MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GOKiS w Małkini Górnej. Spotkanie z Andrzejem Prządką - autorem książki „Bibliografia Miejsca Pamięci Treblinka”, 19.05.2023

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Nakładem Muzeum Treblinka - Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Obóz Pracy (1941-1944) ukazała się pierwsza książkowa bibliografia przedmiotowa porządkująca publikacje odnoszące się do Miejsca Pamięci Treblinka. 19 maja 2023 r. w małkińskim GOKiS odbyło się spotkanie z Andrzejem Prządką – absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, historykiem, starszym kustoszem Biblioteki Miejskiej w Siedlcach, specjalistą ds. bibliograficznych, autorem „Bibliografii Miejsc Pamięci Treblinka”. Tłem spotkania autorskiego była przygotowana przez Muzeum Treblinka wystawa „Miejsce Pamięci Treblinka”.

Bardzo dziękuję pani Ewie Siwek – dyrektor małkińskiego GOKiS – za możliwość spotkania z osobami, które zainteresował ten trudny temat. Prezentowana dziś publikacja powstawała dosyć długo. Obóz – a właściwie obozy Treblinka - to temat, którym interesuje się cały świat, dlatego literatura na ten temat jest różnojęzyczna i bardzo obszerna. Różnorodność językowa sprawiła, że pojawiały się problemy z transkrypcją tekstów między innymi hebrajskich, jidysz, rosyjskich czy bułgarskich. W trakcie prac nad książką zdecydowaliśmy, że w prezentowanym dziś tomie pierwszym nie będziemy zamieszczać informacji o tekstach pisanych alfabetem innym niż łaciński - mówiła Monika Samuel z Muzeum Treblinka.

- Książka, którą dziś państwu prezentuję jest bardzo specyficzna. Bibliografia – w pewnym uproszczeniu książka o książkach – jest skierowana do wszystkich osób, które interesują się tematem Treblinki i Zagłady. Jest to zestawienie literatury, którą udało się nam odnaleźć, ale należy pamiętać, że zbiór prac poświęconych Treblince stale rośnie, dlatego będziemy ten materiał cały czas aktualizować. Wersja papierowa ukazała się w niewielkim nakładzie, ale już za kilka dni będzie dostępna w formie PDF na stronie internetowej Muzeum, by mogło z niej skorzystać jak najwięcej osób. Naszym założeniem było przygotowanie publikacji, która umożliwi stworzenie własnej ścieżki poszukiwań. Mam nadzieję, że produkt końcowy mojej pracy, który właśnie trafia do państwa rąk, będzie przydatny i satysfakcjonujący - podkreślił Andrzej Prządka.

W trakcie dyskusji na temat historii Treblinki poruszono także kontrowersyjne wątki powojenne.

- My jesteśmy strażnikami pamięci tego miejsca. Nie ukrywamy żadnych historii – także tych bolesnych. Jako Polacy nie mamy wyłącznie jasnych stron i nie zawsze byliśmy tylko bohaterami. Często mówi się, że teren obozu zagłady był profanowany przez mieszkańców okolicznych miejscowości. To tylko część prawdy. Zapomina się o tym, że na teren obozu przyjeżdżały całe „wycieczki” z bardzo różnych części Polski, a Armia Czerwona - która miała stać na straży tego miejsca – sprzedawała im materiały wybuchowe wykorzystywane do eksplorowania głębszych warstw ziemi. To też jest część naszej historii. Nie przemilczamy jej, mówimy o tym wszystkim, którzy są tym aspektem zainteresowani - mówiła Monika Samuel.

Podsumowując spotkanie Ewa Siwek – dyrektor małkińskiego GOKiS - podziękowała gościom za przybycie i rzeczową dyskusję.
- Mam nadzieję, że kolejne spotkania organizowane w GOKiS z inicjatywy Muzeum Treblinka będą przez państwa przyjęte równie ciepło. Na prośbę Muzeum zachęcam do przemyślenia udziału w konkursie poetyckim „Pamięć o Zagładzie zapisana w wierszach” organizowanym przez Muzeum Treblinka we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Sokołowie Podlaskim i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kosowie Lackim. Do 30 czerwca 2023 r. każdy może przesłać do Muzeum jeden niepublikowany wcześniej wiersz. Dokładniejsze informacje o konkursie są dostępne na stronie internetowej Muzeum Treblinka.

Zobacz inne materiały z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki