MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce otrzymało duże wsparcie finansowe na poszerzenie działalności. Będzie się działo!

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
W piątek, 5.04.2024 w Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce przy ul. Kołobrzeskiej 11 odbyło się uroczyste podpisanie umowy na poszerzenie działalności Centrum.

Przypomnijmy, Oficjalne otwarcie Centrum Integracji Społecznej odbyło się 19 czerwca 2021:

CIS działa w strukturze Spółdzielni Socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność". Przyjmuje osoby, które potrzebują pomocy w powrocie do życia zawodowego, społecznego i rodzinnego, m.in: długotrwale bezrobotne, korzystające z pomocy MOPR-u, niepełnosprawne, z problemami alkoholowymi oraz osoby, które opuściły zakład karny.

Do tej pory z pomocy CIS mogło korzystać jednocześnie około 30 osób. Teraz ma się to zmienić.

Centrum Integracji Społecznej podpisało bowiem porozumienie, dzięki któremu otrzymało 2,5 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na poszerzenie działalności, co pozwoli zwiększyć liczbę miejsc do 70. Posłuży ono zarówno osobom zagrożonym wykluczeniem, jak i całej społeczności, bo stworzy możliwość zaktywizowania lokalnej społeczności na większą skalę.

Uczestnicy CIS będą tam zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje w obszarach:

  • Remontowo budowlana i brukarska
  • Gospodarczo-ogrodnicza, porządkowa oraz opiekuńcza
  • Florystyczna i rękodzieła oraz technik biurowych
  • Krawiecko-szwalnicza
  • Poligraficzno-reklamowa

Centrum Integracji Społecznej to pierwsza tego typu instytucja w regionie. Obecnie działa ich w województwie 17.

W uroczystym podpisaniu umowy, które odbyło się 5.04.2024 wzięli udział między innymi: Elżbieta Lanc- marszałkini województwa mazowieckiego, Elżbieta Bogucka-Lityńska – zastępca dyrektora ds. społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Marek Olszewski- prezes Spółdzielni Socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność", Mariusz Popielarz- dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego, radni, przedstawiciele stowarzyszeń działających w Ostrołęce, przedsiębiorcy, pracownicy.

Centrum Integracji Społecznej to przede wszystkim ludzie. Sprawdzone cztery lata działalności to pewność, że te kolejne pieniądze będą dobrze służyły osobom, które tego potrzebują. 2,5 mln zł, które dokładamy dadzą szansę na to, żeby nie tylko 30 osób było zatrudnione, ale 70. Nie było by tego wszystkiego, gdyby nie pan prezes, który rzeczywiście ma siłę i moc, że ma wokół siebie niesamowitych ludzi. Nie sztuka budowa coś dla silnych, sztuką jest zbudować coś dla tych, dla których nikt nie ma energii, pomysłu, bo zastanawia się czy warto. My wiemy, że warto, że te środki trafią do potrzebujących

- mówiła pani marszałek Elżbieta Lanc.

- Dziękujemy, że nas doceniacie i pomagacie nam działać. Te pieniądze pomogą nam w zakupie urządzeń, maszyn, które pomogą też pozyskać dochody. Zwiększymy liczbę uczestników do 70- dodał prezes Marek Olszewski.

Ale to nie wszystko, bo prezes ma więcej pomysłów i planów, a z pomocą Urzędu Marszałkowskiego oraz innych jednostek na pewno się one ziszczą. Już niedługo rozpocznie się bowiem remont hotelu pielęgniarek, który spółdzielnia otrzymała w dzierżawę od marszałka województwa mazowieckiego. Mają tam powstać mieszkania - tzw. mieszkania chronione - dla osób niepełnosprawnych. Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.

- Wierzę, że ten hotel będzie taki, jaki sobie wymarzyliście. Że to będzie dom dla osób z niepełnosprawnością, dom, który nauczy ich codziennego funkcjonowania, w warunkach bezpiecznych i przyjaznych. To bardzo ważne, bo jest wiele inicjatyw i przedsięwzięć skierowanych do osób niepełnosprawnych, ale nie takich, gdzie osoby potrzebujące będą się uczyć codzienności, radzenia sobie, samodzielności- dodała pani marszałek.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki