MKTG SR - pasek na kartach artykułów

70-lecie Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej, 6.06.2024. Obchody zaczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W czwartek, 6 czerwca Szkoła Podstawowa nr 4 im.18. Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej obchodzi jubileusz 70-lecia. To także 105. rocznica powstania 18. Pułku Artylerii Lekkiej. Z tej okazji odbyły się uroczystości przy głazie - Pomniku 18. Pułku Artylerii Lekkiej usytuowanym za ratuszem.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, następnie głos zabrali gospodarze i goście: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Michał Chojnowski, burmistrz miasta Hubert Betlejewski, starosta ostrowski Jerzy Bauer, płk Piotr Męczyński, dowódca 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie oraz dowódca 22. WOK, płk Leszek Iwaniec.

Niewątpliwie żołnierze 18. Pułku zasłużyli swoim życiem na to, aby o nich pamiętać. Podtrzymywanie tej pamięci to codzienna praca, codzienne zaangażowanie nauczycieli, rodziców, uczniów, sympatyków pułku oraz przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 4. Dzisiejszy dzień 6 czerwca to punkt kulminacyjny naszych obchodów. To moment zadumy, przypominania i utrwalania historii związanej z 18 PAL-em. Należy jednak podkreślić, że taki intensywny czas działania na kanwie pracy z patronem w Szkole Podstawowej nr 4 trwa zdecydowanie dłużej. Uczniowie i nauczyciele brali udział w szeregu inicjatyw związanych z patronem. Były to wszelkie działania wychowawcze, prelekcje w szkolnej izbie pamięci, w wojskowej sali tradycji. Był to konkurs wiedzy organizowanych w naszej szkole już od ponad 30 lat. Była to gra terenowa wiążąca w sobie walory języka polskiego, wychowania fizycznego i oczywiście, pracy z patronem. To organizowana we współpracy z 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym wycieczka regionalna pod hasłem "Szlakiem patrona", na którą zapraszamy uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu Ostrowi Mazowieckiej. W związku z jubileuszem 70-lecia przypominamy również sylwetki osób związanych z naszą placówką poprzez szereg wywiadów, które przeprowadził szkolny klub dziennikarski: były to wywiady z byłymi dyrektorami, z byłymi nauczycielami, z absolwentami oraz z obecnymi pracownikami. Szanowni Państwo, to jest nasza tradycja, którą kultywujemy, którą podtrzymujemy, którą stare rozwijamy i za tę pracę chciałbym serdecznie podziękować

- mówił Michał Chojnowski.

W tym szczególnym dniu spotykamy się w miejscu symbolicznym, upamiętniającym bohaterskich żołnierzy 18. Pułku Artylerii Lekkiej. Ostrów Mazowiecka jest dla mnie - jako dowódcy jednostki, która jest w chwili obecnej spadkobiercą chlubnych tradycji, 18 PAL-u, miejscem szczególnym. Miejscem, z którego po raz ostatni wyruszyli z misją walki o niepodległość żołnierze pułku. Wyruszyli stąd, zostawiając swoje rodziny z nadzieją, że wrócą i będą żyć wolnej w Polsce w kraju, który kochali. Za których wielu oddało życie, tocząc swój ostatni bój

- mówił płk Piotr Męczyński.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy uczestniczy uroczystości wzięli udział we mszy świętej w intencji żołnierzy 18. PAL-u, ich rodzin i całej społeczności szkolnej w kościele pw. św. Jozafata w Komorowie.

Jeszcze dziś, o godz. 17.00 w 22. WOK w Komorowie odbędzie się spektakl "Nazajutrz" w reżyserii Jolanty Andruszkiewicz. Na scenie wystąpią absolwenci, uczniowie, nauczyciele i rodzice związani z "Czwórką".

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki