MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Mazowsze wystąpi w kościele w Rzekuniu 10.05.2024

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
zdjęcie z koncertu "Mazowsza" w Ostrołęce w 2023 roku
zdjęcie z koncertu "Mazowsza" w Ostrołęce w 2023 roku Archiwum TO
W piątek, 10 maja 2024, w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu zespół „Mazowsze”. Wykona pieśni sakralne, ludowe i patriotyczne.

To koncert z okazji 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego i 25-lecia powiatu ostrołęckiego. Początek o godz. 18.00. Wstęp oczywiście wolny.

Soliści, chór i orkiestra zabiorą publiczność w muzyczną podróż po najbardziej charakterystycznych regionach Polski, ale również w podróż w czasie. Mazowszańskie piosenki, przesycone tradycją i kolorytem polskiej wsi będą się przeplatać z pieśniami patriotycznymi, począwszy od okresu Księstwa Warszawskiego, przez czasy zaborów, powstań i wojen, aż do czasu ostatniego powstania – warszawskiego. A to wszystko poprzedzone utworami sakralnymi w znakomitym wykonaniu artystów „Mazowsza”.

Ogrom emocji i balsam dla duszy gwarantowane!

- zaprasza zespół.

Z pięknym koncertem zespół „Mazowsza” wystąpił w Ostrołęce w październiku 2023 roku. To był prezent od samorządu Mazowsza na 650-lecie miasta.

Zespół „Mazowsze” został powołany 8 listopada 1948 roku dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki. Minister polecił prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Zespół miał uchronić folklor przed zatraceniem i ukazać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno.

„Mazowsze” to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który od blisko 75 lat prezentuje stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne stanowią podstawę budowania poszczególnych suit ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. Nazwa wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar zespołu szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. „Mazowsze” stało się fenomenem i zyskało tytuł Ambasadora Kultury Polskiej.

Źródło: mazowsze.waw.pl

Zobacz także inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki