MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OSP Rzewnie świętuje stulecie. Uroczystość połączona z Gminnym Dniem Strażaka odbyła się 29.06.2024

M. Aldona Rusinek
Uroczystość rozpoczęła się mszą polową dziękczynną za 100 lat działalności OSP w Rzewniu. Mszę odprawił ks. kanonik Mirosław Sebunia - proboszcz parafii pw. św. Jacka w Rzewniu. Poświęcona została także strażnica oraz wóz ratowniczo-gaśniczy i odsłonięta tablica pamiątkowa.

Oczy gości zwrócone były 29 czerwca 2024 na jubilatkę.

Służba strażacka to wolontariat. To bezinteresowne oddanie się ludziom

– mówił do druhów zastępca komendanta głównego PSP, nadbrygadier Józef Galica.

Oddanie i poświęcenie strażaków dla ludzi i spraw społecznych podkreślał też w homilii ks. kan. Mirosław Sebunia, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Rzewniu, który mszą dziękczynną za 100-lecie działalności miejscowej OSP rozpoczął „urodzinową” uroczystość.

Jednostka ta powstała w 1923 roku (jubileusz obchodzono z opóźnieniem ze względu na przedłużony remont strażnicy OSP). Obecnie prezesem OSP jest dh Bogusław Franciszek Lipka. Jej stuletnie dzieje przedstawił w bardzo interesującym rysie historyk, Cezary Napiórkowski – sięgając, w szerszym zarysie, aż do rzymskich Vigilies – służb strażackich z początków naszej ery, przez rozwój samorodnego pożarnictwa w Polsce od najwcześniejszych wieków, do rozkwitu ochotniczego ruchu strażackiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Główna część wystąpienia poświęcona była miejscowej OSP - jubilatce.

OSP w Rzewniu została powołana w 1923 roku, z inicjatywy: Bolesława Napiórkowskiego, Ignacego Ponikiewskiego, Jana Napiórkowskiego, Jana Samsela, Franciszka Matuszewskiego, Piotra Tadeusiaka, Józefa Słowikowskiego, Stanisława Jakóbowskiego, Józefa Szymańskiego. Akces do wstąpienia w szeregi pierwszej jednostki zgłosiło 16 mieszkańców. Pierwszym prezesem został dh Bolesław Napiórkowski, a pierwszym naczelnikiem Ignacy Ponikiewski. Własnymi siłami jednostka gromadziła pieniądze na wyposażenie i umundurowanie druhów. Po trzech latach była to jednostka dobrze wyposażona i dobrze wyszkolona, a druhowie pełni ambicji i energii. W 1929 roku zawiązał się komitet budowy remizy strażackiej. Budowa, społecznymi siłami, rozpoczęła się w 1930 roku, a dwa lata później strażnica została oddana do użytku i służył lokalnej społeczności na różne okazje przez wiele lat, aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to działalność strażacka pod okupacją hitlerowską została zawieszona.

OSP w Rzewniu reaktywowano dopiero w 1950 roku. Przy wsparciu Powiatowej Komendy PSP w Makowie Mazowieckim jednostkę wyposażono w sprzęt, a w najbliższych latach, przy znacznej pomocy lokalnej społeczności wybudowano nową remizę strażacką – która znów służyła różnym celom, na zebrania, potańcówki, ale także na nabożeństwa – które nie w smak były ówczesnym komunistycznym władzom. Jednostka w tym czasie liczyła 20 druhów, prezesem był dh Franciszek Matuszewski, a naczelnikiem dh Paulin Chmielewski. W 1966 roku zmienił się zarząd – prezesem został dh Franciszek Chrzanowski, a naczelnikiem dh Henryk Gutowski. W tym też roku jednostka otrzymała od Powiatowej Komendy SP w Makowie Mazowieckim pierwszy, zastępczy samochód pożarniczy marki Lublin. Pod koniec 1966 roku został jej także nadany sztandar.

W związku z rozwojem jednostki, w 1979 roku został powołano Komitet Budowy Nowej Strażnicy pod przewodnictwem dha Henryka Gutowskiego. Koordynatorem budowy od 1982 roku był Józef Pielach, późniejszy przewodniczący Zarządy Gminnego Związku OSP w Rzewniu. I znów nastąpiła społeczna mobilizacja wokół strażackiej inicjatywy. Budowę rozpoczętą w 1980 zakończono siedem lat później – dzięki zaangażowaniu strażaków, z wieloletnim naczelnikiem, Ryszardem Napiórkowskim na czele i wielu mieszkańców Rzewnia.

W tym czasie OSP otrzymała dwa wozy: Żuka i typowo pożarniczego STARA 25, a następnie – dzięki staraniom, m.in. dh. Wojciecha Mroczkowskiego - dwa nowe samochody: GMB-STAR 244 oraz JELCZ.

W 1990 roku zmarł wieloletni naczelnik dh Ryszard Napiórkowski. Jego następcą został dh Stefan Perzanowski, pełniąc tę funkcje do śmierci w 2008 roku.

W 2000 roku na terenie gminy Rzewnie miał miejsce jeden z największych pożarów – płonęły lasy. W akcji ratowniczej brało udział 14 jednostek strażackich z całego powiatu makowskiego. Spłonęło wówczas 17 ha lasów.

W tym samym roku OSP Rzewnie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co nakładało na strażaków dodatkowe zadania.

W roku 2008 jednostka otrzymała nowy sztandar, a w 2012 roku została wyposażona w łódź ratowniczą.

8 marca 2014 roku zmarł nagle Józef Pielach, wieloletni prezes ZG Związku OSP Rzewnie.

W 2018 roku, dzięki wsparciu Urzędu Gminy Rzewnie i staraniom wielu druhów jednostka otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, a kilka lat później kolejny samochód wielofunkcyjny.

2 sierpnia 2022 roku zmarł nagle dh Wojciech Mroczkowski, wieloletni naczelnik i komendant gminny OSP, niezwykle oddany strażackim sprawom.

Szeregi zasłużonych strażaków coraz bardziej, się, niestety przerzedzają.

Z okazji jubileuszu istnienia OSP ufundowano i odsłonięto podczas uroczystości tablicę pamiątkową w hołdzie druhom założycielom, prezesom i naczelnikom oraz druhom zasłużonym. Wyryto na niej 36 nazwisk.

Wszystkim druhom gratulacje i życzenia składali na zakończenie: nadbrygadier Józef Galica, prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP w Makowie Mazowieckim, Zbigniew Deptuła, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP – Mirosław Augustyniak, wójt gminy Rzewnie Wiesław Chrzanowski.

Uroczystość bardzo sprawnie poprowadził dh Mariusz Napiórkowski

Odznaczenia, medale

Podczas sobotniej uroczystości OSP Rzewnie została odznaczona złotym znakiem Związku OSP RP za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczpospolitej Polskiej.

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa uhonorowani zostali druhowie:

  • Wiesław Chrzanowski
  • Stanisław Zyśk

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa uhonorowani zostali druhowie:

  • Dawid Gutowski
  • Roman Gutowski
  • Czesław Gutowski
  • Wiktor Gutowski
  • Tomasz Napiórkowski
  • Tomasz Pielach
  • Jarosław Sitarski

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa uhonorowani zostali druhowie:

  • Tomasz Jóźwik
  • Hubert Mroczkowski
  • Łukasz Mroczkowski
  • Tomasz Mroczkowski
  • Jarosław Pielach
  • Piotr Sitarski
  • Marek Skrzecz

Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali druhowie:

  • Szymon Gutowski
  • Rafał Kacprzycki
  • Tomasz Słowikowski
  • Damian Tomaszewski

Z okazji stulecia OSP w Rzewniu komendant główny OSP oraz mazowiecki komendant wojewódzki PSP podarowali jednostce pamiątkowy obraz przedstawiający katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie, która od lat nazywana jest świątynią mazowieckich strażaków.

Pod koniec uroczystości strażacy wręczyli upominki najmłodszym druhom - dzieciom.

Zobacz także inne materiały z gminy Rzewnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki