Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia KGW w Serafinie, 10.12.2022 przyjechały gospodynie z powiatów ostrołęckiego, ostrowskiego i wołomińskiego. Zdjęcia

Aldona Rusinek
W tym roku po kurpiowsku, w Serafinie (gm. Łyse) świętowały wigilię koła gospodyń wiejskich zrzeszone w Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Ostrołęce. Od połowy lat 70. ubiegłego wieku „patronką” tej działalności w naszym regionie, z ramienia Związku jest nieprzerwanie Barbara Gałązka. Ona też oraz KGW z Serafina były głównymi organizatorami wigilijnego spotkania 10 grudnia 2022 w Serafinie, przy wsparciu gospodyń kół z Lipnik, Baby i innych miejscowości.

- Jest to pierwsza część naszej wigilii, następne spotkanie odbędzie się 15 stycznia 2023 w Przedświcie, ponieważ nie zdołalibyśmy zgromadzić wszystkich kół na jednej uroczystości. Tutaj są tylko przewodniczące i przedstawiciele części kół, a i tak ledwie się mieścimy. Cieszymy się z obecności gości – wicestarosty Krzysztofa Parzychowskiego, wójta Grzegorza Fabiszewskiego, radnego wojewódzkiego Mirosława Augustyniaka i radnego powiatowego Andrzeja Lisa, właściciela firmy Agromasz, od lat współpracującego z naszym Związkiem, Kazimierza Wiszowatego. I bardzo się cieszymy, że możemy gościć tyle kół z powiatów ostrołęckiego, ostrowskiego, a nawet wołomińskiego – mówi Barbara Gałązka.

Finansowy patronat nad imprezą sprawowało starostwo ostrołęckie. Jak zaznaczył wicestarosta Krzysztof Parzychowski, starostwo wspiera działalność wszystkich kół gospodyń w powiecie, jest to bowiem istotna forma budowania społeczności obywatelskiej i lokalnych wspólnot, międzyludzkich więzi.

- Nasze koło istnieje od ponad 25 lat, ale z różnym zaangażowaniem – mówi Halina Mikulska, przewodnicząca KGW w Serafinie i sołtys tej wsi. - Były czasy, gdy kobiety bardziej garnęły się do tej działalności. Dziś koło liczy zaledwie siedem pań. Starsze osoby się wykruszyły, młodzi mają dzisiaj w okolicy większe możliwości pracy – duże zakłady mięsne, lokalna piekarnia, wiele placówek handlowych. Są większe szanse zatrudnienia, a mniej czasu na działalność społeczną.

Na wigilijnych stołach w Serafinie nie zabrakło regionalnych przysmaków, przygotowanych przez organizatorów, ale także gości. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania, nie tylko tradycyjnych kolęd. Grał na akordeonie i śpiewał Marek Przetakiewicz (do niedawna przewodniczący KGW w Chudku). Żartobliwe, ludowe kolędy z dużą werwą prezentowała Maria Bałdyga, seniorka z Serafina. Współczesną kolędę pięknie zaśpiewała trzynastoletnia Julia Mikulska, także z Serafina. Wokalnie, nie tylko w kolędowym repertuarze, prezentowały się wszystkie koła – w chórach, duetach i solo. Wszystkie koła też dziękowały za wieloletnią opiekę i współpracę Barbarze Gałazkowej., pieszczotliwie nazywanej „Mamusią”.

Zobacz także inne aktualności z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki