Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Socjolog Krzysztof Jodłowski gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Rozmawiano o klimacie

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
We wtorkowy wieczór, w ostrowskiej bibliotece odbyło się ciekawe spotkanie. Jego gościem był Krzysztof Jodłowski: socjolog, wieloletni badacz jakościowy, który zajmuje się społeczną adaptacją do zmian klimatu, czyli - mówi o tym, jaki wpływ na klimat ma człowiek i jak zmiana klimatu wpływa na człowieka.

Krzysztof Jodłowski, oprócz przeprowadzania badań, podróżuje po Polsce, aby spotykać się z ludźmi i rozmawiać o różnych sprawach ważnych dla społeczeństwa. Tak było również podczas kolejnego już spotkania w ramach Akademii Klimatycznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

Po przedstawieniu gościa przez Annę Dudę-Deptę i Agnieszkę Kaczmarek, Krzysztof Jodłowski omówił przygotowaną przez siebie prezentację, w której pokazał gwałtowne zmiany, które zaszły na świecie w ostatnich latach w związku z bardzo dużą emisją dwutlenku węgla.

Wiele osób, gdy słyszy słowa klimat i ekologia myśli o segregacji śmieci, protestach ekologów, ograniczeniu hodowli zwierząt i zamykaniu kopalni - na takie myślenie ma wpływ to, co widzimy i słyszymy w mediach. Ale nie o tym było spotkanie - Krzysztof Jodłowski w prosty sposób wyjaśnił, jakie zmiany zaszły na świecie na przestrzeni setek lat w związku z gwałtownym wzrostem emisji dwutlenku węgla i wytłumaczył, dlaczego coraz częściej zachodzą takie zjawiska jak powodzie, susze i bardzo wysoka temperatura powietrza w krajach, które dotąd nie miały tego problemu. Wytłumaczył, dlaczego topnienie lodowców jest tak niebezpieczne (i nie chodzi tylko o to, że poziom wody się nie podniesie) i jaki wpływ zmiany klimatu mają choćby na rolnictwo oraz dostępność wody.

Potem uczestnicy spotkania wzięli udział w dyskusji, jaki wpływ na te zmiany mają mieszkańcy takich miejscowości jak Ostrów Mazowiecka. Czy lokalnie można zmienić to co dzieje się globalnie? W rozmowie poruszono temat wpływu zmian klimatu na wodę, produkcję żywności, stan natury, a także relacje społeczne oraz konsumpcję. Podzielono się także dobrymi rozwiązaniami, które oszczędzają zasoby naturalne, a funkcjonują w innych państwach (np. w Japonii umywalki są umieszczane nad zbiornikiem spłuczki klozetowej co pozwala zaoszczędzić wodę – szara woda z umywalki jest wykorzystywana do spłukiwania).

Spotkanie było okazją do ciekawej rozmowy i wymiany zdań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki