Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Publiczna szkoła muzyczna w Ostrowi Mazowieckiej? Radni są podzieleni. Temat poruszono na sesji 29.11.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Szkoła, która ma powstać z inicjatywy miasta ma być pierwszą publiczną (i bezpłatną) placówką kształcenia muzycznego w Ostrowi.

Rada miasta podjęła w kwietniu tego roku uchwałę upoważniającą burmistrza do zawierania umów niezbędnych do utworzenia szkoły muzycznej. O planach dotyczących powołania bezpłatnej szkoły muzycznej w Ostrowi Mazowieckiej, burmistrz mówił również podczas Dni Ostrowi Mazowieckiej w czerwcu. Wspomniał o tym także podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej w październiku - choć zwrócił wtedy uwagę, że problemem jest mała ilość nauczycieli, którzy mogą kształcić w zakresie edukacji muzycznej.

Wkrótce (17 października) podpisano porozumienie pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotrem Glińskim a Miastem Ostrów Mazowiecka reprezentowanym przez burmistrza Jerzego Bauera w sprawie utworzenia Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej.

Dla poprawy jakości życia mieszkańców

Ma to być pierwsza publiczna placówka kształcenia muzycznego na terenie miasta. Projekt uchwały w sprawie utworzenia Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej, zawierający akt założycielski oraz statut szkoły został przedłożony radnym 29 listopada podczas 53. sesji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka.

Publiczna szkoła muzyczna jest kolejnym krokiem utworzenia optymalnych warunków rozwoju zdolności i zainteresowań dzieci i młodzieży. Z naszych obserwacji wynika, że bardzo liczna grupa dzieci i młodzieży wykazuje zdolności artystyczne. Uczniowie mają możliwość uczęszczania do jedynej w mieście, niepublicznej szkoły muzycznej. Stworzenie rodzicom i dzieciom możliwości bezpłatnego korzystania z kształcenia artystycznego jest kolejnym etapem poprawiania jakości życia w Ostrowi Mazowieckiej.

- mówił podczas sesji burmistrz Jerzy Bauer.

Burmistrz nawiązał również do swojej kampanii wyborczej, którą prowadził 5 lat temu: przypomniał, że jednym z punktów programu był zapis o potrzebie podjęcia działań dotyczących powołania szkoły muzycznej. Temat ten musiał jednak poczekać ze względu na pandemię i związany z nią kryzys, a potem przez kolejny kryzys związany z wojną na Ukrainie. Ale w tej chwili, zdaniem burmistrza, sytuacja miasta jest na tyle stabilna, że można wrócić do realizacji tego projektu.

Czy miasto na to stać?

Kilka pytań co do powstania szkoły muzycznej miał m.in. radny Stanisław Dylewski:

Kilka miesięcy temu prosiliśmy o przedstawienie kosztów utrzymania takiej szkoły i źródła finansowania. Przed przystąpieniem do realizacji chcielibyśmy usłyszeć od pana, czy miasto będzie stać na funkcjonowanie takiej szkoły?

Radny zapytał czy uczniom szkoły muzycznej będzie przysługiwać subwencja oświatowa. Przypomniał też, że po rozwiązaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Ostrowi Mazowieckiej miała być powołana orkiestra przy MDK. Minęło już kilka lat, ale żadna orkiestra nie uświetnia miejskich obchodów świąt narodowych. Stanisław Dylewski wyraził obawę, że ze szkołą muzyczną będzie podobnie.

Za późno na rozterki

Zdaniem radnej Beaty Herman w tej chwili jest za późno na "rozterki" czy miasto stać na szkołę muzyczną czy nie, skoro w kwietniu burmistrz został upoważniony do podejmowania decyzji w tej sprawie. Ponadto, zdaniem radnej to nie będzie kosztowne przedsięwzięcie, ponieważ baza lokalowa będzie w szkole, a więc koszty eksploatacji, energia i opał będą ponoszone wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1.

Radna Jolanta Kwiatkowska, choć przychylna pomysłowi powołania szkoły muzycznej, zauważyła, że zgodnie ze statutem miasta każdy projekt uchwały powinien być przedłożony radzie wraz z uzasadnieniem uchwały. W uzasadnieniu należy wskazać potrzebę podjęcia uchwały oraz informację o skutkach finansowych jej realizacji. Natomiast w tym uzasadnieniu nie ma informacji o skutkach finansowych.

Za zasadnością powstania szkoły muzycznej wypowiedział się także radny Paweł Pecura zwracając uwagę, że w Ostrowi jest wiele uzdolnionych artystycznie młodych ludzi, a nie każdy może pozwolić sobie na podjęcie nauki w szkole muzycznej poza Ostrowią.

Radna Anna Krajewska zwróciła uwagę na możliwości finansowe miasta.

Jeśli chodzi o to, że nasze dzieci, nasza młodzież, mieszkańcy zasługują na możliwość kształcenia się muzycznego - podpisuję się obydwiema rękoma. Natomiast są różne możliwości realizowania tej edukacji. Jedną z takich możliwości jest fundowanie stypendiów młodym, zdolnym ludziom - bo też jak państwo pewnie pamiętacie i wiecie w Ostrowi działa już Społeczna Szkoła Muzyczna, płatna - stąd możemy przecież taką młodzież finansować. (...) Dlatego nadal bardzo mocno proszę, o informacje jakie będą koszty utrzymania i jakie będą plany dotyczące tej placówki.

Głos w dyskusji zabierali także radni Waldemar Pałys, Michał Kacprzak, Krzysztof Laska, Mieczysław Szymalski i Mieczysław Równy. Radny Równy zaproponował, żeby zamiast szkoły muzycznej stworzyć oddział edukacji muzycznej w SP nr 1.

Burmistrz zwrócił uwagę, że w projekcie budżetu na następny rok jest podana kwota dotycząca kosztów związanych z powstaniem szkoły muzycznej i na rok 2024 kwota ta wynosi 700 tys. zł.

Po długiej dyskusji, uchwała została przyjęta 12 głosami za i 9 głosami wstrzymującymi się. Siedzibą szkoły będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, przy ul. Partyzantów 39. Na szkołę będzie przeznaczona jedna kondygnacja. Szkoła miałaby ruszyć we wrześniu 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki