Zakład Karny w Przytułach Starych. Tego o nim nie wiedzieliście [ZDJĘCIA]

red
Archiwum Zakładu Karnego w Przytułach Starych
Przeczytajcie kilka ciekawostek o Zakładzie Karnym w Przytułach Starych.

Spadek po Szkole Rolniczej

Zakład Karny w Przytułach Starych został utworzony 1 października 2012 r. Powstał na fundamentach niezrealizowanej inwestycji: najpierw Średniej Szkoły Rolniczej, później Zamiejscowego Wydziału Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jeden z najbardziej nowoczesnych

Na więzienie w Przytułach Starych składają się: zakład karny typu zamkniętego, półotwartego i otwartego dla recydywistów penitencjarnych, zakład karny typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy i areszt śledczy. Kieruje nim dyrektor Tomasz Dąbrowski (jego zastępcami są Zdzisław Dawid i Włodzimierz Nowak). To jeden z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w Polsce.

Pracują tu 34 kobiety i bardzo młoda załoga

W więzieniu pracuje 212 funkcjonariuszy oraz 11 pracowników cywilnych (w tym 34 kobiet). Załoga Zakładu Karnego w Przytułach Starych jest jedną z najmłodszych w Polsce. M.in. dlatego cały czas się szkoli (z języków obcych, sposobu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych, stosowania prawa, właściwej obsługi zakładu w zakresie działalności finansowej, kadrowej, kwatermistrzowskiej i zdrowotnej), przeprowadza też ćwiczenia obronne. W zakładzie powołana została Nieetatowa Grupa Interwencyjna Służby Więziennej, która, wykonując działania interwencyjne i realizując służby konwojowe, czuwa nad szeroko pojętym bezpieczeństwem. Funkcjonariusze i pracownicy cywilni zakładu honorowo oddają krew. Koło Honorowych Dawców Krwi przy Zakładzie Karnym w Przytułach Starych zrzesza 40 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Otwarci na zewnątrz

- Kadra zakładu stanowi załogę otwartą na dobre relacje nie tylko z naszymi podopiecznymi – skazanymi, ale i z otaczającą nas zewnętrzną przestrzenią – lokalną społecznością. Angażujemy się w udzielanie pomocy miejscowym instytucjom oświatowym, zasadniczo w realizacji remontów budynków i pomieszczeń szkół, przedszkoli, jak i będących w potrzebie zwykłych mieszkańców. Nasi przedstawiciele uczestniczą w realizowanych w okolicznych szkołach programach edukacyjnych, w szczególności w zakresie stosowania i przestrzegania prawa oraz zagadnień związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, w tym jego obywateli. Odwiedzamy szkoły i przedszkola. Do siebie zapraszamy uczniów, studentów i przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych. Przedstawiamy im specyfikę naszej Służby – twardej Służby, Służby Społeczeństwu. W tym celu pokazujemy też, że potrafimy odpoczywać i bawić się – wspólnie. Uczestniczymy w okolicznych festynach rodzinnych, organizujemy bale karnawałowe, wspieramy akcje charytatywne - opowiada rzeczniczka prasowa więzienia w Przytułach Agnieszka Chaberek.

Dają pracę więźniom

Zakład jest w czołówce jeśli chodzi o odsetek zatrudnionych skazanych w okręgu białostockim. Na koniec 2016 roku pracowało - na różnych zasadach i w miejscach - 236 osadzonych. Będzie okazja poprawić ten wynik: więzienie w Przytułach zawarło umowę przedwstępną z firmą Metal-Technik dotyczącą wybudowania na terenie zakładu hali, w której owa firma będzie prowadzić działalność i zatrudni osadzonych. W hali więźniowie będą produkować maszyny rolnicze i konstrukcje stalowe.

Wkrótce będą świętować

W piątek 30 czerwca na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej, inaugurujące obchody 100-lecia formacji w strukturach bezpieczeństwa państwa. Przypomnijmy, że początek polskiego więziennictwa jest datowany na 8 lutego 1919 r., kiedy to marszałek Józef Piłsudski w dekrecie "w sprawie tymczasowych przepisów więziennych" ustalił zasady i organizację polskich więzień. Podczas uroczystości w stolicy 6 funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Przytułach Starych otrzyma pierwszy stopień oficerski podporucznika Służby Więziennej nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Zakład Karny w Przytułach Starych w liczbach:
- powierzchnia: około 9,9 ha,
- ilość funkcjonariuszy: 212 osób, pracownicy cywilni: 11 osób,
- pojemność jednostki: 753 osadzonych, stan na dzień 27 czerwca - 692 osadzonych,
- rocznie przez zakład "przechodzi" średnio 1090 osadzonych.

Zobacz: Zakład Karny w Przytułach Starych. Zobacz co jest za tą bramą [ZDJĘCIA]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie