Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrowni w Ostrołęce rozpoczęta. Wbito pierwsze łopaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
We wtorek 16 października – na terenie budowy nowej elektrowni w Ostrołęce – symbolicznie wbito pierwsze łopaty. Najważniejszym gościem uroczystości był minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Dzisiejsze prace rozpoczęły się, mimo że ostrołęcka elektrownia nie wydała jeszcze głównemu wykonawcy – amerykańskiej firmie General Electric – polecenia rozpoczęcia prac (NTP). Wyjaśnijmy, że podpisana w lipcu umowa upoważnia wykonawców do rozpoczęcia prac przygotowawczych – do pewnej wysokości kontraktu.

- Dziś mamy bardzo ważny dzień – mówiła nam Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Energi, czyli jednego z dwóch udziałowców spółki Elektrownia Ostrołęka realizującej inwestycję (drugim jest Enea). – Zgodnie z przyjętymi harmonogramami i umową podpisaną z generalnym wykonawcą, realizujemy rozpoczęcie prac budowlanych, które obejmą pierwszy, ważny etap przed wydaniem zasadniczego pozwolenia rozpoczęcia prac, które zostanie wydane w późniejszych miesiącach.

Kiedy?

- Zgodnie z harmonogramem NTP możemy wydać w okresie od trzech do siedmiu miesięcy od podpisania kontraktu – tłumaczyła nam Barbara Klimiuk. – Umowa została podpisana 12 lipca, tak więc dziś mamy trzy miesiące, pozostały cztery, ale w międzyczasie będzie aukcja rynku mocy, planowana na 21 grudnia. Po tej aukcji, jeszcze w tym roku, jesteśmy przekonani, NTP zostanie wydane.

"Chcemy czystej energii"

Nie wnikając w szczegóły wyjaśnijmy, że aukcje rynku mocy to nowy w Polsce mechanizm polegający na utowarowieniu mocy energetycznych. Wytwórcy sprzedają na aukcjach moce (na określone lata) operatorom co stanowi dla nich gwarancję ich odbioru do systemu energetycznego. 21 grudnia odbędzie się aukcja dotycząca roku 2023, czyli okresu, w którym ma już funkcjonować nowa elektrownia w Ostrołęce.

Najważniejszym gościem wtorkowej uroczystości rozpoczęcia prac był minister energii. Krzysztof Tchórzewski nie ograniczył się w swoim wystąpieniu do sztampowych podziękowań i gratulacji wypowiadanych zwykle przy takich okazji. Minister swoim wystąpieniem włączył się raczej do dyskusji o tym, dlaczego elektrownia w Ostrołęce musi być budowana. Przypomnijmy, że już dawno temu ten sam minister zapowiedział, że blok w Ostrołęce będzie ostatnim energetycznym blokiem węglowym w Polsce

- W tym momencie należałoby przypomnieć i powiedzieć, w czym jest problem. Dlaczego tak trudno nam się startuje z inwestycjami energetycznymi – mówił minister. – Otóż dlatego, że mamy takie same aspiracje jak cała Unia Europejska, chcemy mieć czystą energię.

Ważna dla bezpieczeństwa

Po czym sporo miejsca w swoim wystąpieniu minister poświęcił energii ze źródeł odnawialnych. A następnie spuentował tę część przemówienia:

- My też decydujemy się na budowanie energetyki odnawialnej, czyli podwójnej, Musimy mieć energetykę odnawialną, ale także konwencjonalną – mówił Krzysztof Tchórzewski.

Minister podkreślił, że elektrownia w Ostrołęce jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także jest potrzebna w kontekście współpracy energetycznej z krajami bałtyckimi.

- Niektórzy twierdzą, że dzisiaj nie do końca jest opłacalna ta elektrownia – mówił minister. – Ja to słyszałem już kilka lat temu przy okazji decyzji o budowie bloków w Kozienicach i Opolu, że są niepotrzebne i nie opłaca się ich budować. Potem nastąpił przełom, zapadły decyzje, żeby budować. I powiedzmy sobie szczerze, dziś bez tych bloków Polska by była w stanie blackoutu, mielibyśmy duże kłopoty. Praktyka energetyczna pokazuje, że często to jest trochę wróżenie z fusów, takie opinie, nawet poparte analizami. A my musimy w energetyce patrzeć daleko do przodu – podkreślał minister.

Co z finansowaniem?

Odniósł się także do toczącej się dyskusji na temat sfinansowania inwestycji. Przypomnijmy, że finansowanie elektrowni nie zostało jeszcze dopięte.

- Cieszę się, że obie spółki (Energa i Enea – przyp. red.) będą budowały tę elektrownię, mimo że banki, w tym i banki polskie, uważają, że nie powinny jej finansować, bo jest węglowa. Że nie powinny dawać na nią kredytu. Takie jest podejście, mimo że to inwestycja ważna dla nas, dla naszych sąsiadów, mimo że nie wiadomo czy nie jest to kwestia naszej suwerenności. Powstała taka moda, tak to określę – mówił minister.

Po przemówieniach minister – w otoczeniu innych ważnych gości, a także przedstawicieli inwestora i wykonawcy – wbili pierwsze łopaty na placu budowy.

I wcale nie był to pusty gest – uczestnicy uroczystości zasypali dołki, w których umieszczone były dwa metalowe słupki. Prezes spółki Elektrownia Ostrołęka Edward Siurnicki wyjaśnił, że są to słupki, na których... zawiśnie główna furtka placu budowy elektrowni.

Na uroczystości pojawili się też... przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Przed placem budowy kandydat na prezydenta Mariusz Popielarz (PO) poddał w wątpliwość zasadność budowy elektrowni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki