MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narada burmistrzów i wójtów gmin kurpiowskich w Surowem. Czy będzie Nagroda im. Adama Chętnika?

Kazimierz Żyra
W sobotę, 22 czerwca w budynku Szkoły Podstawowej w Surowem odbyła się narada burmistrzów i wójtów gmin kurpiowskich w sprawie umocnienia statusu dialektu kurpiowskiego oraz kurpiowskiej historii i kultury. Jej organizatorami była Gmina Czarnia oraz Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. Adama Chętnika.

Organizatorzy zaprosili na naradę włodarzy z 14 gmin kurpiowskich z terenów województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wśród zaproszonych gości byli również regionaliści, językoznawcy, dyrektorzy i pracownicy instytucji kulturalnych. Wśród gości byli m.in. językoznawca prof. Jerzy Rubach, prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb, muzykolog i regionalista Henryk Gadomski oraz członek rodziny Adama Chętnika, regionalista Jacek Chętnik.

Zebranych powitał wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski. Potem głos zabierali inni uczestnicy narady. Organizatorzy przygotowali tekst porozumienia, który miał być podpisany przez burmistrzów i wójtów gmin kurpiowskich. W naradzie wzięła udział tylko część zaproszonych włodarzy, dlatego też podpisanie porozumienia zostało przełożone na inny termin. Uczestnicy spotkania przyjęli deklarację intencji zawarcia takiego porozumienia w sprawie ochrony kurpiowskiego dziedzictwa. Dokument przewiduje wprowadzenie we wszystkich szkołach regionu lekcji języka i kultury kurpiowskiej, współpracy z organizacjami pozarządowymi w wydawaniu publikacji w dialekcie kurpiowskim, przeprowadzenie badań dotyczących posługiwania się mową kurpiowską w domu i identyfikacji etnograficznej mieszkańców regionu. Wszystkie te działania mają służyć przygotowaniu i wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o uznaniu dialektu kurpiowskiego za język regionalny.

Dużo czasu uczestnicy spotkania w Surowem poświęcili sprawie ustanowienia Nagrody im. Adama Chętnika.

Chcemy, by była to nagroda przyznawana raz w roku jednej osobie, organizacji lub firmie za najwybitniejsze dokonania w zakresie ochrony dziedzictwa kurpiowskiego. Każda z gmin wpłacałaby rocznie 1 500 zł, dzięki czemu fundusz nagrody wynosiłby około 20 tys. zł. Dużo rozmawialiśmy o powołaniu kapituły przyznającej nagrodę. Doszliśmy do wniosku, że powinny ją tworzyć osoby cieszące się autorytetem i dokonaniami w zakresie popularyzowania kultury regionu

- mówi Mieczysław Olender, z Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. Adama Chętnika, jednego z organizatorów imprezy.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki