MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowi upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej. Obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się na cmentarzu 12.04.2024

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Co roku na cmentarzu parafialnym w Ostrowi, przed Mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej" odbywa się uroczystość mająca na celu upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Rok temu na ścianie Mauzoleum pojawiło się 7 nowych tabliczek z nazwiskami następnych upamiętnionych osób. W tym roku - pojawiło się pięć kolejnych.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Karoliny Kolbuszewskiej, która przypomniała o wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce w 1940 roku: 17 września 1939 roku po sowieckiej agresji na Polskę w niewoli znalazło się ok. 250 tys. polskich jeńców. 5 marca 1940 roku władze sowieckie podjęły decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD. Wśród blisko 20 tys. zamordowanych byli oficerowie, podoficerowie, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, a także szeregowi żołnierze Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele i urzędnicy państwowi.

Zamordowano ich w ścisłej tajemnicy, strzałem w tył głowy. Pogrzebano w masowych grobach. (...) Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy w rocznicę opublikowania przez Niemców 13 kwietnia 1943 roku informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu. W odpowiedzi na komunikat radia Berlin z tego dnia, dwa dni później moskiewskie radio, a kolejny dzień później gazeta Prawda opublikowały komunikat, że to Niemcy dokonali zbrodni. To tylko początek długiego procesu fałszowania i zatajania zbrodni katyńskiej, które nazywamy kłamstwem katyńskim... "Tej nocy sprawiedliwość zgładzono w katyńskim lesie... Bo która to już wiosna? Która zima i jesień?" - dyrektor zacytowała wiersz "Katyń" Mariana Hemara i mówiła dalej: Przetrwała jednak pamięć: Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia. 4 cmentarze wojenne, miejsca niezwykle ważne dla wielu polskich rodzin, które nie mogły pogrzebać swoich bliskich zmarłych, gdyż ich szczątki zostały właśnie tam, na obczyźnie, na terenie dzisiejszej Ukrainy, dzisiejszej Rosji. Miejsca tak bliskie myślom i sercom Polaków, a obecnie jeszcze bardziej niż zwykle – niedostępne.

Następnie proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP, ks. Jan Okuła odprawił nabożeństwo, a po odegraniu hymnu państwowego, odsłonięto pamiątkowe tabliczki w Mauzoleum z nazwiskami pomordowanych, które następnie zostały poświęcone przez ks. dziekana Jana Okułę. Po odczytaniu Apelu Pamięci i wykonaniu salwy honorowej delegacje złożyły kwiaty i wieńce w Mauzoleum. Zapalono także znicze.

Ponadto, dzięki ostrowianinowi Andrzejowi Mierzwińskiemu w ścianie Mauzoleum wmurowane są urny z ziemią przywiezioną przez niego z Katynia w 1990 roku oraz z Miednoje, Charkowa i Bykowni w 2006 roku.

W tym roku, do grona upamiętnionych na ścianie Mauzoleum dołączyli:

  • kapitan służby zdrowia Jan Tytus Dołęga-Zakrzewski – tabliczkę ufundowało Towarzystwo Przyjaciół Komorowa
  • posterunkowy Policji Państwowej Bolesław Leonik – tabliczkę ufundowała mł. insp. Kinga Badeńska
  • posterunkowy policji państwowej Witold Józef Kaczkiełło – tabliczkę ufundowali Krystyna i Andrzej Mierzwińscy
  • nadkomisarz Policji Państwowej Julian Jan Radoniewicz – tabliczkę ufundował komendant powiatowy policji w Ostrowi Mazowieckiej
  • kapitan lekarz rezerwy Mieczysław Henryk Milewski – tabliczkę ufundowali żołnierze i pracownicy 22. WOK w Komorowie

Karolina Kolbuszewska w sposób szczególny podziękowała Andrzejowi Mierzwińskiemu za zainicjowanie oraz merytoryczne i organizacyjne pełne zaangażowania w przygotowaniu uroczystości, ale nie tylko:

- Jest pan dla nas przewodnikiem po historii Ostrowi Mazowieckiej i ziemi ostrowskiej - mówiła.

W 2008 roku zainicjowano program Katyń... Ocalić od zapomnienia. W ramach tego programu zostało posadzonych ok. 5,5 tys. imiennych dębów pamięci - blisko 60 z nich znajduje się na terenie Ostrowi i pow. ostrowskiego. Ponadto w 1989 roku na ostrowskim cmentarzu stoi Mauzoleum, gdzie również co roku upamiętnia się ofiary zbrodni katyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki