Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 700 inwestycji w regionie ostrołęckim ze wsparciem sejmiku Mazowsza

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Aż 681 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie regionu ostrołęckiego dzięki wsparciu sejmiku województwa. Ponad 263 mln zł władze regionu przeznaczyły na nowe drogi, boiska, rozbudowę szkół, przedszkoli czy szpitali. Nabory do przyszłorocznych programów już trwają. Na realizację 20 programów wsparcia w przyszłym roku sejmik przeznaczył rekordowe 900 mln zł.

15,5 mln zł na inwestycje w ostrołęckim szpitalu i Meditransie

Sejmik Mazowsza przekazał w tym roku 15,5 mln zł na inwestycje w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce oraz Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”. Dla tej ostatniej za blisko 1,1 mln zł zostały zakupione dwa ambulanse w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Ostrołęcki szpital trzymał z budżetu województwa środki m.in. na dostosowanie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego do obowiązujących wymagań, roboty budowlane i zakup sprzętu dla Oddziału Kardiologii Interwencyjnej czy zakup pierwszego wyposażenia dla nowo tworzonego Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej.

Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zaznacza, że sejmik województwa każdego roku inwestuje w ostrołęcki szpital.

Jak pokazują zlecone przez nas badania, to właśnie inwestycje w zdrowie są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców i my na te oczekiwania odpowiadamy. W tym roku to właśnie inwestycje w mazowieckich placówkach służby zdrowia stanowią nasz największy wydatek. Ale nie tylko pomagamy gminom i powiatom w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji lokalnych. To m.in. budowa dróg, remonty szkół, boisk i hal sportowych, ale także pomoc dla działkowców, programy profilaktyki zdrowotnej czy projekty rad senioralnych

- mówiła Elżbieta Lanc.

Trwają nabory na 2024 rok!

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera miasta, gminy i powiaty w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, pieniądze z budżetu województwa mają ogromny wpływ na rozwój całego regionu.
– Wszystkie nasze działania służą temu, aby całe Mazowsze równomiernie się rozwijało. Takie też zadanie mają nasze autorskie programy wsparcia. Potrzeby lokalnych społeczności najlepiej znają ich przedstawiciele – wójtowie, starostowie czy organizacje pozarządowe – i to przede wszystkim oni mogą składać wnioski w naszych programach. W ubiegłym roku tylko na terenie regionu ostrołęckiego udało się zrealizować aż 681 różnych projektów, zarówno małych – jak zakup sprzętu dla OSP, jak i dużych, np. remonty dróg czy budowy przedszkoli. Już dziś zachęcam do składania wniosków na przyszły rok, w którym do rozdysponowania będzie rekordowa kwota 900 mln zł- zachęca pani marszałek.

Nabory do programów wsparcia na 2024 r. już ruszyły. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie mazovia.pl.

Projekty ważne

Najwięcej pieniędzy sejmik województwa przeznaczył w regionie ostrołęckim na inwestycje w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Przeszło 86 mln zł pozwoliło na realizację 45 projektów. To ważne i strategiczne inwestycje, które mają wpływ na rozwój całego regionu. Radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, zwraca uwagę na dużą różnorodność dofinansowanych projektów.

Mamy zarówno projekty drogowe, np. rozbudowę drogi nr 2524 Lelis–Długi Kąt–Kadzidło, jak i inwestycje edukacyjne skierowane do najmłodszych, m.in. budowa przedszkola samorządowego w Różanie, zespołu przedszkolnego w Ostrołęce czy przedszkola i żłobka w Olszewie-Borkach. Wśród dofinansowanych przez sejmik Mazowsza inwestycji znalazły się także budowa sieci wodociągowej w Olszewce czy projekt Kolej na park w Wyszkowie. Na wsparcie finansowe mogły liczyć także inwestycje drogowe, m.in. przebudowa drogi powiatowej Chrzanowo–Małki w powiecie makowskim i drogi gminnej w Nowych Wypychach

- wymienia pani marszałek.

W trosce o klimat i czyste powietrze

Sejmik województwa dofinansowuje również proekologiczne projekty. W sumie w ramach programów „Mazowsze dla klimatu” i „Mazowsze dla czystego powietrza” w regionie ostrołęckim zostały dofinansowane 44 projekty. Wśród nich są m.in. zakup ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w gminie Boguty-Pianki, modernizacja zbiornika przeciwpożarowego w Zarębach, adaptacja skweru przy kościele w Goworowie, budowa tężni solankowej w Świętym Miejscu i Starym Lubotyniu, uzupełnienie drzewostanu w parkach miejskich w Przasnyszu, utworzenie parku w Wąsewie czy nasadzenia zieleni w gminie Szelków. Jak zaznacza Mariusz Popielarz, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Ostrołęce, w dobie tak wyraźnie odczuwalnego kryzysu klimatycznego działania proekologiczne to coraz ważniejsze wyzwanie.

To temat licznych dyskusji i analiz. Na Mazowszu jednak na tym nie poprzestajemy. W naszym województwie nie brakuje realnych zielonych inicjatyw. W trosce o klimat i czyste powietrze wprowadziliśmy wiele programów, dzięki którym samorządy lokalne pozyskują fundusze, a nasz region jest atrakcyjny ekologicznie dla mieszkańców i turystów. Zdrowe środowisko dla młodszych pokoleń i ich dobre dalsze życie to nasz priorytet

- mówi dyrektor.

Zabytki

Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 1,5 mln zł dofinansowania trafiło na renowację 16 obiektów zabytkowych z regionu ostrołęckiego . Wśród nich znalazły się m.in. renowacja tarasu w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, remont budynku dawnej Ochronki w Krasnem, odtworzenie zewnętrznej stolarki okiennej w budynku pokoszarowym przy Alei Wojska Polskiego 23 w Ostrołęce, prace restauratorskie więźby dachowej i pokrycia dachowego części zabytkowego budynku klasztoru w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, a także prace związane z wymianą pokrycia dachowego na budynku kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu.

Obiekty sportowe

Samorząd województwa mazowieckiego przekazał przeszło 6 mln zł wsparcia na budowę i remonty 27 obiektów sportowych w regionie ostrołęckim. Dofinansowane projekty to m.in. modernizacje sal sportowych w Broku, przy Szkole Podstawowej w Starym Lubotyniu, w Starej Ruskołęce czy w Zabrodziu, budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Kręgach, kortu tenisowego w Długosiodle czy gminnego minicentrum sportu w Kadzidle.

Pomoc dla KGW

Na pomoc finansową samorządu województwa mazowieckiego mogą również liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. W regionie ostrołęckim najwięcej projektów zostało dofinansowanych w ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Wsparcie otrzymało w sumie aż 166 kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych. To środki m.in. na zakup wyposażenia kuchni, dostosowanie świetlicy wiejskiej czy warsztaty. Sejmik przeznaczył na ten cel blisko 1,1 mln zł.

Projekty sołeckie

107 projektów sołeckich z regionu ostrołęckiego otrzymało środki finansowe w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. To pieniądze m.in. na zakup i montaż lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowę i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, a także modernizacje świetlic wiejskich.

Wsparcie dla OSP

Z kolei w ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych” dofinansowanie otrzymało 110 projektów. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 4,1 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizację 31 budynków strażnic, zakup 13 samochodów, a także specjalistyczny sprzęt dla ochotniczych straży pożarnych.

Duże wsparcie z nowych programów

W tym roku radni województwa zdecydowali o uruchomieniu kilku nowych programów wsparcia. Należą do nich m.in. „Mazowsze dla zdrowia kobiety”, „Autobusy dla mazowieckich szkół”, „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, „Mazowsze dla zwierząt” czy „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Każdy z programów cieszył się dużym zainteresowaniem. W regionie ostrołęckim dofinansowanie w wysokości ponad 6,8 mln zł otrzymały 92 projekty. Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego będą zakupione autobusy dowożące dzieci do szkół dla gmin Myszyniec, Kadzidło i Olszewo-Borki.
20 gmin skorzystało z pomocy finansowej na funkcjonowanie schronisk w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt”, a 38 – ze środków na modernizację czy wyposażenie domów kultury i centrów integracyjnych. Odnowionych zostanie także 8 miejsc pamięci, w tym: miejsce pamięci w Lipniku Majoracie w gminie Długosiodło, pomnik upamiętniający poległych uczestników Powstania Styczniowego pod Podosiem, pomnik i cmentarz wojenny poległych Powstańców Styczniowych pod Myszyńcem, krzyż przydrożny w miejscowości Obrąb, a także krzyż w miejscowości Wiśniewo.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki