MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Bauer starostą ostrowskim. 7.05.2024 zainaugurowano VII kadencję Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się 7 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Podczas sesji radni odebrali zaświadczeń o wyborze i złożyli ślubowanie. W kolejnych punktach wybrano przewodniczącą rady powiatu, starostę, wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu powiatu, a także wiceprzewodniczące rady powiatu.

Pierwszą sesję nowo wybranej rady zwołuje Komisarz Wyborczy w Ostrołęce, a prowadzi ją radny-senior, czyli najstarszy radny Rady Powiatu - w tym wypadku Władysław Krzyżanowski.

W sesji wzięło udział 18 z 19 radnych. Zabrakło Agnieszki Gaś (KW PiS), dyrektor Zespołu Szkół w Małkini Górnej. Władysław Krzyżanowski poinformował, że Komisarz Wyborczy w Ostrołęce postanowieniem z dnia 29 kwietnia wygasił jej mandat. Jej miejsce w radzie zajmie kolejny kandydat z KW PiS z największą ilością głosów w tym okręgu - Marek Kuziak.

Następnie Marcin Brzostek, przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Ostrowi Mazowieckiej wręczył radnym zaświadczenia o wyborze na radnych Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, a potem odbyło się ślubowanie.

W kolejnych punktach sesji wybrano przewodniczącą i wiceprzewodniczących Rady Powiatu oraz Zarząd Powiatu.

Dorota Subda przewodniczącą rady

Należy przypomnieć, że na 19 radnych, aż 11 mandatów wywalczyli radni reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość i klub może cieszyć się większością głosów w Radzie Powiatu bez tworzenia koalicji. Nic dziwnego, że wszystkie stanowiska trafiły także do radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczącą Rady Powiatu została jednogłośnie Dorota Subda - otrzymała 18 głosów za:

Obiecuję, że będę służyć naszej małej ojczyźnie, naszej dużej ojczyźnie. Będę godnie reprezentować wszystkich państwa radnych. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Jest to bardzo wzruszający moment. Dziękuję serdecznie.

- mówiła po głosowaniu Dorota Subda.

Wiceprzewodniczącymi zostały: Krystyna Gumkowska i Justyna Pętkowska. Krystyna Gumowska otrzymała 15 głosów (1 głos był przeciwny i 2 nieważne), natomiast Justyna Pętkowska otrzymała 17 głosów (1 głos był nieważny).

Jerzy Bauer starostą ostrowskim

Starostą ostrowskim został Jerzy Bauer. Zwykle starosta jest wybierany spośród radnych powiatu, ale nie jest to reguła. Starostą może zostać osoba spoza członków rady i tak stało się w tym wypadku. W głosowaniu oddano 18 głosów (16 ważnych, 2 nieważne). Kandydat na starostę Jerzy Bauer otrzymał 13 głosów za. 3 głosy były przeciwne.

Starosta podziękował za wybór i podkreślił, że jest to dla niego niezwykle ważna chwila w życiu: w życiu zawodowym, ale również w życiu politycznym. Pogratulował także wszystkim radnym wybory do Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej i zadeklarował współpracę ze wszystkimi radnymi:

Deklaruję współpracę z całą Radą Powiatu. Będę z całą pewnością słuchał wszystkich uwag, które będą do mnie kierowane: do mnie i do zarządu. I proszę też o to, żeby państwo, kiedy trzeba używali słów krytyki, ale też zechcieli objąć pracę zarządu, pracę starosty wyrozumiałością. Bo ci, w szczególności, którzy są dłużej w samorządzie wiedzą i którym przydarzyło się w życiu zarządzać, że nie wszystko jest możliwe i właśnie tu to gremium będzie musiało rozstrzygać, co jest możliwe, a co jest niemożliwe do realizacji. Na tym mi bardzo, bardzo zależy. Życie społeczne obfituje nie tylko w te wygrane i w te dobre słowa, ale również w bardzo złe słowa może obfitować i musimy sobie z tym jakoś radzić. Oby było ich jak najmniej.

Natomiast zastępcą starosty został Bartłomiej Pieńkowski. Kandydat otrzymał 14 głosów. 1 głos był przeciwny, a 3 głosy nieważne.

Pozostali członkowie Zarządu Powiatu to Eliza Drewnowska, Stefan Rostkowski i Roman Malicki. Eliza Drewnowska otrzymała 14 głosów (2 głosy były przeciwne i 2 nieważne). Stefan Kazimierz Rostkowski otrzymał 16 głosów (1 głos był przeciwny i 1 nieważny), a Roman Malicki otrzymał 15 głosów (1 głos był przeciwny i 2 nieważne).

W dalszej części sesji przewodnicząca rady poinformowała, że w radzie zawiązał się klub radnych PSL, do którego należą: Ewa Młynarczuk, Marcin Zawistowski, Karol Kamiński i Danuta Janusz (przewodnicząca klubu).

Następnie Radna Danuta Janusz złożyła (ponownie) wniosek o utworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego, w skład której weszłaby młodzież ze szkół średnich i ze starszych klas szkół podstawowych z terenu powiatu.

Proponuje też rozważyć powołanie koordynatora opiekuna rady, którym mógłby być, jeżeli państwo uznacie za stosowne, pan Damian Skłodowski. Jest to młoda osoba zaangażowana w życie społeczne miasta i powiatu, mająca doświadczenie w wymianie młodzieży z włoskim miastem Brembate di Sopra

- mówiła Danuta Janusz.

Drugi wniosek radnej dotyczył upoważnienia przewodniczącej Rady Powiatu do podpisania wniosku do nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej dla Artura Szydlika, artysty, rzeźbiarza, mieszkającego w Nowej Osuchowej.

W sesji wzięła udział poseł na Sejm Maria Koc.

Skład Rady Powiatu:

Eliza Drewnowska (KW PiS), Krystyna Gumkowska (KW PiS), Danuta Janusz (KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL), Karol Kamiński (KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL), Władysław Krzyżanowski (KKW KO), Joanna Kukwa (PiS), Marek Kuziak (KW PiS), Roman Malicki (KW PiS), Ewa Młynarczuk (KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL), Kamil Narewski (KW PiS), Justyna Pętkowska (KW PiS), Bartłomiej Tomasz Pieńkowski (PiS), Stefan Kazimierz Rostkowski (KW PiS), Michał Rutkowski (KW PiS), Dorota Subda (PiS), Rafał Krzysztof Swaczyna (KWW Niezależni Razem), Dariusz Wybraniak (KWW Niezależni Razem), Marcin Zawistowski (KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL), Justyna Zawłocka (Komitet Wyborczy Wyborców Waldemara Brzostka).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki