppor. Marek 15h37 - 54 batalion lekkiej piechoty z Zegrza Południowego
264. st. szer. spec. Jacek 17h02 - 52 batalion lekkiej piechoty z Komorowa
396. por. Jarosław 18h36 - 53 batalion lekkiej piechoty z Siedlec
397. por. Karol 18h36 - 53 batalion lekkiej piechoty z Siedlec
432. kpt. Arkadiusz 18h57 - 5MBOT Ciechanów
444. ppor. Rafał 19h00 - 5MBOT Ciechanów

Bieg rozpoczął się w piątek, 15 marca o godzinie 22:00.

Źródło: 5. MBOT

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki