MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica bitwy pod Stokiem. Z okazji 161. rocznicy bitwy złożono kwiaty pod pomnikiem w Stoku

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Co roku w maju, przy obelisku w Stoku, odbywa się uroczystość dla upamiętnienia bitwy, która rozegrała się w tych stronach podczas powstania styczniowego w 1863 roku. Tegoroczne obchody 161. rocznicy bitwy pod Stokiem odbyły się 24 maja.

W nocy z 4 na 5 maja 1863 roku w Stoku odbyła się zwycięska powstańcza bitwa z kolumną wojsk carskich. Bitwa przeszła do historii jako jedna z największych zwycięskich bitew powstania styczniowego na terenie powiatu ostrołęckiego (powiat ostrowski powołano w 1866 roku).

Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed obeliskiem w Stoku przez delegacje władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także przedstawicieli szkół, związków, służb mundurowych i lokalną społeczność. Obelisk został odsłonięty w maju 2013 roku i stanął obok ponad stuletniego przydrożnego krzyża, który - jak mówią starsi mieszkańcy tych stron - był ufundowany na pamiątkę bitwy z 1863 roku.

Następnie delegacje na czele z pocztami sztandarowymi udały się na pobliską leśną polanę, gdzie odbyła się msza polowa i część artystyczna przygotowana przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Płk. Dypl. Ludwika Bociańskiego w Komorowie. Najpierw jednak licznie przybyłych gości powitał Jacek Stachacz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Komorowie.

Potem ks. ppłk Tomasz Szefliński, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Jozafata BM w Komorowie odprawił mszę świętą. Po mszy głos zabrała sekretarz gminy Ostrów Mazowiecka Agata Stachacz, która odczytała list w imieniu wójta gminy Ostrów Mazowiecka:

(...) Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w dziejach Polski. W walce zbrojnej trwającej ze zmiennym natężeniem przez prawie 1,5 roku wzięło udział blisko 200 tys. osób z różnych stanów i grup społecznych. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku działań zbrojnych, represji, zsyłek i emigracji, idea walki o niepodległość nie zginęła i doprowadziła w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego. Legenda powstania styczniowego zapisała się na stałe w tradycji i historii naszego narodu. Stała się fundamentem, na którym opieramy i budujemy nasze wartości. Pamięć o powstańcach styczniowych to jeden z elementów naszej tożsamości. To właśnie ta pamięć sprawia, że co roku spotykamy się w tym miejscu: aby oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Naszym obowiązkiem jest uczynić wszystko, aby ta pamięć była wieczna. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej wyjątkowej uroczystości.

Następnie głos zabrał pułkownik Sylwester Raniszewski, prezes Zarządu Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie:

Odległe czasy sprawiają wrażenie i mamy takie poczucie, że powstanie to legenda. Ale nasza obecność tutaj potwierdza, że to nie jest legenda. My, Piłsudczycy często nawiązujemy do tych słów, które tu padły i na każdym kroku staramy się je przypominać: „polska mowa, polska wiara przetrwa niejednego cara”. Chociaż powstanie styczniowe, bardzo bohaterskie upadło i nastąpiło cierpienie narodu polskiego, ale to cierpienie narodu polskiego też było dla nas bardzo twórcze. To wtedy zaczęto walczyć słowem. To władcy słowa: nasi poeci, pisarze dali nam i dodawali otuchy.

Sylwester Raniszewski przekazał Jackowi Stachaczowi, Agacie Stachacz, ks. Tomaszowi Szeflińskiemu oraz przewodniczącej rady gminy Krystynie Kossowskiej nowo wydane publikacje dot. 3 powstań narodowych na ziemi wyszkowskiej, choć - jak zaznaczył - w publikacji są opisy walk na terenie Puszczy Białej.

Po przemówieniach odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów, a następnie wszystkich uczestników uroczystości zaproszono na grochówkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki