MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci brata Zenona Żebrowskiego w Surowem, 10.06.2024

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
W poniedziałek 10 czerwca w Surowem została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa ku czci brata Zenona Żebrowskiego. Została ona umieszczona obok przydrożnego krzyża, który znajduje się na wprost posesji, gdzie urodził się i wychował misjonarz Japonii Władysław Żebrowski, później znany jako brat Zenon. Zgodnie z wiedzą członków jego rodziny oraz mieszkańców wsi krzyż wykuł osobiście franciszkanin z Surowego jeszcze przed wstąpieniem do zakonu. Była to część jego egzaminu zawodowego.

Brat Zenon Żebrowski jest patronem kilku placówek oświatowych na Kurpiach. Jego imię nosi Publiczna Szkoła Podstawowa w Wykrocie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Czarni oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Surowem. To właśnie w placówce w rodzinnej miejscowości brata Zenona rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy poświęconej misjonarzowi Japonii. Przybyło na nią kilku znakomitych gości, m.in. wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski, przewodnicząca Rady Gminy w Czarni Dorota Kaczmarczyk, był proboszcz parafii w Czarni ks. Wacław Nowacki oraz obecny jej administrator ks. Wiesław Pac i inni duchowni. Obecni byli także członkowie najbliższej rodziny brata Zenona oraz mieszkańcy wsi Surowe. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy szkoły. Wszyscy uczniowie ubrani byli w odświętne stroje.

Wszystkich powitała dyrektor szkoły Wioletta Samełko. Podczas oficjalnej części uroczystości nie zabrakło wzniosłych słów o życiu i dokonaniach patrona placówki. Swoimi refleksjami o bracie Zenonie podzielili się zaproszeni goście, m.in. ks. Nowacki. Głos zabrał także wójt Marek Piórkowski.

Życie brata Zenona może być gotowym scenariuszem na film. Z kurpiowskiej wsi wyjeżdża słabo wykształcony chłopak, który później dokonał w wielkich czynów w dalekim kraju. Czynił wiele dobra i za to został doceniony. Jest chyba jedynym Kurpiem, który ma swój pomnik u podnóża najwyższej góry Japonii. Wszyscy powinniśmy być z niego dumni

- mówił włodarz gminy.

Po wystąpieniu wójta uczniowie szkoły obdarowani zostali słodyczami. Delegacje poszczególnych klas ze sztandarem oraz goście uroczystości udali się do krzyża, przy którym umieszczono pamiątkową tablicę ku czci brata Zenona. Przecięcia wstęgi dokonały dwie krewne franciszkanina z Surowego. Tablicę poświęcił proboszcz parafii w Czarni ks. Wiesław Pac. Zainicjował on także okolicznościową modlitwę.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Samełko zaprosiła gości na poczęstunek. Jej przebieg zabezpieczał patrol policyjny i strażacy-ochotnicy z gminy Czarnia.

Zobacz także inne materiały z powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki