Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atak nożownika w Kadzidle. Co o sprawie mówią mieszkańcy? "To tragedia dla poszkodowanych i sprawcy" - uważają

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
od 12 lat
Wydarzenie, które miało miejsce 29 listopada w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle, niewątpliwie wstrząsnęło całą społecznością. Najbardziej społecznością szkolną i mieszkańcami gminy Kadzidło, ale sprawę śledzili także mieszkańcy powiatu ostrołęckiego, a nawet całej Polski. Jak komentują wydarzenie mieszkańcy?

Co o sprawie mówią mieszkańcy?

Jest mi szkoda wszystkich. Bardzo szkoda jest mi tego chłopaka [Alberta G. - przyp. red.] i jego rodziny. Po prostu szkoda. Młody człowiek... Wszystkich jest mi żal. (...) Co poszło nie tak? Nie wiem... Uważam, że Internet zbiera swoje żniwa.

- powiedziała pani Bożena z Dylewa.

Trudno powiedzieć, dlaczego tak się stało. To młodzież, a co się tam wydarzyło to tylko w szkole mogą wiedzieć... Wszyscy byli wzburzeni, że to się tu u nas wydarzyło

- mówi pani Janina z Kadzidła.

Ja też uważam że trzeba wpierw mu [sprawcy - przyp.red.] pomóc np. pewnie psychiatrycznie, ponieważ musiał mieć jakiś problem ten chłopak, że targnął się na takie okrucieństwo, które zrobił kolegom i koleżankom z kl. Na pewno jakaś kara też odpowiednia do tego wydarzenia - komentuje na fb Tygodnika Ostrołęckiego pani Aneta.

Czy uda się coś zrobić! Nie sądzę by rozmowy coś dały, dziś młodzież niby słucha, a robią co chcą! Tragedia jest dla poszkodowanych i dla sprawcy! Kary nie uniknie, ale czy ktoś zrozumie, dlaczego tak młody człowiek zrobił tak, nie było innego wyjścia, czy szukał pomocy, czy postanowił sam wymierzyć karę, która zmieniła życie poszkodowanym i jemu - napisała pani Katarzyna.

Nie należy negować pracy psychologów w obecnej sytuacji, bo wierzę, że te osoby teraz tego potrzebują. Natomiast jeśli chodzi o przyszłość, to psychologowie i psychiatrzy jej nie poprawią. Problem nie tkwi w braku pomocy psychologicznej, ale w czymś innym. Nawet jeśli szkoły zwiększą ilość psychologów, nic to nie pomoże i za kilka/kilkanaście lat się o tym przekonamy - uważa pan Sebastian.

Wójt Dariusz Łukaszewski zwrócił się o przeprowadzenie delikatnych rozmów z uczniami i nauczycielami i pracownikami szkół. Prosił o ostrożne komentowanie tego tragicznego wydarzenia:

Znamy wszystkich: znamy i ofiary, i sprawcę, znamy rodziny ofiar i sprawcy. Musimy mądrze poukładać naszą wspólnotę, żebyśmy nie mieli pokusy zbyt szybkiego stygmatyzowania, a żebyśmy wspólnie znaleźli - przy pomocy także służb specjalistycznych, funkcjonujących nie tylko w gminie, ale i w powiecie, a także poza gminą i poza powiatem - jak najwięcej ścieżek do szybkiego wyjścia z tej traumatycznej sytuacji.

Tuż po wydarzeniu w ZSP w Kadzidle zwołano sztab kryzysowy, w którym wzięli udział m.in. wojewoda mazowiecki, starosta ostrołęcki i wójt gminy Kadzidło. Zapewniono pomoc psychologiczną (uczniom, rodzicom i mieszkańcom - wszystkim, którzy takiej rozmowy potrzebują) i wsparcie. Wojewoda Tobiasz Bocheński mówił, że trzeba zrobić wszystko, aby pomóc ofiarom, pomóc uczniom wrócić do normalnego życia i "dać jasny przekaz wszystkim, że nie zgadzamy się na przemoc w szkole".

18-letni Albert G. odpowie za usiłowanie zabójstwa wielu osób. Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce wystąpiła z wnioskiem o trzymiesięczny areszt dla sprawcy. Nastolatkowi grozi minimum 15 lat pozbawienia wolności. W najgorszym wypadku - dożywocie.

Od poniedziałku, 4 grudnia w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle wracają zajęcia lekcyjne zgodnie z obowiązującym planem. Od 4 grudnia przez najbliższe dwa tygodnie w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w godz. 9.00 - 14.00 (od poniedziałku do piątku) dyżur pełnić będzie psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu i Czerwinie. Cały czas aktywny jest dyżur telefoniczny psychologa: tel. 660 690 550.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki