MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne? Bezpłatna pomoc

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Archiwum
Szukasz pracy? A może stworzysz przedsiębiorstwo społeczne? Co to takiego, jak działa, gdzie można znaleźć informacje i wsparcie? To wszystko znajdziesz w artykule.

Co to jest przedsiębiorstwo społeczne?

Kariera przedsiębiorcy społecznego polega na prowadzeniu organizacji, w której najważniejsi są ludzie. Z danych departamentu Ekonomii Społecznej z 2023 roku wynika, że na Mazowszu działa obecnie 59 tego rodzaju przedsiębiorstw społecznych, a w całej Polsce 942. Wypracowany w nich zysk nie jest celem samym w sobie, tylko drogą do sfinansowania celu społecznego. Zarobione pieniądze służą osobom, które potrzebują pomocy i tworzą miejsca pracy jak np. pralnia zatrudniająca osoby niepełnosprawne czy piekarnia, w której pracują osoby doświadczające kryzysu. Przedsiębiorstwa społeczne tworzą i utrzymują nowe miejsca pracy tak, aby w jak największym stopniu wspierać społeczność lokalną i rozwiązywać jej problemy.

Przedsiębiorstwo społeczne w Ostrołęce

Zdaniem Marka Olszewskiego ze Spółdzielni Socjalnej „Samodzielność Praca Aktywność” w Ostrołęce, tego rodzaju praca jest idealna dla osób, które chcą pomagać innym, a jednocześnie nie boją się wyzwań i są gotowe na poszukiwanie rozwiązań, które sprawdzą się w realiach rynkowych. Jego organizacja oferuje usługi ogrodnicze, sprzątania, poligraficzne, a nawet impregnacji podłogi. W pracowniach i warsztatach zatrudniane są osoby potrzebujące wsparcia a cały wypracowany zysk przeznaczany jest na działalność pomocową spółdzielni.

– W naszym przypadku spółdzielnia nie jest pomysłem jednej osoby a raczej dziełem trzech stowarzyszeń, które wcześniej działały na rzecz osób wykluczonych z życia zawodowego. Organizowaliśmy różnego rodzaju pomoc np. warsztaty terapii zajęciowej, szkoleń czy świąteczną zbiórkę żywności i to tchnęło nas do oferowania osobom potrzebującym wędki, a nie ryby. Chcieliśmy dać im możliwość samodzielnego utrzymania się i podnoszenia swojej stopy życiowej, którą zapewnia praca – mówi Marek Olszewski.

Czy to się może udać?

Przedsiębiorstwa społeczne, które chcą zarabiać i rozwijać swoją działalność muszą konkurować z firmami nastawionymi głównie na zysk. W celu wzmocnienia ich pozycji na rynku rząd uruchomił wsparcie dla przedsiębiorców społecznych w postaci szeregu korzyści, ulg i ułatwień.

– Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ostrołęce oferuje jednorazowe środki na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy oraz pomoc w rozwoju potencjału organizacji. Urzędy Pracy refundują część wynagrodzenia pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówi Robert Dzięgielewski z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Dodatkowo, przedsiębiorca społeczny może starać się o wsparcie finansowe od PEFRON na sfinansowanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami lub skorzystać z programu „Przedsiębiorstwo społeczne +”. Firmy społeczne mogą również starać się o zlecenia poprzez udział w przetargach dedykowanych podmiotom ekonomii społecznej lub startować w przetargach otwartych także dla firm komercyjnych.

Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne?

Osoby zakładające przedsiębiorstwo społeczne mogą liczyć na pomoc ze strony organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką ekonomii społecznej oraz instytucji państwowych.

Wsparcie i konsultacje organizacji pozarządowych dla osób zakładających przedsiębiorstwa społeczne są bezpłatne - wystarczy się do nich zgłosić. Mieszkańcy Mazowsza mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez m.in.

  • Fundację Fundusz Współpracy,
  • Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE),
  • Stowarzyszenie BORIS,
  • Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO),
  • Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego (CISI)
  • SOKiAL.

Kampania "ES jak SukcES"

O tym, jak założyć podmiot ekonomii społecznej lub wspierać ich funkcjonowanie można dowiedzieć się więcej w ramach kampanii społecznej „ES jak SukcES”. Celem kampanii jest popularyzacja idei ekonomii społecznej na Mazowszu, zachęcenie osób pracujących oraz szukających pracy do tworzenia nowych przedsiębiorstw społecznych oraz pokazanie, że alternatywna ścieżka kariery zawodowej jest możliwa. Kampania skierowana jest do osób zainteresowanych zmianą miejsca pracy, zdobyciem nowej pracy, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, studentów i studentek, młodych rodziców wracających na rynek pracy i osób 50+, często z niego wykluczonych. Więcej informacji i materiałów na stronie www.esjaksukces.pl

„ES jak SukcES” to kampania promująca ekonomię społeczną, skupiającą się na rozwoju lokalnych społeczności poprzez włączanie osób zagrożonych wykluczeniem i świadczenie usług społecznych. W Polsce, zwłaszcza na Mazowszu, ekonomia społeczna jest coraz bardziej popularna, z około 16 tys. podmiotów działających w tym regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki