MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Prezydent Łukasz Kulik z wotum zaufania i absolutorium. Na sesji rady miasta ciekawa dyskusja o inwestycjach i problemach

Beata Modzelewska
Ostrołęka. Podczas sesji 27.06.2019 ostrołęccy radni szeroko dyskutowali na temat raportu o stanie miasta za 2018 rok. Rozmowa dotyczyła między innymi planów przebudowy stadionu, taboru MZK, naprawy wału przeciwpowodziowego i problemów z kanalizacją na ul. Szpitalnej i Szwedzkiej. A potem było głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Łukasza Kulika.

Podczas sesji 27.06.2019 ostrołęccy radni szeroko dyskutowali na temat raportu o stanie miasta za 2018 rok. To nowość, każdy samorząd musiał w tym roku taki dokument przygotować. Omawiany jest on (i przyjmowany przez radę, bądź nie) wraz z uchwałami dotyczącymi wotum zaufania dla prezydenta/burmistrza/wójta oraz sprawozdaniem finansowym za 2018 rok i absolutorium z wykonania budżetu.

Przebudowa stadionu

Raport o stanie miasta sprowokował pytania radnych. Mowa była m.in. o planach przebudowy ostrołęckiego stadionu. Jak zapowiedział prezydent Łukasz Kulik wydłużona została procedura związana z opracowaniem projektu. Część dokumentacji technicznej ma być gotowa do końca wakacji. Prezydent optuje, żeby ta inwestycja była realizowana etapami. Zwracał uwagę na problemy, z którymi trzeba się uporać. Jednym z nich jest bieżnia.

- W projekcie stadionu zakładamy bieżnię zgodną z wymaganiami PZLA. Powinna być zatem troszkę większa niż obecnie. Ale to musiałoby się odbyć kosztem płyty głównej. Lekkoatleci chcieli bieżnię, a piłkarze narzekali, że wtedy boisko będzie za małe. Po budowie boiska naturalnego trzeba byłoby przesunąć nieco trybunę i dopiero wówczas zakładamy przebudowę bieżni. Tak czy inaczej musimy się zmieścić na obecnym terenie - objaśniał prezydent.

A na Szwedzkiej i Szpitalnej wybija kanalizacja

- Chciałbym podkreślić rolę tego dokumentu i podziękować wszystkim, którzy go przygotowali. To powinien być taki dokument, który byłby porównywalny przez najbliższe lata. Należałoby go doprecyzować. W niektórych placówkach są podane etaty, w innych nie - ocenia,l raport radny Ryszard Żukowski. - Ponadto, kiedy pan prezydent odnosił się do punktu o budowie kanalizacji deszczowej w ul. Szpitalnej – to chciałbym podkreślić, że sprawa jest bardzo pilna do wykonania. Niestety, po ulewnych deszczach tam kanalizacja wybija, zalewa budynek parafialny, a my jako szkoła (Liceum Klasyczne - red.) ponosimy straty, w tym roku kilkadziesiąt tysięcy, bo zalany był cały dół, wszystkie pomieszczenia. To sprawa bardzo ważna, przez lata zaniedbana. XXI wiek i żeby takie rzeczy się działy? To jest nie do pomyślenia.

- Chciałbym poprawić tam kanalizację, ale najpierw musimy załatać dziurę w wale przed zimą. To jest teraz najważniejsze. Pamiętam o kanalizacji na Szwedzkiej, wiem, że to jest niezbędne. Ludzie przychodzą do nas po ulewach i skarżą się. Robiliśmy analizę kosztów. Za ok. 55 metrów kanalizacji wyszło nam 120 tys. zł. Będziemy się starali zaradzić problemowi - zapowiedział Łukasz Kulik.

Zobacz także

Co z taborem MZK?

Radny Grzegorz Milewski dopytywał, na jakim etapie jest unowocześnienie taboru MZK.

- W grudniu ub. roku, plany zakupu 5 autobusów elektrycznych i 5 z silnikiem biodiesel, zmieniliśmy na zakup 12 elektrycznych i 2 z gazem CNG. Do końca przyszłego roku będziemy musieli mieć co najmniej 30 proc. aut z napędem ekologicznym: elektrycznym lub CNG. W MZK mamy 26 autobusów, wypada, że powinniśmy zatem mieć 8 ekologicznych. Niby wymóg spełniamy, ale to nie jest takie proste. Jako miasto musimy osiągnąć te 30 procent w ramach całej floty, jaką posiadamy w UM. Parę miesięcy temu rozmawialiśmy o zakupie auta dla urzędu - opel nam nie rozwiązuje problemu, może trzeba będzie kupić dwa elektryczne kangoo. Albo z CNG. Myślę, że przetarg na autobusy elektryczne ogłosimy w tym roku. Jeśli chodzi o autobusy CNG, pewnie w czwartym kwartale przygotujemy specyfikację.

Najpóźniej do 10 lipca zamontowanych zostanie 5 bramek liczących pasażerów w autobusach. Od września będziemy mieć pełne dane i pewnie po miesiącu będziemy mogli wskazać, które kursy zlikwidować. A może trzeba będzie stworzyć nowe? Na pewno nie będziemy tego robić na zasadzie uznaniowości.

Głosowania

Po ciekawej dyskusji, przyszła pora na głosowania.
Oto wynik tych najważniejszych. Za udzieleniem prezydentowi wotum zaufania głosowało 19 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok: 17 radnych za, jeden się wstrzymał.

Dziękuję za udzielenie absolutorium, to moje pierwsze absolutorium. Mam nadzieje, że dzięki ciężkiej pracy zarówno mojej, jak i całego urzędu, ale także dzięki współpracy z państwem, możemy spowodować żeby Ostrołęka się rozwija. Ten rok pracy pokazuje, że pomimo różnic w poglądach, potrafimy znaleźć rozwiązania pozytywne dla miasta. Cieszę się, że mogliśmy pierwsze kilka miesięcy zakończyć w taki sposób

- podsumował prezydent Łukasz Kulik.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki