MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurpie nagrodzeni na 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 22 - 25.06.2023

Kazimierz Żyra
Archiwum prywatne Witolda Kuczyńskiego
Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym jest największą imprezą promującą kulturę ludową.

Impreza organizowana jest już od ponad pół wieku. W dniach 22 - 25 czerwca odbyła się jej 57. edycja. W imprezie rywalizowało ponad 650 artystów w kilku kategoriach. Ich występy oceniało jury pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego. Podczas festiwalu swoją obecność mocno zaakcentowali twórcy i artyści ludowi z Kurpi.

W czwartek 22 czerwca odbyło się ogólnopolskie seminarium naukowe „Ludowe tradycje muzyczne północno-wschodniej Polski”. Jednym z prelegentów był Witold Kuczyński z Czarni, który wygłosił referat „Specyfika śpiewu i instrumentarium kurpiowskiego”. W sobotę 24 czerwca Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca zaprezentował widowisko obrzędowe „Śnij Kurpiu, śnij” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. Za swój występ artyści otrzymali wielkie owacje.

Konkursowe zmagania rozpoczęły się w piątek 23 czerwca. Konferansjerami byli znani artyści ludowi - Józef Broda, Stanisław Jaskułka, Bartłomiej Koszarek i Witold Kuczyński. Prowadzili oni koncerty festiwalowe przez 3 dni. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, bo musieli ocenić występy śpiewaków solistów, grup śpiewaczych, instrumentalistów solistów i kapel ludowych. Reprezentowali oni 14 województw. Wyniki konkursowych zmagań ogłoszone zostały w niedzielę 25 czerwca, po mszy św. za twórców ludowych i przemarszu na duży rynek w Kazimierzu. Laureaci otrzymali nie tylko pamiątkowe dyplomy, lecz także nagrody finansowe.

Wśród nagrodzonych była liczna grupa artystów ludowych z powiatu ostrołęckiego. Wyróżnieniami uhonorowano kapelę z Kurpiowskiego Zespołu Pod Borem z Zawad oraz śpiewaka solistę Stanisława Archackiego z Myszyńca. Laureatką II nagrody w kategorii soliści instrumentaliści została grająca na harmonii pedałowej Wiktoria Julia Zielińska. Z nagrody II stopnia cieszyli się instrumentaliści Karol Samsel z Czarni i Piotr Gołaś z Myszyńca w kategorii „Mistrz i uczeń”. Największym sukcesem dla artystów z powiatu ostrołęckiego było najwyższe wyróżnienie na festiwalu w Kazimierzu dla Witolda Kuczyńskiego z Czarni. Zdobył on Basztę w kategorii śpiewacy soliści.

Laureat głównej nagrody nie kryje radości i wzruszenia:

Na kazimierskim festiwalu byłem już ze 25 razy. Przyjeżdżałem tu często z zespołem Carniacy. Cieszyłem się z nagród innych. Teraz ja dostąpiłem tego zaszczytu. Miło było usłyszeć od jurorów słowa, że jestem najlepszym śpiewakiem ludowym w naszym kraju. Basztę indywidualnie otrzymałem także 7 lat temu, podczas jubileuszowej 50. edycji festiwalu. Wtedy jednak było to wyróżnienie honorowe za promocję i zasługi w propagowaniu kultury ludowej. Tegoroczna Baszta jest już szóstą tego typu nagrodą dla twórców z najmniejszej gminy w powiecie ostrołęckim. Kultura ludowa w Czarni trzyma się mocno

- podkreśla Witold Kuczyński.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki