MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminne obchody Dnia Strażaka w Czarni, 12.05.2024

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
Termin tegorocznych obchodów Dnia Strażaka w gminie Czarnia wyznaczono na niedzielę 12 maja. Strażacy ochotnicy z czterech jednostek działających na terenie gminy zebrali się przed kościołem parafialnym w Czarni.

Później, poprzedzani przez orkiestrę dętą, zwartą kolumną udali się do świątyni, by wziąć udział we mszy św. Celebransem nabożeństwa był proboszcz parafii pw. NP NMP w czarni ks. Wiesław Pac. Strażacy uczestniczyli w liturgii mszy św.

W kościele zagrała orkiestra dęta z Czarni. Zespół liczy coraz więcej muzyków. Skład orkiestry uzupełniają młodzi ludzie. Dołączają oni do członków swoich rodzin, którzy grają w niej od lat. Podczas występu w Dniu Strażaka zauważyć można było nowe twarze. Po raz pierwszy oficjalnie wspólnie zagrał Stanisław Deptuła z Długiego wraz ze swoimi wnukami - 12-letnią Mają i 8-letnim Wojtkiem.

Po mszy św. strażacy ochotnicy z terenu gminy Czarnia oraz zaproszeni goście przejechali do Bandyś. Wybór miejsca uroczystości nie był przypadkowy. Jednostka OSP w tej miejscowości obchodzi w tym roku 40. rocznicę powstania. W uroczystości obok strażaków-ochotników wzięli udział także zaproszeni goście. Obecni byli m.in. wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski, przewodniczący Rady Gminy w Czarni Dorota Kaczmarczyk, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP Mirosław Augustyniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Rafał Kowalczyk, przedstawiciel biura poselskiego posła Marcina Grabowskiego, radni powiatowi gminni oraz przedstawiciele struktur powiatowych OSP, Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce i zaprzyjaźnionej jednostki OSP w Brodowych Łąkach w gminie Baranowo.

Radny wojewódzki Rafał Kowalczyk przekazał na ręce prezesa OSP w Bandysiach Stanisława Szydlika medal honorowy „Pro Masovia” nadany jednostce. Życzenia strażakom-ochotnikom z Bandyś i z innych jednostek składali także zaproszeni goście. Nie zabrakło prezentów. Sejmik województwa mazowieckiego przekazał zestaw przenośnego oświetlenia dla strażaków biorących udział w akcjach ratowniczych.

Wójt Marek Piórkowski podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie jednostek OSP w życiu lokalnych społeczności.

Staramy się jako władze gminne wspierać wszystkich strażaków. Ich rola w aktywizowaniu innych mieszkańców wsi jest nie przecenienia. Niosą oni nie tylko ratunek w trudnych sytuacjach i zagrożeniach. Są także inicjatorami wielu przedsięwzięć służących naszej małej ojczyźnie. Nawet najlepiej wyposażona jednostka nie sprosta likwidacji lokalnych zagrożeń, gdy służą w niej ludzie niechętni do działania na rzecz innych. Wy jesteście przykładem ofiarności i poświęcenia dla wszystkich mieszkańców naszej małej gminy i za to chcemy Wam gorąco podziękować

- mówił włodarz gminy Czarnia.

W trakcie uroczystości strażakom-ochotnikom wręczono odznaczenia i medale.

  • Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał prezes OSP w Bandysiach Stanisław Szydlik.
  • Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowano naczelnika jednostki Krzysztofa Lenda.
  • Brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa” wręczono: Mariannie Bączek, Bogusławie Ropiak, Teresie Biedce, Dorocie Ropiak, Adrianowi Mydło i Michałowi Ropiakowi.
  • Brązową odznaką „Za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej powiatu ostrołęckiego” nagrodzono Stanisława Szydlika, prezesa ZG ZOSP w Czarni Witolda Kuczyńskiego i komendanta gminnego OSP Tadeusza Dąbrowskiego.
  • Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP w Ostrołęce przyznał także odznaki „Strażak Wzorowy". Otrzymali je: Adrian Mydło, Sebastian Zapadka i Radosław Ropiak.
  • Strażacy OSP w Bandysiach zostali uhonorowani odznaką „Za wysługę lat”. Pamiątkowe dyplomy wyróżniającym się druhom przyznał prezes ZG ZOSP w Czarni Witold Kuczyński.

Po zakończeniu części oficjalnej strażacy, członkowie orkiestry dętej i goście uroczystości zaproszeni zostali na obiad do remizy. Po posiłku na scenie pojawiła się orkiestra dęta, która zagrała wiązankę piosenek i pieśni strażackich.

Gromkie „Sto lat” zebrani odśpiewali dla prezesa OSP w Czarni i członka orkiestry dętej Krzysztofa Szydlika, który dziś obchodzi 50. urodziny. Na koniec zaplanowano potańcówkę. Do tańca zagrała kapela ludowa z Bandyś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki