MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mała wieś z wielką ochotą do działania - Cyk w gminie Czarnia

Kazimierz Żyra
Cyk to jedna z mniejszych miejscowości w gminie Czarnia. We wsi mieszka obecnie sto kilkadziesiąt osób. W Cyku wiele się jednak dzieje.

Od 1956 r. działa tam jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, a od jesieni ubiegłego roku ożywioną działalność prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich. Społeczną aktywność mieszkańców utrudnia brak wiejskiej świetlicy z prawdziwego zdarzenia. Drewniany budynek remizy strażackiej ma już ponad 40 lat. Nie ma w nim ogrzewania. Brak części garażowej stanowi przeszkodę w pozyskaniu samochodu bojowego dla jednostki. Panie z KGW część kupionego sprzętu trzymają w domu, gdyż w niewielkim budynku remizy nie ma to miejsca. Pomimo tych problemów mieszkańcy wsi podejmują wiele działań, by integrować lokalną społeczność.

W niedzielę 10 marca 2024 odbyło się zebranie sprawozdawcze w jednostce OSP w tej miejscowości. Należy do niej obecnie 16 strażaków-ochotników. Ich gośćmi byli wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski oraz prezes Zarządu Gminnego OSP Witold Kuczyński i komendant gminny OSP Tadeusz Dąbrowski. Na zebranie zaproszono także miejscową radną Dorotę Kaczmarczyk i sołtys Annę Wielechowską-Rochniak.

Obradom przewodniczył prezes OSP w Cyku Edward Krajza. Przedstawił on sprawozdania z działalności i finansowe jednostki. W planie działania na kolejny rok pracy pojawił się projekt wykonania prac remontowych w budynku remizy. Poważnym problemem jest jednak nie do końca uregulowany stan prawny obiektu. Trudno jest zatem pozyskać środki zewnętrzne na realizację tego typu działań.

W dyskusji pojawiła się ciekawa propozycja zacieśnienia współpracy pomiędzy OSP i KGW. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich liczy aż 32 członków. Do takiej współpracy uczestników zebrania zachęcali uczestników spotkania zarówno wójt Marek Piórkowski, jak też prezes Witold Kuczyński. W ich opinii prężnie działające KGW może zaktywizować do pracy także strażaków-ochotników.

Stowarzyszenie pań z Cyku działa tylko kilka miesięcy, ale może pochwalić się już licznymi dokonaniami sukcesami. KGW ściśle współpracuje z Centrum Usług Społecznych w gminie Czarnia. Panie z Cyku wzięły m.in. udział w akcji ego wypieku ciasteczek z uczniami PSP w Czarni z okazji walentynek.

– Podobne warsztaty kulinarne już niebawem odbędą się w PSP w Surowem. Za tydzień wyjeżdżamy na Jarmark Wielkanocny do Pułtuska. Nie zapominamy też o integracji członków naszej organizacji. Duża grupa kobiet z Cyku uczestniczyła w wyjeździe integracyjnym do kina w Ostrołęce. W następnych miesiącach planujemy więcej takich działań - mówi przewodnicząca KGW w Cyku Anna Wielechowska-Rochniak.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki