MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczba mieszkańców Ostrołęka spada. Czy można odwrócić ten trend?

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Dzwonkowska
- Maleje nam liczba mieszkańców - temat wywołała na sesji Rady Miasta 20.06.2024 radna Magdalena Jaworowska. Według ostatnich danych, z końca 2023, mamy niespełna 48 tys. mieszkańców. Z tego powodu w tej kadencji jest mniej o dwóch radnych, ale jak problemów z tego tytułu będzie więcej. To niepokojące. Co możemy z tym zrobić - pytała.

- Malejąca liczba mieszkańców to nie tylko problem naszego miasta - mówił prezydent Paweł Niewiadomski. - Borykają się z nim byłe miasta wojewódzkie. I to jest proces w dużej mierze ciężki do zahamowania. Niemniej ja, urząd miasta, rada będziemy dążyć do tego, aby komfort życia mieszkańców podnosić i realizować takie usługi, prowadzić takie inwestycje, które będą sprawiały, że mieszkańcy z uwagi na ten komfort będą chcieli do Ostrołęki wracać lub nie będą podejmować decyzji o wyprowadzce.

- Ten spadek liczby mieszkańców każdego z nas dotyka - zauważył radny Adam Kurpiewski. - Jeżeli zachowa się taki trend, to naprawdę będzie bardzo niebezpiecznie. Patrząc na bardziej szczegółowe dane demograficzne, mamy bardzo dużą przewagę zgonów nad urodzeniami. Nad tym trzeba się zastanowić - może wprowadzić programy wsparcia urodzeń? Tu ukłon w stronę pana prezydenta, który w kampanii wyborczej przedstawiał pomysły. Jedyne pocieszenie - w zeszłym roku był przyrost urodzeń chłopców - żartobliwie dodał. - Ale i liczba zgonów wśród mężczyzn jest większa, należałoby może działać w kierunku troski o zdrowie mieszkańców.

Liczba mieszkańców Ostrołęki w ostatnim trzydziestoleciu (źródło: GUS):

  • 1995 - 54 162
  • 2000 - 54 315
  • 2005 - 53 831
  • 2010 - 53 710
  • 2015 - 52 571
  • 2020 - 51 656
  • 2023 - 48 471

Prognoza demograficzna. Liczba mieszkańców Ostrołęki w 2050 roku - 36 732.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki