Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość w 105. rocznicę powołania 18 Pułku Artylerii Lekkiej. 15.02.2024 złożono kwiaty na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Muzeum Dom Rodziny Pileckich
W czwartek, 15 lutego, w 105. rocznicę powołania 18. Pułku Artylerii Lekkiej, na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej ostrowianie oddali hołd żołnierzom "Osiemnastki". Uroczystość poprowadził pasjonat lokalnej historii Andrzej Mierzwiński.

W 105. rocznicę powołania 18. Pułku Artylerii Lekkiej przy mogile z września 1939 roku na ostrowskim cmentarzu parafialnym, zapalono światełko pamięci i wspomniano żołnierzy „Osiemnastki”.

Początki "Osiemnastki" sięgają 15 lutego 1919 roku. Wtedy, koło włoskiego Turynu, powstał 2 pułk artylerii polowej. Pułk składał się z polskich ochotników artylerzystów. Następnie pułk został przetransportowany do Francji, gdzie otrzymał sprzęt i uzbrojenie i zmienił nazwę na 7. pułk artylerii polowej. Potem żołnierze przybyli do Polski i we wrześniu 1919 roku wyruszyli na front jako 113 kresowy pułk artylerii polowej. W 1920 roku przemianowano go ponownie, na 18 pap. Pułk walczył z 1. Armią Konną Budionnego i brał udział w walkach stoczonych na północnym Mazowszu w ramach Bitwy Warszawskiej. Za bohaterstwo na polu walki 25 żołnierzy otrzymało krzyże Virtuti Militari, a 150 – Krzyże Walecznych. 109 żołnierzy pułku zginęło. W roku 1922 pułk przybył do Ostrowi i już jako 18. Pułk Artylerii Lekkiej stacjonował tu aż do wybuchu II wojny światowej.

We wrześniu 1939 roku pułk walczył pod Ostrołęką, Łomżą, Nowogrodem, Jakacią, Zambrowem, a także pod Łętownicą i Andrzejewem, gdzie został rozbity. Za zasługi pułk został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

15 lutego o godz. 12.00 oddano hołd poległym żołnierzom. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele 22. WOK w Komorowie, przedstawiciele władz miasta i gminy Ostrów Mazowiecka, a także Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz stowarzyszeń: Związku Piłsudczyków RP, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 86 z Komorowa oraz Towarzystwa Przyjaciół Komorowa. W uroczystościach wzięła udział także delegacja pedagogów i młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 4 W Ostrowi Mazowieckiej noszącej imię 18 PAL-u.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki