MKTG SR - pasek na kartach artykułów

X Otwarty Turniej o Puchar Wójta Gminy Andrzejewo „Królewskie Szachy” w Starej Ruskołęce

Hanna Chromińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szachy to jedyna dyscyplina, w której dzieci i młodzież mogą zmierzyć się z seniorami – różnica wieku między najstarszym i najmłodszym uczestnikiem X Otwartego Turnieju „Królewskie Szachy” w Starej Ruskołęce to 64 lata!

W niedzielę, 17 marca w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce odbył się X Turniej o Puchar Wójta Gminy Andrzejewo „Królewskie Szachy”. Pomysłodawcą tego najstarszego turnieju szachowego w powiecie ostrowskim był Arkadiusz Przeździecki - były dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce, który od 34 lat prowadzi w gminie Andrzejewo zajęcia szachowe.

Arkadiusz Przeździecki pasję do szachów z sukcesami przekazał swoim córkom. Bliźniaczki Marta i Ewa (rocznik 1988) pierwsze medale zdobyły odpowiednio w 2004 i 1998 roku. W następnych latach Ewa - obecnie Rudnicka - dwukrotnie zdobyła srebrne medale drużynowych mistrzostw Polski kobiet (2011 i 2012) i w roku 2015 zajmowała 20. miejsce wśród polskich szachistek. Od roku 2011 Ewa Rudnicka nosi tytuł szachowy mistrzyni FIDE (Fédération Internationale des Échecs - Międzynarodowej Federacji Szachowej). Marta - obecnie Bartel – wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: trzykrotnie na olimpiadach szachowych (2006, 2008, 2014; w roku 2014 zdobyła indywidualnie srebrny medal), dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata (2007 - zdobyła indywidualnie złoty medal i 2015), dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy (2007 - drużynowo srebrny medal, 2013). W roku 2014 piąta szachistka w Polsce i osiemdziesiąta na światowej liście FIDE, od roku 2009 arcymistrzyni FIDE.

Pierwszy turniej rozegrano w roku 2013 jako Otwarte Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego. Ostatni turniej pod tą nazwą odbył się w roku 2019. Zanim pandemia zawiesiła rozgrywki na dwa lata turnieje w Starej Ruskołęce cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem w środowisku szachowym. Po pandemii turniej powrócił w roku 2022 pod obecną nazwą i przyciągnął 132 zawodników. W dzisiejszych rozgrywkach bierze udział 86 zawodników - 19 kobiet i 67 mężczyzn. Najstarszy zawodnik ma 71 lat (rocznik 1953), najmłodsi mają po 7 lat (rocznik 2017). Są to zawodnicy nie tylko z powiatu ostrowskiego ale także z Łomży, Zambrowa, Czyżewa, Warszawy, Sarnak, Białegostoku i innych miejscowości. Podobnie jak w poprzednich latach obsługę sędziowską wzorowo prowadzi Akademia Szachowa Sobociński z Łomży

- opowiada Arkadiusz Przeździecki.

Wszyscy uczestnicy turnieju rozegrali 7 rund systemem szwajcarskim (tempem 10 minut + 5 sekund na ruch na zawodnika).

Wyniki kategorii OPEN:
1. miejsce - Bartosz Chełstowski (KS Elbrus Łomża)
2. miejsce - Adam Gocłowski (Wąsewo)
3. miejsce - Stanisław Marcia (Zaręby Kościelne)

· Najlepsza kobieta: Natalia Sudak (Nowa Ruskołęka)
· Najlepsza zawodniczka gminy Andrzejewo: Aniela Sutkowska
· Najlepszy zawodnik gminy Andrzejewo: Witold Przychodzeń (SP Andrzejewo)

Grupa do lat 11 – dziewczęta
1. miejsce - Oliwia Gocłowska (Wąsewo)
2. miejsce - Zuzanna Podbielska (SP 3 Ostrów Maz.)
3. miejsce - Anna Orłowska (Wąsewo)
Wyróżniona z gminy Andrzejewo: Elwira Gocłowska (SP Andrzejewo)

Grupa do lat 11 - chłopcy
1. miejsce - Marcel Pietrzyk (Ostrów Maz.)
2. miejsce - Aleksander Niemira (GOK Czyżew)
3. miejsce - Olaf Śledziewski (MUKS Stoczek 45 Białystok)
Wyróżniony z gminy Andrzejewo: Szymon Szaflicki (SP Andrzejewo)

Grupa do lat 13 – dziewczęta
1. miejsce - Gabriela Rutkowska (Ostrów Maz.)
2. miejsce - Aleksandra Duda (SP Stara Ruskołęka)
3. miejsce - Wiktoria Trzaska (Ostrów Maz.)
Wyróżniona z gminy Andrzejewo: Joanna Świerżyńska (SP Stara Ruskołęka)

Grupa do lat 13 - chłopcy
1. miejsce - Dawid Kaczmarczyk (Wąsewo)
2. miejsce - Antoni Zaremba (SP 2 Wysokie Maz.)
3. miejsce - Jakub Sienicki (GOK Czyżew)
Wyróżniony z gminy Andrzejewo: Marcel Gumkowski (SP Andrzejewo)

Grupa do lat 16 – dziewczęta
1. miejsce - Alicja Świerżyńska (Ruskołęki Parcele)
2. miejsce - Maja Szymańska (SP Andrzejewo)
3. miejsce - Wiktoria Gralik (SP Stara Ruskołęka)

Grupa do lat 16 - chłopcy
1. miejsce - Michał Bobrowski (Ostrów Maz.)
2. miejsce - Adrian Zaremba (SP Andrzejewo)
3. miejsce - Kacper Łuczaj (SP 3 Ostrów Maz.)
Wyróżniony z gminy Andrzejewo: Michał Ogonowski (SP Andrzejewo)
Wyróżniony zawodnik z SP Stara Ruskołęka: Kacper Płotczyk

Zwycięzcom i wyróżnionym puchary i medale wręczyli Beata Ponichtera – wójt gminy Andrzejewo oraz Sławomir Sobociński z Akademii Szachowej Sobociński.

Podsumowując turniej X Otwarty Turniej „Królewskie Szachy” organizatorzy wyrazili zadowoleni z jego sprawnego przebiegu oraz licznego udziału młodzieży w wieku szkolnym.

Jestem bardzo wdzięczna panu Arkadiuszowi Przeździeckiemu, pracownikom szkoły i Radzie Rodziców za dobrą organizację turnieju i rodzinną atmosferę, do której niewątpliwie przyczynił się słodki stół dla wszystkich gości. Gorące słowa podziękowań należą się także pani wójt i sponsorom, którzy od 10 lat wspomagają miłośników tej królewskiej gry. Dzięki wam zwycięzcy i wyróżnieni zabierają do domu dzisiejsze trofea, a w przyszłości zapewne zechcą wrócić po następne

- powiedziała Wioletta Wajszczyk, dyrektor SP w Starej Ruskołęce.

- Bardzo cieszy nas liczny udział młodzieży w wieku szkolnym - dodał Arkadiusz Przeździecki. - Z mojej inicjatywy szkoły w gminie przystąpiły do projektu „Szachy w szkole” i przez 8 lat zajęcia szachowe prowadzone były w klasach I – III. Obecnie w zajęciach, która odbywają się na terenie gminy Andrzejewo uczestniczy ok. 50 uczniów. Cieszy także, że w powiecie ostrowskim mamy już trzy ośrodki, w których docenia się korzyści dla rozwoju i osób starszych wynikające z nauki królewskiej gry. Oprócz naszej gminy zajęcia dla miłośników szachów prowadzą szkoły w Ostrowi Maz. i Wąsewie. Chcę podkreślić, że szachy to gra dla każdego – dziś na podium w kategorii OPEN stanęli zawodnicy z roczników 2008, 2015 i 1959. Już teraz w imieniu organizatorów i władz gminy zapraszam na kolejny turniej. Do zobaczenia za rok!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki