MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VIII Święto Rotmistrza Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej. Przeczytajcie, co działo się w ogródku jordanowskim 18.05.2024

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej po raz ósmy zorganizowało Święto Rotmistrza Pileckiego. Z tej okazji na terenie muzealnego ogrodu oraz na terenie ogródka jordanowskiego przygotowano bardzo dużo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Świętowanie rozpoczęło się o godz. 11.00 turniejem piłki nożnej, a zakończyło ogniskiem z przyśpiewkami o 22.00.

Święto Witolda Pileckiego jest organizowane w Ostrowi Mazowieckiej od 2017 roku, w maju - z okazji urodzin Witolda Pileckiego, który urodził się 13 maja. Z tej okazji w muzeum oraz na terenie ogródka jordanowskiego odbywa się wiele pokazów w otoczeniu licznych wystawców: swoje stoiska przygotowują instytucje, szkoły, służby mundurowe, szpital, a także prywatni przedsiębiorcy oferujący zabawki i przekąski.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 od turnieju piłki nożnej o Puchar Rotmistrza. Następnie, o godz. 13.00 rozpoczął się Ułański Skate Jam na skateparku, a o 14.00 ruszyła parada przedszkolaków, które, jak na urodziny przystało - zaśpiewały rotmistrzowi głośne "sto lat".

Po paradzie na scenie zagrano spektakl "Miś Wojtek", a po nim oficjalnie otwarto VIII Święto Rotmistrza Pileckiego. Podczas oficjalnego otwarcia rozstrzygnięto konkursy organizowane przez muzeum, a dyrektor Karolina Kolbuszewska złożyła życzenia wszystkim pracownikom muzeum z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Muzealników.

Dla nas Święto Rotmistrza Pileckiego kojarzy się przede wszystkim z radością, gdyż świętujemy rocznicę urodzin Witolda. 123 lata temu w dalekiej Karelii na świat przyszedł człowiek niezwykły. Człowiek, który zapisał się w naszej historii na stałe, który jest dla nas inspiracją, z którego życia możemy czerpać pełnymi garściami, który był człowiekiem niezwykle wszechstronnym. Wszystkie te aktywności, które dzisiaj są na stoiskach, nie są oderwane od tego wzoru, od tej idei, którą niesie za nami Witold Pilecki. Jest edukacja, są militaria, jest sztuka, działania artystyczne. I w końcu jest sport. To są wszystkie te aktywności, które dla Witolda Pileckiego były bardzo istotne

- mówiła dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Rotmistrz Pilecki potrafił ponad podziałami łączyć ludzi i ze swojej strony też chciałbym, żebyśmy żyli tak jak on. On był naprawdę wspaniałym wzorem do naśladowania dla nas i życzę nam wszystkim, żebyśmy czerpali wzorce z jego życia. Tak jak pani dyrektor powiedziała, to też jest dzień radosny, bo to są urodziny rotmistrza Pileckiego, więc jako burmistrz Ostrowi Mazowieckiej życzę państwu cudownej zabawy. Obchodzimy urodziny bohatera i możemy być dumni, że na naszym terenie spędził jakiś okres swojego życia. I mamy cząstkę takiej namacalnej historii, czyli jego dom, w którym rzeczywiście przebywał i w którym poznał swoją małżonkę panią Marię. Rotmistrzu Pilecki - wszystkiego najlepszego.

- mówił burmistrz Ostrowi, Hubert Betlejewski.

IV Turniej Szkół Rotmistrza - wyniki

Srebrną odznakę w kategorii szkół podstawowych otrzymują:

  • Zespół Placówek Oświatowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Krasocinie
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zwierniku

Srebrną odznaką w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymują:

  • Zespół Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Iwoniczu
  • Zespół Szkół Samochodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Radomiu

Złotą odznakę w kategorii szkół podstawowych otrzymują:

  • Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Łącznie
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Przemiarowie

Złotą odznakę w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymują:

  • Powiatowy Zespół Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Przodkowie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Wojkowicach

Statuetki przechodnie otrzymują zespoły, które osiągnęły najwyższy wynik punktowy w manewrach

Zwycięzcami IV turnieju Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego zostały:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Przemiarowie
  • Powiatowy Zespół Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Przodkowie

Tego dnia na terenie ogródka odbył się także pokaz ułański oraz występy akrobatów grupy Locomotora: pokaz tańca ognia oraz pokazy cyrkowe i szczudlarskie. Wieczorem publiczność mogła wysłuchać koncertu muzyki XX-lecia w wykonaniu zespołu Mikstura.

W międzyczasie dzieci mogły skorzystać z atrakcji przygotowanych przez animatorów tj. gry, zabawy ruchowe, malowanie twarzy, tatuaże oraz puszczanie baniek mydlanych. Młodzież i dorośli mogli obejrzeć stałą wystawę muzeum (można ją było zwiedzać do godz. 1.00) oraz zobaczyć film w goglach VR, czyli film złożony z trójwymiarowych obrazów stworzonych komputerowo. Wirtualny Teatr Historii „NIEPODLEGŁA” przygotował 6 filmów: „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc” – wielokrotnie nagradzany na festiwalach, „Kino”, „Kartka z Powstania”, „Wiktoria 1920” i „MS Piłsudski – Podwodna Misja”.

Dzień zakończyło ognisko i przyśpiewki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki