MKTG SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej i VII Zjazd Absolwentów. 25.05.2024

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wspólne zdjęcie, msza święta, przemówienia, część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz odsłonięcie pamiątkowej alei przy szkole - tak wyglądała pierwsza część uroczystych obchodów 60 lat Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej i VII Zjazd Absolwentów Rubinka.

Po rejestracji uczestników zjazdu gości zapoznano z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół nr 1 - obecne kierunki kształcenia różnią się od tych, które były dostępne lata temu. Następnie, po wspólnym pamiątkowym zdjęciu przed szkołą, wszyscy udali się na mszę świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy, na sali gimnastycznej Rubinka, rozpoczęła się oficjalna część obchodów.

Konferansjerami spotkania byli: Grzegorz Jasionowski - absolwent, nauczyciel, dyrektor szkoły w latach 2007 - 2020 i członek Zarządu Stowarzyszenia Koła Wychowanków ZS nr 1 oraz Katarzyna Brzostek - od 24 lat nauczyciel matematyki w ZS nr 1.

Trochę historii

Oficjalną część uroczystości rozpoczęli dyrektor szkoły Piotr Siwek oraz Agnieszka Kaczmarek - prezes Stowarzyszenia Koła Wychowanków ZS nr 1. Dyrektor powitał licznie przybyłych gości i opowiedział w kilku słowach o historii szkoły. Piotr Siwek przypomniał, że w pierwszym roku funkcjonowania szkoły kształciło się tu 130 uczniów technikum elektrycznego i technikum mechanicznego oraz ok. 600 uczniów zasadniczej szkoły zawodowej. Dzisiaj, w Rubinku kształci się 996 uczniów. Potem Agnieszka Kaczmarczyk opowiedziała o powstaniu i historii Koła Wychowanków. Przypomniała, że koło powstało z inicjatywy śp. Bożenny Rostkowskiej oraz Jerzego Tryniszewskiego, a także podziękowała wszystkim instytucjom, które wspierają koło w organizacji zjazdów.

Wspomniano i uczczono minutą ciszy, pedagogów, którzy zmarli w ciągu ostatnich 5 lat: od poprzedniego jubileuszu szkoły. Są to: Grażyna Barbara Czyronis, Mieczysław Tyszka, Andrzej Mazur, Tadeusz Białobrzeski, Władysław Antoni Pasztaleniec, Zofia Podbielska, Ireneusz Szczapa, Alfreda Suska, Marian Kuczyński.

Następnie młodzież przygotowana przez Małgorzatę Jasionowską i Annę Brejnak wystąpiła w części artystycznej.

3 lata przygotowań

Bardzo pięknie młodzież przedstawiła swój program, za co kłaniam się nisko tym z państwa, którzy go przygotowywaliście. Zapytałam panią prezes: kiedy rozpoczęliście państwo przygotowania? Bo jubileusz jest przygotowany pięknie pod każdym względem, co można zauważyć już wchodząc do szkoły. Pani prezes zdradziła: 3 lata temu. Tak, drodzy państwo, takie spotkania przygotowuje się 3 lata, albo nawet i dłużej i to są intensywne prace, stąd bardzo nisko się kłaniam państwu i panu dyrektorowi. To jest naprawdę piękne, że państwo chcecie się spotkać właśnie ze swoją kadrą pedagogiczną, z młodzieżą

- mówiła Bożena Żelazowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ostrów Mazowiecka i ta szkoła - są wyjątkowe. I dlatego chcę bardzo serdecznie podziękować. W imieniu własnym, ale i w imieniu wszystkich nauczycieli seniorów, którzy tu pracowali. Jest to ogromnie miłe, że państwo pamiętacie o nas, że zapraszacie. Dziękujemy bardzo za pamięć, za życzliwość, za serdeczność. To są wspomnienia, które gdzieś tam głęboko w sercu pozostają nadal. I nie da się ich powtórzyć w innych szkołach

- mówiła emerytowana polonistka Henryka Skibniewska, która wiele lat temu uczyła w Rubinku, a następnie ze względów zdrowotnych musiała opuścił Ostrów i podjąć pracę w innej szkole.

Na koniec oficjalnej części zjazdu głos zabrali jeszcze radny sejmiku województwa mazowieckiego Rafał Kowalczyk, starosta ostrowski Jerzy Bauer, wiceburmistrz miasta Ostrów Mazowiecka Jolanta Zadroga, wieloletni prezes Koła Wychowanków Krzysztof Łukaszewski, dowódca 22. WOK płk. Leszek Iwaniec oraz dyrektorzy szkół średnich z pow. ostrowskiego.

7 tablic na 7 jubileusz

Kolejnym punktem spotkania było odsłonięcie pamiątkowej alei przy szkole (złożonej z 7 tablic upamiętniających każdy jubileusz szkoły) oraz złożenie kwiatów przed popiersiem Witolda Pileckiego - w rocznicę śmierci rotmistrza.

Po obiedzie odbyły się zawody na strzelnicy wirtualnej, mecz towarzyski w koszykówkę absolwenci - uczniowie oraz spotkania absolwentów w klasach.

O godz. 20.00 rozpocznie się bal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki