MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 12.04.2024

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Uroczystości odbyły się 12.04.2024 na cmentarzu przy ul. Krańcowej, gdzie pod pomnikiem Golgota Wschodu złożone zostały kwiaty.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kaplicy na cmentarzu przy ul. Krańcowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miejskich, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji, radni, służby mundurowe, poczty sztandarowe, uczniowie klas mundurowych.

Po mszy, tuż przy pomniku Golgota Wschodu odśpiewano hymn państwowy, a następnie Bartosz Truszkowski z Urzędu Miasta w Ostrołęce przypomniał wydarzenia historyczne związane ze Zbrodnią Katyńską.

W lesie pod Katyniem w okolicach Smoleńska oddziały Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR, znanego lepiej pod skrótem NKWD wymordowały około 4400 jeńców z obozu w Kozielsku. W siedzibie NKWD w Charkowie na Ukrainie – około 3800 jeńców z obozu w Starobielsku; w siedzibie NKWD w Kalininie, obecnie Twer, około 6300 jeńców z obozu w Ostaszkowie. Kolejnych zbrodni dokonano w Kijowie na centralnej Ukrainie, w Chersoniu na południowej Ukrainie oraz w Mińsku na Białorusi. Znaczna większość pomordowanych była oficerami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami Policji Państwowej bądź przynależała do tzw. polskiej inteligencji. I została aresztowana w następstwie zdradzieckiego ataku Związku Radzieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939 roku

- mówił Bartosz Truszkowski. Podkreślił, że w czasie komunizmu państwowa propaganda o zbrodnię katyńską oskarżała nazistowskie Niemcy. A wszelkie podważanie sprawstwa hitlerowskiego było zakazane i surowo karane.

W kraju prawda zwyciężyła wraz ze zmianą ustroju i powrotem demokracji. Przyczyniło się do tego przyznanie się w 1990 roku do popełnienie zbrodni przez Związek Sowiecki w jej 50. rocznicę.

14 listopada 2007 roku Sejm ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Obchodzony jest 13 kwietnia, gdyż właśnie w tym dniu, w 1943 roku Niemcy opublikowali informację o znalezieniu masowych grobów.

Przez osiem ostatnich dekad udało nam się uniknąć konfliktu zbrojnego na terenie naszego kraju. Możemy mówić o prawdziwym szczęściu. Takiego szczęścia nie mają nasi sąsiedzi z Ukrainy, którzy od dwóch lat zmagają się z rosyjską inwazją. Takiego szczęścia nie miały również ofiary zbrodniczego ataku palestyńskiego Hamasu na Izraelczyków z października zeszłego roku, nie mają go także mieszkańcy palestyńskiej Strefy Gazy, zmagający się z katastrofą humanitarną wywołaną izraelską interwencją i okupacją wojskową. Takiego szczęście nie mają całe grupy ludności w różnych częściach świata: dzisiaj, teraz, w tym momencie

- mówił na koniec Bartosz Truszkowski i zaapelował, aby wyciągać wnioski z historii, nie zapominać o niej, pielęgnować pokój i doceniać go.

Następnie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Golgota Wschodu składając hołd ofiarom wszystkich zbrodni wojennych. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki