MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25-lecie powiatu ostrołęckiego. 24.11.2023, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu, wręczono medale i odznaczenia

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Wideo
od 16 lat
Z okazji jubileuszu powiatu ostrołęckiego odbyła się uroczysta sesja rady powiatu. Uroczystości miały miejsce 24 listopada w Ostrołęckim Centrum Kultury. Zaprezentowano symbole i insygnia powiatu, wręczono medale i odznaczenia.

Uroczysta sesja z okazji 25-lecia samorządu powiatu ostrołęckiego została zorganizowana w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Spotkanie rozpoczął przewodniczący rady powiatu, Piotr Liżewski, który powitał zaproszonych gości: posłów, starostów z sąsiednich zaprzyjaźnionych powiatów, samorządowców z powiatu ostrołęckiego, delegacje z Ukrainy i Litwy, a także przedstawicieli różnych jednostek samorządowych.

Na początku zaprezentowano symbole i insygnia powiatu ostrołęckiego. Dokonali tego twórcy symboli: Robert Fidura i Kamil Wójcikowski.

Przypomnijmy, w herbie powiatu znalazł się orzeł i plaster miodu.

W polu czerwonym pół orła srebrnego ze złotymi: dziobem i przepaską koniczynową na skrzydłach, pod którym znajduje się złoty plaster miodu z pięciu komórek. Mazowiecki orzeł – w stylizacji zaczerpniętej z pieczęci księcia Siemowita III, za którego czasów umownie rozpoczęła się „miejskość” Ostrołęki – nawiązuje do położenia powiatu ostrołęckiego na Mazowszu. Orzeł symbolizuje też miejscową szlachtę, w opinii Komisji Heraldycznej reprezentując ją w stopniu wystarczającym, aby nie było konieczne umieszczanie w tym celu proponowanego we wcześniejszej fazie projektowania dodatkowego elementu w postaci szabli. Plaster miodu symbolizuje kurpiowską cześć powiatu i silnie w niej zakorzenione tradycje bartnicze.

Poza herbem i flagą przyjęta przez radę powiatu uchwała ustanawia także wzory i zasady użytkowania innych insygniów: sztandaru, pieczęci, odznaki honorowej, łańcuchów:

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Następnie dr hab. Jan Mironczuk wygłosił wykład na temat historii samorządu terytorialnego w Polsce i regionie.

Głos zabrał starosta Stanisław Kubeł, który zaprezentował dokonania powiatu i omówił zmiany jakie zaszły w samorządzie na przestrzeni tych 25 lat.

Terytorium powiatu ostrołęckiego składa się z 11 gmin i tak jest niezmiennie od początku. Liczba mieszkańców powiatu wzrosła w ciągu tych 25 lat o ponad 5 tysięcy. Struktura demograficzna powiatu jest bardzo pozytywna. 56 tysięcy mieszkańców na 88 tysięcy jest w wieku produkcyjnym. Niestety spada liczba w wieku produkcyjnym, a także o 20 procent spada liczba osób w wieku przedprodukcyjnym, a rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym. To nie jest optymistyczna prognoza na przyszłość. Oprócz mieszkańców ważna jest gospodarka. Na początku powiatu w rolnictwie pracowało 70 procent mieszkańców powiatu. Te tendencje się odwracają. Co nie znaczy, że rolnictwo nad upada, bo obszar zajmowany przez rolnictwo to ponad 130 hektarów. Liczba osób pracujących poza rolnictwem się podwoiła. Powiat ostrołęcki staje się liderem przetwórstwa rolno- spożywczego nie tylko w Polsce, ale i Europie. Dominuje branża mięsna, mleczarska. Dobrze rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Powiat realizuje jeszcze zadania z zakresu kultury, sportu, turystyki i szeregu innych dziedzin jak ochrony środowiska, rolnictwa

- wymieniał starosta. Wspomniał także o transporcie, liczbie pojazdów w powiecie, rozwoju wodociągów, dostępie do oświaty. Wspomniał, że na początku istnienia powiatu budżet wynosił 15 milionów złotych, obecnie trwają pracę na przyszłorocznym budżetem w wysokości 200 mln zł. Na koniec podziękował wszystkim zaangażowanym w rozwój powiatu ostrołęckiego.

W dalszej części uroczystości wręczono medale i dyplomy uznania od marszałka Adama Struzika.

Dyplom Honorowy otrzymał powiat ostrołęcki. Przyjęli go starosta Stanisław Kubeł i przewodniczący rady Piotr Liżewski.

Dyplomy uznania otrzymali: Stanisław Kubeł, Krzysztof Parzychowski, Barbara Gocłowska, Witold Pakieła, Stanisław Subda, Kazimierz Rzewnicki, Jan Wiśniewski, Stanisław Lipka, Piotr Liżewski, Beata Kalinowska, Waldemar Pędzich, Zofia Napiórkowska, Bogumiła Rybacka, Agata Mróz, Leszek Sutnik, Halina Koźlarzewska, Małgorzata Szczepańska, Krzysztof Chełstowski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce, Zespół Szkół Powiatowych w Myszyńcu.

Nie obyło się bez gratulacji, życzeń oraz prezentów przekazywanych przez zaprzyjaźnione samorządy i instytucje.

Sesję uświetnił występ Zespołu Kurpianka z Kadzidła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki