MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadanie sztandaru Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kozikach. Nowy sztandar uświetnił Święto Szkoły

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W środę, 12 czerwca w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kozikach miała miejsce bardzo ważna uroczystość. Tego dnia odbyło się Święto Szkoły połączone z nadaniem szkole sztandaru.

Uroczystość zaczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kozikach odprawionej przez proboszcza, ks. Witolda Gromadzkiego. Po mszy wszyscy udali się do szkoły na dalszą część obchodów.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor szkoły Bernadetta Budna:

Każda chwila w życiu człowieka jest wyborem. Wybieramy między dobrem a złem, między odwagą a strachem, między samotnością a drugim człowiekiem. Nie można za żadnego człowieka dokonywać w życiu wyboru, ale można dać mu ów kompas, którym będzie się kierował. Pragniemy kształtować wśród naszych uczniów wartości, których nie można ani odrzucić, ani podeptać. Tymi wartościami są: odwaga, prawość, mądrość i wiara. To bogactwo, na którym można budować przyszłość. W swoim wierszu nasza noblistka Wisława Szymborska pisze: "nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny". Nadanie imienia i sztandaru w określonej społeczności szkolnej z reguły odbywa się tylko raz. W tym przypadku - w naszym przypadku - taka doniosła uroczystość zdarza się po raz drugi. W 1999 roku nadano Publicznej Szkole Podstawowej imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Został wówczas przekazany również sztandar, który obecnie jest cenną pamiątką szkolną i stanowi wartość historyczną. W 2020 roku przekształcono placówkę w szkołę niepubliczną - szkoła zachowała jednak swoje imię. Dziś, nasza szkoła otrzyma sztandar. Jest to niezwykle ważna chwila, której znaczenie podkreśla grono znakomitych gości.

Wśród wielu gości, którzy wzięli udział w uroczystości był m.in. starosta ostrowski Jerzy Bauer, radny sejmiku województwa mazowieckiego Rafał Kowalczyk, sekretarz gminy Ostrów Mazowiecka Agata Stachacz, mjr Paweł Litwiniuk z 22. WOK w Komorowie, przedstawiciele Muzeum Dom Rodziny Pileckich, a także przedstawiciele instytucji gminnych i powiatowych, dyrektorzy szkół z terenu gminy Ostrów Mazowiecka oraz nauczyciele i rodzice uczniów szkoły w Kozikach.

Po wprowadzeniu sztandaru przez przedstawicieli rady rodziców, został on poświęcony przez ks. Witolda Gromadzkiego, a następnie złożony na ręce dyrektor Bernadetty Budnej. Dyrektor przekazała sztandar pocztowi sztandarowemu:

My, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego przyjmujemy ten sztandar i przyrzekamy otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszej wsi i naszej ojczyzny

- mówili uczniowie przyjmując sztandar.

Po ślubowaniu uczniów na nowy sztandar oraz jego prezentacji odbyła się ciekawa część artystyczna. Przed gośćmi wystąpili uczniowie szkoły w Kozikach oraz gościnnie, uczniowie CSL Technikum Lotniczego w Nagoszewie.

W dalszej części uroczystości rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Na koniec uroczystości, po słowach podziękowania skierowanych przez dyrektor szkoły m.in. do osób, które pomogły w organizacji i przygotowaniu uroczystości, głos zabrali zaproszeni goście.

Pragnę przekazać całej społeczności szkolnej gratulacje oraz wyrazy uznania. Wyrażam nadzieję, że dzisiejsze święto stanie się impulsem do podejmowania nowych wyzwań i dalszego rozwoju szkoły w Kozikach. Sztandar to symbol utożsamiający wartości i ideały, z którymi szkoła się identyfikuje. Uroczystość jego nadania jest wydarzeniem szczególnym, kształtującym postawy młodych ludzi, a także wzmacniającym ich więzi z ojczyzną i naszą historią. Jak powiedział kardynał Stefan Wyszyński: "sztandar to symbol. Świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową". Sztandar jest najważniejszym symbolem szkoły nadającym właściwą rangę każdej uroczystości. Bądźcie z niego dumni

- odczytała list wójta gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka, sekretarz gminy Agata Stachacz.

Po uroczystości można było zwiedzić szkołę i wpisać się do kroniki.

W 1999 roku, 25 lat temu Szkoła Podstawowa w Kozikach przyjęła na swojego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, a wkrótce otrzymała sztandar. Jednak w 2020 roku szkoła przestała być placówką publiczną i zmieniła nazwę na Niepubliczną Szkołę Podstawową. Choć patron się nie zmienił, sztandar szkoły stał się nieaktualny.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Kozikach jest (drugą) placówką na terenie powiatu ostrowskiego prowadzoną przez stowarzyszenie i zasoby finansowe są dość ograniczone. Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym postanowiła zebrać pieniądze na nowy sztandar m.in. wykonując i sprzedając wiązanki na groby, a także stroiki wielkanocne i bożonarodzeniowe. Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób - udało się. 12 czerwca społeczność szkolna powitała nowy sztandar szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki