MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki, 12.05.2024. Odznaki, medale, nagrody - za działania na rzecz miasta

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Tradycją jest, że uroczysta sesja RM otwiera Dni Ostrołęki. Podczas tej sesji wręczane są także medale, odznaki, nagrody. Otrzymują je osoby, które aktywnie działają na rzecz miasta.

Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki odbyła się w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych, odśpiewany został hymn Polski oraz hymn Ostrołęki. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych samorządowców.

- Spotykamy się w tym szczególnym dla nas, ostrołęczan, dniu - rocznicy urodzin naszego miasta - rozpoczął prowadzący wydarzenie Wojciech Zarzycki, przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki. - Jubileusz nadania Ostrołęce praw miejskich to dla mnie bardzo ważny dzień. Dlatego cieszę się, że mogę być dzisiaj z państwem. Kilka dni temu rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta. Wybraliśmy również nowego prezydenta Ostrołęki. Pan Paweł Niewiadomski po raz pierwszy wystąpi w roli gospodarza Dni Ostrołęki. Jak znam pana prezydenta, to uczyni wszystko, aby ten czas przyniósł wiele radości i uśmiechu. Tegoroczne święto miasta zbiegło się z dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, którą obchodziliśmy 1 maja. Zjednoczona w różnorodności - to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 roku. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie. Tu hasło chcę też odnieść do nas i naszego miasta - "Ostrołęka zjednoczona w różnorodności". Taki jest mój cel i taka jest moja wizja miasta. Wierzę w to, że rzetelna praca samorządu miasta, mądrość i wytrwałość w każdym dniu będzie służyć mieszkańcom, których jako radni mamy zaszczyt reprezentować i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał ostrołęki. Jesteśmy na początku tej drogi, ale wierzę, że ten sukces możemy razem osiągnąć. Cóż mogę więcej powiedzieć w tej doniosłej chwili - życzę państwu dobrego życia w Ostrołęce i kieruję wyrazy uznania dla tych wszystkich, Którzy pracowali i pracują na rzecz naszej lokalnej ojczyzny.

To mówiąc, Wojciech Zarzycki zaprosił na scenę Pawła Niewiadomskiego - prezydenta Ostrołęki. Prezydent przypomniał kilka faktów z historii Ostrołęki, ale mówił także o jej teraźniejszości. I przyszłości.

- Mamy świadomość tego, jak dużo jest nadal do zrobienia. Budowa mostu, dokończenie obwodnicy miasta, dworca autobusowego, amfiteatru w parku, zagospodarowanie terenu po komendzie policji i starej pływalni oraz nabrzeża Narwi. A to tylko niektóre wyzwania, przed którymi stoi Ostrołęka. Większość z nich znalazła się w moim programie wyborczym i dołożę wszelkich sił i starań, aby je zrealizować przy współpracy z Radą Miasta i mieszkańcami Ostrołęki. Może nie w głośnych ostatnio stu dniach, może przez rok czy dwa lub w czasie całej kadencji. Na pewno pojawią się też nowe, równie ważne, a może jeszcze ważniejsze potrzeby, które trzeba będzie realizować. Moje hasło wyborcze "Razem dla lepszej przyszłości Ostrołęki" ma wszystkich ostrołęczan łączyć w działaniu na rzecz rozwoju naszego miasta. Musimy razem stanąć przed wyzwaniami, które przynosi przyszłość. Razem będziemy budować lepsze jutro dla przyszłych pokoleń Ostrołęki - mówił między innymi prezydent.

Po tej części wręczono honorowe odznaki "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Otrzymali je:

 • prof. Henryk Krauze (pośmiertnie, odznakę odebrał jego syn Andrzej) - artysta malarz, projektant, pedagog, działacz turystyczny i społeczny, żołnierz wojny obronnej 1939 r. Zmarł 23 września 1991 r. W Ostrołęce są miejsca jego pamięci (przy II LO), a także prace, których jest autorem
 • Krystyna Psarska-Majkowska - stryjeczna wnuczka doktora Józefa Psarskiego, która dba o pamięć swojego przodka - zasłużonego ostrołęczanina, społecznika, lekarza, pedagoga
 • Wiesław Kędzierski - przewodniczący Rady Seniorów w Ostrołęce, wiceprezes stowarzyszenia "Seniorzy Kurpi i Ostrołęki", zaangażowany w działalność stowarzyszeń i grup m.in. Ekomeny, TPO czy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów
 • Mieczysław Konrad Olszewski - artysta malarz, profesor (sztuki plastyczne), profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne, ilustrację książkową, rysunek prasowy, rzeźbę z przedmiotów gotowych. Tworzył projekty gobelinów oraz plakatów i druków ulotnych

Mieczysław Konrad Olszewski nie odebrał odznaki podczas sesji. Zostanie mu ona wręczona 23 maja - w czasie wernisażu jego prac w Galerii Ostrołęka.

W dalszej części wręczono medal pamiątkowego "Pro Masovia" za zasługi dla województwa mazowieckiego oraz doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Medal "Pro Masovia" otrzymali:

 • Wiesław Kędzierski, który aktywnie działa w Radzie Seniorów
 • Danuta Rawa, która od wielu lat działa na rzecz promocji honorowego krwiodawstwa

Doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali:

 • Mariola Katarzyna Kuśmierczyk - twórczyni ludowa (nagroda 3 tys. złotych)
 • Teresa Pabich - twórczyni ludowa (nagroda 3 tys. złotych)
 • Ewa Bucińska - działa na rzecz upowszechniania kultury, m.in. koordynując wiele przedsięwzięć kulturalnych; wspierając młode talenty, przygotowując scenariusze lekcji o kulturze; organizując spotkania literackie i wystawy (nagroda 3 tys. zł)
 • Martyna Grzelecka - uczestniczy w licznych koncertach, konkursach oraz warsztatach muzycznych; występuje na uroczystych sesjach Rady Miasta Ostrołęki, na uroczystościach szkolnych i na koncertach okolicznościowych (nagroda 3 tys. złotych)
 • Aldona Stepnowska - szydełkuje, organizuje wystawy i warsztaty oraz szkolne wydarzenia i inicjatywy poświęconych kulturze i rozwojowi sztuki użytkowej (nagroda 3 tys. złotych)
 • Zespół teatralny "Promyki Dziesiątki" - za całokształt wieloletniej działalności w dziedzinie sztuki teatralnej, w tym za: realizację licznych przedstawień bajkowych i satyrycznych oraz spektakli muzycznych i lalkowych; regularne uczestnictwo w festiwalach teatralnych na etapie wojewódzkim, ogólnokrajowym i międzynarodowym (nagroda 6 tys. złotych)
 • Daniel Ejsymont - za działanie na rzecz upowszechnienia fotografii; prowadzenie Akademii Fotografii Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego; organizację i aktywne uczestnictwo w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych; współautorstwo wielu albumów, katalogów i kalendarzy (nagroda 3 tys. złotych)
 • Maciej Perzanowski - za całokształt działalności w dziedzinie muzyki instrumentalnej, w tym za: grę na saksofonie w ramach działalności solowej, pracy orkiestrowej i kameralnej; aktywne członkostwo w Orkiestrze Symfonicznej, Orkiestrze Dętej i Big-bandzie działających przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie; wykonanie kilku nagrań płytowych jako kameralista oraz muzyk orkiestrowy; regularne uczestnictwo w wydarzeniach świata muzycznego, kongresach, konferencjach (nagroda 3 tys. złotych)

Na finał uroczystej sesji uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Ostrołęce zaprezentowali montaż słowno-muzyczny "Przyszłość zaczyna się teraz. Jutro zaczyna się dziś. Dziś, jutro, zawsze Europa – 20 lat Polski w Unii Europejskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki