Ostrołęka. 300 plus. Gdzie i kiedy złożyć wniosek? MOPR informuje

redakcja TO
123rf
Ostrołęka. 300 plus. Już od 1 lipca można złożyć wniosek online. Komu przysługuje, gdzie znaleźć wniosek, jakie są terminy? Przeczytacie w poniższym artykule.

300 plus, czyli świadczenie „Dobry Start” w wysokości 300 zł raz w roku (jednorazowo) przysługuje w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego :

  • rodzicom,
  • opiekunom faktycznym,
  • opiekunom prawnym,
  • rodzinom zastępczym,
  • osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka,
  • dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych,
  • osobom uczącym się (pełnoletnia osoba ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osoba usamodzielniana, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Świadczenie „Dobry start” przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego w szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym do ukończenia:

  • przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia (także w przypadku ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20 rok życia);
  • przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności (także w przypadku ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia).

Kto nie dostanie 300 plus

Świadczenie „Dobry Start” nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („tzw. zerówka”) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o świadczenie 300 plus

Wniosek będzie można składać już od 1 lipca 2019 online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, za pośrednictwem ePUAP, jak i platformy PUE ZUS oraz przez bankowość elektroniczną, a tradycyjną – od 1 sierpnia 2019 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce ul. Gen. J. Hallera 12, pokój numer 6 (sala obsługi interesantów).

Wzór wniosku dostępny na stronie internetowej MOPR (w BIP)

Ważne terminy

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Uwaga!

Wniosek należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada.

Świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Informacje dotyczące programu Dobry Start 300+ w Ostrołęce będą zamieszczane na stronach Urzędu Miasta Ostrołęki oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce w zakładce Nasza działalność/Dziecko i Rodzina/Program DOBRY START.
Szczegółowe informacje dotyczące programu Rodzina 500+ dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie