MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości 3 Maja w Ostrowi Mazowieckiej. Złożono kwiaty i zapalono znicz przed Dębem Wolności

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Uroczystości rozpoczęła msza święta za ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta, gminy i powiatu (organizatorem obchodów jest zarówno miasto, jak też gmina Ostrów Mazowiecka i Powiat Ostrowski) udali się na plac Wolności, aby wziąć udział w dalszej części uroczystości.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele lokalnych organizacji, związków i instytucji, szkół i harcerstwa, przedstawiciele duchowieństwa i wojska, a także mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej.

Dowódcą uroczystości był mjr Patryk Joachimczyk, a wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny i 52. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Komorowa.

Jak co roku spotykamy się tutaj, w licznym gronie, w tej szerokiej reprezentacji - bardzo serdecznie chcę za to podziękować. To podtrzymywanie wielkiej, wspaniałej tradycji w jakże wspaniałych okolicznościach pogody związanej z pięknym majem. W tym świecie, jak w mało którym łączy się wspaniale tradycja świecka i tradycja religijna. Polityka i życie codzienne. Wyzwania czasów, które dawno, dawno są za nami i wyzwania współczesne. Przed chwilą zakończyliśmy udział we mszy świętej, która jest częścią - nieodzowną częścią tych uroczystości. Ksiądz dziekan przytoczył historyczne wydarzenia, które pokazują te wielorakie związki

- rozpoczął swoje przemówienie burmistrz Jerzy Bauer, a następnie przypomniał, jak ważne znaczenie miała dla Polski konstytucja i czego była symbolem.

Kończąc swoje wystąpienie burmistrz odniósł się także do minionych wyborów samorządowych, które wyłoniły jego następcę, Huberta Betlejewskiego. Jerzy Bauer podziękował współpracownikom i radnym oraz wszystkim, którzy wspierali go podczas pełnienia urzędu burmistrza.

(...) Dziękuję wszystkim, bo współtworzyliśmy wspólne dobro: dobrą perspektywę dla siebie i dobrą perspektywę dla Ostrowi Mazowieckiej. I tak jak 10 lat temu, i 5 lat temu, stając przed państwem jako kandydat mówiłem, że nie zmarnujemy tego czasu, tak też dzisiaj mogę państwu to powiedzieć. To był dobry czas - wielkich dokonań. Nie tylko inwestycyjnych, ale również w sferze organizacji i oferty w różnych instytucjach. Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim osobom, które choćby w najmniejszym wymiarze przyłożyły rękę do wspólnego dobra. Zostawiamy miasto w dobrej kondycji i z nadziejami.

Na koniec burmistrz pogratulował obecnemu burmistrzowi-elektowi oraz życzył mu siły, odwagi i życzliwości. Podczas składania kwiatów przed Dębem Wolności wśród przedstawicieli władz samorządowych szli ramię w ramię przedstawiciele władz powiatu, władz gminy oraz dwóch burmistrzów reprezentujących władze miasta.

Wśród gości przybyłych na uroczystość była również posłanka Żaneta Cwalina-Śliwowska, która także zwróciła się do mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej:

Z wielką radością i dumą spotykamy się dzisiaj, aby uczcić wyjątkowy dzień: 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia majowej konstytucji, gruntownie zmieniającej ustrój Rzeczypospolitej, jest dniem, który skłania nas do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność. Celebrując ten dzień my, Polacy oddajemy hołd bohaterom w imię naszej tożsamości, wolności i przyszłości Polski

- mówiła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki