Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Przytułach Starych. Otwarcie nowych pawilonów mieszkalnych, 30.08.2022. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
- Serdecznie witam państwa w dniu dla nas wyjątkowym. W dniu, w którym nasza jednostka zapisuje nowe karty w swojej historii, powiększając się niemal dwukrotnie - mówił major Andrzej Pawluczuk, dyrektor Zakładu Karnego w Przytułach Starych. - Niedługo oba pawilony zasiedlą nowi więźniowie. Otwierając nowe pawilony, nie tylko uruchamiamy dodatkowe 514 miejsc zakwaterowania, ale również jesteśmy przygotowani stawić czoła nowym wyzwaniom.

- Powiem szczerze, że pierwszy raz jestem w zakładzie karnym - wyznała posłanka Anna Maria Siarkowska. - Dobrze, że w charakterze zwiedzającej - dodała. - Myślę, że to jest w naszym interesie społecznym żeby więźniów było jak najmniej. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że więzienia w Polsce są przepełnione. Dlatego inwestycje, jakie w ostatnich latach zostały zrealizowane, są tak ważne. To nie tylko poprawa warunków pracy funkcjonariuszy, ale także warunków odbywania kary dla więźniów.

- Na sekundę wrócę do historii. Jeszcze pamiętam, jak razem z posłem Czartoryskim zastanawialiśmy się przed laty, czy ten obiekt będzie się nadawał na zakład karny. Dziś jestem pod dużym wrażeniem, ten zakład wkrótce może być największy w Polsce - mówił Robert Mamątow, senator RP. - Kiedy byłem przewodniczącym senackiej komisji praw człowieka miałem bardzo dużo skarg na ciasnotę w więzieniach. Więźniowe często pisali do ministerstwa, do Strasburga. W ub. roku ponad 40 tys. osadzonych nie odbywało kary z powodu braku miejsc w więzieniach. To dobrze, że takie obiekty są budowane. Uważam że nieuchronność kary jest najlepszym środkiem penitencjarnym. Gratuluję inwestycji.

- Każdy z otwieranych dziś nowych pawilonów ma możliwość przyjęcia 257 osadzonych. Jest to święto dla tego zakładu karnego, ale również dla całej Służby Więziennej - mówił podpułkownik Piotr Sękowski, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. - Była to przeogromna inwestycja, która została bardzo dobrze zrealizowana.

Kosztowała ponad 35 milionów złotych.

- Dziś Zakład Karny w Przytułach Starych jest jednym z największych w regionie oraz najnowocześniejszym w Polsce - dodał.

W styczniu 2022 roku Zakład Karny w Przytułach, po restrukturyzacji, trafił pod zarząd okręgu w Warszawie.

- W tej jednostce zatrudnionych jest 240 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Ta inwestycja pozwoli zatrudnić jeszcze kilkudziesięciu. Wydaje mi się, że to dla powiatu ostrołęckiego ogromna szansa. To rozwój okolicznych przedsiębiorstw, nowe miejsca pracy. Pamiętam, jak w 2015 roku, gdy strażnik przychodził do pracy w więzieniu, zarabiał ok. 2000 zł na rękę, dzisiaj funkcjonariusz, który nie ukończył 26 lat zarabia 3900 netto - mówił pułkownik Zbigniew Brzostek, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Warszawie. - To bardzo solidna jednostka - chwalił ZK w Przytułach Starych - Tu zatrudnionych jest prawie 68 proc. wszystkich więźniów. Pracuje prawie 95 proc. wszystkich, którzy do pracy się kwalifikują. Chciałbym podziękować pracownikom jednostki - to załoga zmobilizowana.

Do historii Zakładu Karnego nawiązał też starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Przed laty miała w tym miejscu powstać szkoła rolnicza, potem filia uniwersytetu. Z tych planów nic nie wyszło.

- Budowaliśmy tutaj jedną z największych szkół w północno-wschodniej Polsce, z przeznaczeniem rolniczym, były podpisane umowy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim - przypomniał starosta. - Muszę powiedzieć, że jak było tu tworzone więzienie (w 2012 roku - przyp. red.) to troszkę było mi szkoda przeznaczenia tego obiektu na taki cel. Ale z perspektywy powiem, że obiekt trafił w bardzo dobre ręce i z biegiem czasu przekonywałem się, że była to trafiona inwestycja. Mam prośbę - żeby rozwijana była funkcja edukacyjna, a więc zarówno włączanie więźniów w produkcję, jak i procesy edukacyjne. Była tu mowa o osobach, które pracują. Ale są też osadzeni, którzy pracować nie mogą. A może mają talent artystyczny? Jesteśmy na terenie, gdzie twórczość ludowa jest wciąż żywa. Chciałem przekazać panu dyrektorowi wycinankę kurpiowską i gdyby chciał robić zajęcia z twórcami ludowymi, to możemy w tym pomóc. Dodam, że z wójtem gminy Rzekuń staraliśmy poprawić infrastrukturę drogową w tym rejonie i sporo się udało w tym zakresie zrobić. Jesteśmy też otwarci na usprawnienie połączeń komunikacyjnych - zadeklarował.

Potem przecięta została wstęga, a biskup łomżyński Janusz Stepnowski poświęcił nowy obiekt.

Goście mogli też zobaczyć wystawę prac więźniów oraz pokaz obezwładniania agresywnego więźnia. Do akcji strażnicy włączyli specjalnie wyszkolonego psa.

od 16 lat

Z historii Zakładu Karnego w Przytułach Starych

Historia Zakładu Karnego w Przytułach Starych nie istnieje bez przeszło stuletniej historii Aresztu Śledczego w Ostrołęce. Uruchomiony został w 1903 roku. Zakład Karny w Przytułach Starych został utworzony w 2012 roku. To zakład typu zamkniętego, z aresztem śledczym, zakładem półotwartym i otwartym. Do ważnych wydarzeń należy nadanie sztandaru w 2018 roku. W latach 2019-2020 wybudowano halę produkcyjną, w której pracują więźniowie (minimum 100 osadzonych w skali miesiąca).

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki