Ostrów Mazowiecka. Zwierzęta wystąpią w cyrku. Burmistrz odpowiedział na list młodych z partii Wiosna, którzy nie chcą zwierząt w cyrku

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
nowosci.pl
Ostrów Mazowiecka. Zwierzęta wystąpią w cyrku. Sprzeciwiają się temu jednak młodzi działacze Przedwiośnia - młodzieżówki partii Wiosna. Burmistrz odpowiedział na ich list.

Do burmistrza Ostrowi Mazowieckiej wpłynął list otwarty podpisany przez pięcioro miejscowych działaczy młodzieżówki partii Wiosna Roberta Biedronia.

Nie chcą zwierząt w cyrku

Oto ich list:

Jako działacze Przedwiośnia Roberta Biedronia pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie związane z przyjazdem do Ostrowi Mazowieckiej cyrku Zalewski. Uważamy, że zaspokajanie ludzkiej potrzeby rozrywki, kosztem zwierząt, jest wysoce nieetyczne.

Artykuł pierwszy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Sądzimy, że wykorzystywanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich do wykonywania nienaturalnych czynności oraz sposób ich przetrzymywania, nie realizuje powyżej przytoczonego artykułu.
Według psychologów z Polskiej Akademii Nauk wśród zwierząt cyrkowych panuje stereotypia, czyli ciągłe, bezcelowe powtarzanie określonych ruchów, które wprowadza zwierzęta w nieustanny stres oraz nie daje im potrzebnej przestrzeni. Dodatkowo uważają, że rozrywka cyrkowa z udziałem zwierząt może mieć szkodliwy wpływ na wychowanie młodych ludzi.
Dlatego kierujemy do Pana prośbę o wydanie zarządzenia zakazującego organizowanie na terenach należących do Miasta Ostrów Mazowiecka objazdowych przedstawień cyrkowych, które w ofercie zawierają udział zwierząt.
Wierzymy, że nie przejdzie Pan obojętnie obok cierpienia zwierząt i pozytywnie rozpatrzy naszą prośbę”.

Burmistrz nie może zakazać

Burmistrz odpowiedział na list.

Oświadczam, że nie popieram tej części działalności cyrków, która związana jest z tresurą zwierząt

- napisał w odpowiedzi burmistrz Jerzy Bauer.

W dalszej części listu wytłumaczył jednak, że nic nie może w tej sprawie wskórać. Dlaczego?

Przepisy prawne nie przewidują w tym zakresie upoważnienia dla organu gminy do wydania aktu normatywnego zakazującego organizowanie na terenach należących do Miasta Ostrów Mazowiecka objazdowych przedstawień cyrkowych  z udziałem zwierząt.
Kwestie zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych, w tym ich traktowania w cyrkach, reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z 20 stycznia 2004 r.

Mówią one m.in. o tym, że warunki występów, treningów i tresury oraz metody postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi do celów rozrywkowych nie mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu ani powodować cierpienia. (...) Nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt  sprawuje Inspekcja Weterynaryjna.

Burmistrz  wydając zakaz wynajmowania miejsca cyrkom, w których występują zwierzęta, ingerowałby  w swobodę prowadzenia legalnej działalności gospodarczej.

Zobacz inne materiały

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie popieram naszego burmistrza - przesadza z muzeami a pedały niech się zajmą soba

Dodaj ogłoszenie