MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Queerowa Oka wzbudza kontrowersje. Planowane na 28.04.2024 wydarzenie zostało odwołane. Dlaczego?

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Odkąd tylko pojawiły się informacje o wydarzeniu, którego celem było przybliżenie społeczności LGBT, nie milkły komentarze. A były i przychylne, i nieprzychylne.

Swoim działaniem w otaczającej nas lokalnej rzeczywistości pragniemy pokazać jak wygląda przestrzeń bezpieczna i pełna pozytywnej, tęczowej energii. Chcemy pokazać większej ilości osób z czego my czerpiemy siłę i uświadamiać o różnorodności form ekspresji. Ważne jest dla nas, aby osoby uczestniczące w naszym wydarzeniu wzmocniły swoje poczucie przynależności.
Na wydarzeniu będzie można zapoznać się z elementami kultury ballroomowej i dragowej

- opisywali w mediach społecznościowych organizatorzy, trzy osoby pochodzące z Ostrołęki: Katarzyna Nadolna, Marcelina Pianka, Aleksander Żebrowski.

Jesteśmy trzema przyjaźniącymi się osobami należącymi do społeczności LGBT+ pochodzącymi z Ostrołęki. Dzięki stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza i ich Funduszowi „U Siebie” organizujemy pierwsze w historii naszego rodzinnego miasta queerowe wydarzenie skierowane do osób LGBTQ+ i nie tylko. Nasza nieformalna grupa powstała z początkiem tego roku. Swoim działaniem w otaczającej nas lokalnej rzeczywistości pragniemy pokazać jak wygląda przestrzeń bezpieczna i pełna pozytywnej, tęczowej energii. Chcemy pokazać większej ilości osób z czego my czerpiemy siłę i uświadamiać o różnorodności form ekspresji. Ważne jest dla nas, aby osoby uczestniczące w naszym wydarzeniu wzmocniły swoje poczucie przynależności.

Wydarzenie "Queerowa Oka" miało odbyć się 28 kwietnia 2024 w Multimedialnym Centrum Natura.

Poseł z Ostrołęki - Arkadiusz Czartoryski podnosił w mediach kwestię dofinansowania tego wydarzenia przez marszałka Mazowsza Adama Struzika.

O partnerstwo wnioskował właściciel miejsca, w którym się ono odbędzie - fundacja zajmująca się m.in. tworzeniem bajek dla dzieci. Tym razem jej działalność raczej nie jest skierowana do najmłodszych. Impreza promująca społeczność LGBT stanie się miejscem reklamy Mazowsza. Zarząd województwa nie żałował środków i postanowił na ten cel przeznaczyć aż 25 tysięcy złotych. - Jest to dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Jest dużo potrzeb, które można by dofinansować

- skomentował dla portalu Niezalezna.pl poseł Czartoryski.

Poprosiliśmy rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego o komentarz:

Fundacja „DRABINA ROZWOJU" złożyła wniosek na zakup pakietu promocyjnego wydarzenia pn. Queerowa Oka. 16 kwietnia br. Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o zakupie pakietu promocyjnego na kwotę 25 000 zł brutto. Swój wniosek fundacja argumentowała m.in. stworzeniem bezpiecznej przestrzeń dla osób wykluczonych. Wydarzenie pokaże różne formy ekspresji osób LGBT żyjących w Ostrołęce- czytamy w odpowiedzi.

Od wydarzenia odcięła się Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki, gdy rozeszła się wieść, że jest współorganizatorem wydarzenia. Rada wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia, że "w związku z licznymi komentarzami i pytaniami, które do nas docierają, informujemy że Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki nie jest organizatorem ani współorganizatorem wydarzenia „Queerowa Oka”.

"Queerowa Oka" to miało być jedno z trzech wydarzeń związanych z problematyką zagrożenia wykluczeniem społecznym. W poniedziałek w Multimedialnym Centrum Natura odbyły się zajęcia dla dzieci z domu dziecka, a w czwartek - dla dzieci z niepełnosprawnościami.

W piątek 26.04.2024 "Queerowa Oka" została odwołana.

- Organizatorzy spotkali się z wrogością, poczuli się zagrożeni - mówi Dorota Drozdowska-Szymborska, szefowa Multimedialnego Centrum Natura.

Opublikowane też zostało oświadczenie w tej sprawie.

W związku z nasilającą się falą nienawiści i hejtu wśród mieszkańców Ostrołęki dotyczącymi organizacji wydarzenia "Queerowa Oka", zmuszeni jesteśmy odwołać planowane na dzień 28.04.2024 r. wydarzenie. Multimedialne Centrum Natura oraz Zarząd Fundacji obawia się o bezpieczeństwo osób, które wzięłyby w nim udział. Zapewnienie bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem, z tego względu podjęliśmy decyzję o rezygnacji z organizacji tego wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki