MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Ciak został burmistrzem Makowa Mazowieckiego po raz czwarty. Jakie wyzwania stawia sobie w tej kadencji?

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Tadeusz Ciak w niedawnych wyborach samorządowych ponownie został wybrany burmistrzem Makowa Mazowieckiego. To jego czwarta kadencja. Pierwsza trwała w latach 2004-2008, a następnie 2014-2018 i 2018-2024. Poprosiliśmy o podsumowanie poprzednich kadencji oraz zapytaliśmy o plany włodarza związane z dalszym rozwojem miasta.

Jak ocenia pan minioną kadencję?
Patrząc wstecz na ostatnie pięć lat, nie sposób nie wspomnieć o kadencji 2014-2018. Była to dekada wytężonej pracy, wyzwań i satysfakcjonujących sukcesów. Pierwsza kadencja (2014-2018) skupiła się na skrupulatnym planowaniu inwestycji, które miały odmienić oblicze naszego miasta. Zdawaliśmy sobie sprawę z presji czasu, jaką narzucała kończąca się perspektywa unijna. Wspólnie wypracowaliśmy i uchwaliliśmy Plan Rozwoju Lokalnego, który stał się dla nas drogowskazem na drodze zmian. Druga kadencja (2018-2024) zaowocowała realizacją ambitnych projektów inwestycyjnych. Nie obyło się bez nieoczekiwanych przeszkód, takich jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie. Dodatkowo pogorszyła się kondycja finansowa samorządów. Mimo tych przeciwności wytrwale dążyliśmy do wyznaczonego celu, z konsekwencją realizując zaplanowane inwestycje.

Największy sukces i największa porażka?
Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów nie oznacza braku wyzwań i przeszkód na drodze do ich realizacji. Praca w samorządzie wiąże się z nieuchronnymi potknięciami i ryzykiem, które jednak stanowią cenne lekcje i budują fundamenty przyszłych sukcesów. Miniona kadencja bez wątpienia obfitowała w rozpoczęte i zrealizowane inwestycje, co zaowocowało imponującym stosunkiem wydatków inwestycyjnych do bieżących. Od 2019 roku zainwestowaliśmy łącznie 61 941 931 zł. Do najważniejszych inwestycji trzeba zaliczyć budowę małej elektrowni na rzece Orzyc, budowę ulicy Długiej i budowę ulic na osiedlu Rzemiosła, rozbudowę ulicy Kolejowej, budowę farmy fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, modernizacja Zalewu Miejskiego, Parku Sapera wraz z budową bulwarów, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, remont ulic: Witosa, Spółdzielcza, Sportowa, Iwaszkiewicza, Liliowa, Rumiankowa, Diamentowa, Pułaskiego, Mickiewicza oraz drogi na Zakliczewo czy modernizacja bazy sportowej w tym największa od lat inwestycja na stadionie miejskim. Wartość samych inwestycji drogowych to 16 295 084 zł. Bez wątpienia najważniejszą inwestycją była rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej, która pozwoliła na likwidację kilkudziesięciu indywidualnych węglowych źródeł ciepła, przyczyniając się do znaczącej poprawy jakości powietrza w mieście. Inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie było tak wiele, że ich wyliczenie zajęłoby sporo czasu. Chociaż wiele z tych osiągnięć widać gołym okiem podczas spaceru po naszym mieście, warto również zwrócić uwagę na mniej widoczne, ale równie istotne projekty społeczne. Ich łączna wartość wyniosła 3 699 173 zł i obejmowała m.in.: utrzymanie Klubu Seniora, zapewniającego wsparcie i integrację osobom starszym, dostawę pomocy dydaktycznych i sprzętu komputerowego do szkół podstawowych, co przyczyniło się do podniesienia kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli, czy zakup nowoczesnego sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego do MDK, wzbogacającego ofertę kulturalną miasta.

Jakie plany ma Pan na tę kadencję? Jakie wyzwania stoją obecnie przed samorządem?
Dalszy rozwój miasta i realizacja inwestycji, w szczególności tych związanych z ekologią i ochroną środowiska. Transformacja oraz lepsze wykorzystanie infrastruktury Odnawialnych Źródeł Energii, modernizacja oświetlenia ulicznego, tworzenie terenów bogatych w bioróżnorodność czy wdrożenie efektywnego systemu segregacji odpadów. Ta kadencja to również realizacja wcześniej zaplanowanych inwestycji tj. budowa bloku komunalnego w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej czy rewitalizacja dzwonnicy i kościoła pw. Bożego Ciała (dofinansowanie na ten cel zostało pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład. Głównym beneficjentem jest Parafia pw. Św. Józefa w Makowie Mazowieckim. Wartość zadania wynosi 1.275.190 zł, dofinansowanie: 1.176.000 zł, wkład parafii wyniesie: 99.190 zł- przyp. autora). Nie zapomnimy również o mniejszych, ale równie ważnych dla mieszkańców inwestycjach, takich jak: remont dróg np. ul 1 Maja i Ciechanowskiej.

Jakie problemy i wyzwania stoją przed Makowem obecnie?
Niedostateczne subwencje stanowią główny punkt zapalny w kwestii edukacji w Makowie. Otrzymywane z budżetu państwa środki nie dorównują rosnącym kosztom utrzymania placówek oświatowych. Skutkuje to koniecznością szukania oszczędności w innych sferach, takich jak infrastruktura czy inwestycje, co negatywnie odbija się na całym mieście. Problem pogłębia się
z powodu niżu demograficznego. Spadek liczby uczniów prowadzi do mniejszych subwencji, co tworzy błędne koło. Przed nami podjęcie ważnych i zdecydowanych działań. Bez odpowiedniego wsparcia finansowego i reform system oświatowy w mieście będzie staczał się po równi pochyłej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki