MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XII Zjazd Absolwentów LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. "Kopernik" skończył 115 lat!

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W dniach 15 - 16 czerwca Koło Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowało XII Zjazd Absolwentów. Zjazd rozpoczął się od rejestracji uczestników i zbiórki przed budynkiem szkoły. Następnie odbyła się msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Uroczyste otwarcie zjazdu miało miejsce na hali sportowej przy "Koperniku". Część oficjalną poprowadzili Barbara Jaroszkiewicz oraz Wojciech Irwiński - przedstawiciele Rady Koła Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Swoje wystąpienie rozpoczęli od powitania licznych gości.

Barbara Jaroszkiewicz zwróciła uwagę, że 12. Zjazd Absolwentów przypada na 115-lecie szkoły oraz 50-lecie nadania jej imienia Mikołaja Kopernika. Tegoroczny zjazd odbywa się 15 czerwca - dokładnie w 50. rocznicę nadania szkole imienia.

"Stare fotografie mają niezwykłą moc"

Jubileusz jest to połączenie tradycji z nowoczesnością. Uroczystość, która wskazuje, że w szkole najważniejszy jest uczeń. Duszą szkoły jest nauczyciel, a dumą są jej absolwenci. Czuję się wyróżniona, że to mnie przypadł zaszczyt powitać tak licznie zgromadzonych znakomitych znamienitych gości i absolwentów. Państwa obecność jest potwierdzeniem wyjątkowości tego spotkania. Zjazd absolwentów, stare kroniki, stare fotografie mają niezwykłą moc. Nie pozwalają zapomnieć o przeszłości wielu pokoleń tworzących wizerunek naszej szkoły. Jej dzieje to istotna część historii miasta i powiatu, której integralne ogniwo stanowią ludzie wychowani w tej szkole. Ludzie wychowani i wykształceni w tych murach. Nasi absolwenci to liczne grono nauczycieli, inżynierów, lekarzy, prawników, księży, artystów i tak dalej i tak dalej - mogłabym tutaj wymieniać bez końca. To wy, drodzy absolwenci Kopernika rozsławiacie dobre imię naszej szkoły. Dziękuję wam za to bardzo serdecznie

- mówiła Barbara Jaroszkiewicz.

W dalszej części uczczono minutą ciszy pedagogów, absolwentów i pracowników szkoły, którzy odeszli do wieczności.

Aby pielęgnować wspaniałe tradycje

(...) Jubileusz to także okazja do radości i nadziei na kolejne lata pracy i kolejne jubileusze. Dzisiejsza uroczystość mogła się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, ale przede wszystkim koła wychowanków. Organizacja takiej imprezy to ogrom pracy wielu osób. Chcę im teraz podziękować i pogratulować. Jeszcze raz serdecznie dziękuję państwu za obecność w tym szczególnym dla nas dniu. Skończyliśmy 115 lat. Ale jak mówił Tadeusz Kotarbiński: "przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości". Dlatego z ogromną uwagą staramy się pielęgnować wspaniałe tradycje naszej szkoły i korzystać z mądrości ludzi, którzy ją tworzyli. Pozostaje nam mieć cichą nadzieję, że w czasach kolejnych spotkań i kolejnych zjazdów będą wspominać także nasz wkład pracy w życie tej placówki

- mówiła dyrektor szkoły Monika Kuziak.

Uhonorowano sztandar i nauczycielkę historii

Monika Kuziak poinformowała również, że na wniosek absolwentki szkoły, generał brygady Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Wity Ludwichowskiej-Pawłowskiej sztandar szkoły zostanie uhonorowany Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, jako szczególnie zasłużonej szkole, która świętuje 115. rocznicę patriotycznej działalności wychowawczo-edukacyjnej.

Po ceremonii dekoracji sztandaru, prof. Adam Dobroński opowiedział o profesor Halinie Rubinkowskiej, nauczycielce historii w latach 1937 - 1980 (w latach 1960 - 1964 uczyła w "Koperniku"). Po wystąpieniu profesora nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy i nadanie imienia Haliny Rubinkowskiej sali nr 26 (w której prowadzone są lekcje historii).

Po zakończeniu tej części zjazdu nastąpiły mniej formalne spotkania uczestników, występy sceniczne oraz obiad i walne zebranie członków koła wychowanków. A wieczorem odbył się wieczorek koleżeński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki