MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przysięga wojskowa terytorialsów w Ostrowi Mazowieckiej. W szeregi 5. MBOT wstąpiło 39 żołnierzy 1.04.2023. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W sobotę 1 kwietnia 2023 na boisku Omega w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 5 MBOT. Ślubowanie na sztandar 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps.”Rój” złożyło 39 żołnierzy szkolenia podstawowego.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg

- ślubowali żołnierze podczas uroczystej przysięgi wojskowej na boisku Omega w Ostrowi Mazowieckiej.

Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu żołnierza. To dowód patriotyzmu i obietnica złożona wobec ojczyzny. To reprezentowanie wartości, za które wielu straciło życie.

W uroczystości, która jest wielkim przeżyciem dla każdego żołnierza, wzięli udział również ich rodziny i najbliżsi. Jak informują organizatorzy, przed złożeniem przysięgi ochotnicy odbyli 16-dniowe szkolenie podstawowe w 5. Mazowieckiej Brygadzie OT. W trakcie szkolenia uczyli się obsługi broni i sprzętu wojskowego, strzelectwa, taktyki, topografii oraz medycyny pola walki. Przygotowywali się także do uroczystej przysięgi wojskowej. Teraz czeka ich 3-letni cykl szkoleń, aby na koniec osiągnąć tzw. status ”combat ready”, czyli pełną gotowość bojową.

- Jestem niezmiernie dumny, że już po raz drugi żołnierze 5. MBOT mają możliwość złożyć przysięgę w Ostrowi Mazowieckiej. W miejscu, z którego pochodzą nasi terytorialsi, w regionie, w którym tradycje wojskowe sięgają XIX wieku, a wojsko od zawsze miało znaczący wpływ na życie gospodarcze oraz kulturalne miasta (...) - mówił dowódca brygady płk Paweł Lech. - Moi najmłodsi żołnierze, mam nadzieję, że ta doniosła chwila bardzo głęboko zapadnie w waszą pamięć. Nałożenie munduru żołnierza Wojska Polskiego to odpowiedzialna i ważna decyzja w życiu, szczególnie w dzisiejszej sytuacji. Wasze szkolenie i służba przypadły na szczególny czas, gdy fundamenty porządku międzynarodowego w Europie zostały zakwestionowane przez militarną agresję Rosji na sąsiednią Ukrainę. Życzę, aby służba, którą rozpoczynacie i wszelkie podejmowane zadania dobrze służyły Polakom, a dla was były źródłem satysfakcji.

Po złożeniu przysięgi wojskowej przez żołnierzy 5. MBOT wyróżniono 6 terytorialsów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w szkoleniu i wzorowo wykonują powierzone im zadania służbowe. Listy gratulacyjne i kwiaty w obecności rodzin i najbliższych przekazali im płk Paweł Lech i burmistrz miasta Jerzy Bauer. Odczytany został także list okolicznościowy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, a w imieniu terytorialsów głos zabrał szer. Michał Wulczyński:

Szkolenie wymagało nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim determinacji, siły charakteru i wytrwałości w dążeniu do celu, jakim był ten dzień - dzień przysięgi wojskowej. Podniosła chwila dla każdego żołnierza. Wypowiadając słowa roty przysięgi rozpiera nas duma, a zarazem czujemy ogrom odpowiedzialności, jaką z pełną świadomością wzięliśmy na swoje barki. (...) Dowódco! Obiecujemy, że damy z siebie wszystko, by godnie reprezentować 5. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, której częścią od dziś jesteśmy. Dziś wracamy do swoich codziennych zajęć, ale stale przyświecać nam będzie motto: Zawsze gotowi! Zawsze blisko!

To dla nas honor, że ta uroczystość została zaplanowana i zorganizowana w Ostrowi Mazowieckiej. Jest nam miło i jesteśmy z was dumni. Dajecie nam poczucie bezpieczeństwa. Wszystkie badania wskazują, że wśród motywów wstępowania do wojska albo najważniejszym, albo bardzo ważnym motywem jest patriotyzm i szacunek do Państwa Polskiego. To dla nas, nie-żołnierzy wielka nadzieja, że wasza służba jest i będzie skuteczna nie tylko w czasie pokoju, ale i w czasie prawdziwego zagrożenia. A że zagrożenie jest widoczne gołym okiem - nikogo nie trzeba przekonywać

- mówił burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada, a potem piknik wojskowy.

Na pikniku można było spróbować żołnierskiej grochówki, a także zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego i dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania służb mundurowych z przygotowanych stoisk informacyjno-promocyjnych. Stoiska mieli nie tylko terytorialsi, ale także policja, Państwowa Straż Pożarna, 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie oraz Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane 1 stycznia 2017 roku i od tamtej pory wciąż się rozwijają. W tej chwili w szeregach WOT jest ok. 36 tys. żołnierzy. Terytorialsi to przedstawiciele wszystkich grup zawodowych, a pochodzą z regionu, w którym stacjonują, dzięki czemu znają bardzo dobrze teren, na którym działają. Obecnie w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jest blisko 2 200 żołnierzy. Uroczystość, która odbyła się 1 kwietnia w Ostrowi Mazowieckiej to już 33 przysięga wojskowa w 5. MBOT i druga przysięga, która odbyła się w Ostrowi.

Zobacz inne materiały z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki