Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia w Ostrołęce. Energa: To nie Daniel Obajtek podejmował decyzję o budowie elektrowni w Ostrołęce. 17.03.2021

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Polska Press
Temat elektrowni w Ostrołęce nie przestaje być przedmiotem zainteresowania posłów opozycji.

17 marca 2021 w Sejmie odbyła się kolejna konferencja prasowa posłów Koalicji Obywatelskiej.

Po raz kolejny posłowie opozycji mówili o wstrzymaniu budowy elektrowni w Ostrołęce. Oczywiście w kontekście zmarnowania gigantycznych pieniędzy.

Poseł Paweł Poncyliusz wspomniał podczas konferencji także o Danielu Obajtku

Daniel Obajtek również ma swoją rolę w decydowaniu o budowie elektrowni w czasach, gdy już żaden bank, żadna instytucja finansowa (…) nie chciała wesprzeć tej inwestycji

– mówił poseł Poncyliusz.

Przypomnijmy, że Daniel Obajtek – obecny prezes PKN Orlen – był prezesem koncernu Energa w latach 2017-2018. A to właśnie Energa, wspólnie z innym koncernem energetycznym, Eneą, budowała elektrownię w Ostrołęce.

Niemal natychmiast po konferencji prasowej, na której padły słowa o „roli prezesa Obajtka w decydowaniu o budowie elektrowni” koncern Energa (będący dziś częścią grupy Orlen) wydał oświadczenie. Czytamy w nim:

Nieprawdą jest, że decyzja o rozpoczęciu budowy elektrowni zasilanej paliwem węglowym została podjęta przez Zarząd Energi SA, kiedy funkcję Prezesa Zarządu sprawował Daniel Obajtek (marzec 2017 - luty 2018).

Kluczowe działania dla inwestycji węglowej miały miejsce w 2016 roku (odmrożenie projektu, ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę, umowa inwestycyjna z Eneą SA) oraz w latach 2018-2019 (rozstrzygnięcie przetargu na generalnego wykonawcę, wydanie polecenia rozpoczęcia prac, udzielenie pożyczek spółce celowej). W 2017 roku nie zapadły żadne istotne dla budowy elektrowni Ostrołęka C decyzje. Trwały jedynie rozpoczęte w 2016 roku procedury przetargowe.

Umowa pomiędzy generalnym wykonawcą inwestycji a spółką celową została podpisana dopiero 12 lipca 2018 roku, kiedy Pan Daniel Obajtek nie był już Prezesem Zarządu spółki Energa.

Rozbiórka elektrowni w Ostrołęce. TVN24: Realizacja flagoweg...

Zobacz inne materiały dotyczące elektrowni C

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki