MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wesele Kurpiowskie 2024. Wiemy, kto wystąpi na scenie przed publicznością

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Odchodzący ze stanowiska wójt gminy Kadzidło, Dariusz Łukaszewski, ogłosił, kto wystąpi podczas Wesela Kurpiowskiego.

Wesele Kurpiowskie to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w powiecie ostrołęckim.

Impreza rozgrywa się w kilku miejscach, zgodnie z przebiegiem tradycyjnego wesela. Podczas niej uczestnicy i widzowie stają się gośćmi weselnymi, mogą kosztować potraw regionalnych oraz tańczyć z Młodymi. Wydarzeniu towarzyszą kiermasze i pokazy rękodzieła ludowego, przejazdy furmankami, barwne orszaki ślubne, zabawy ludowe i inne atrakcje. Tak jest w Kadzidle od 1994 roku, zawsze w trzecią niedzielę czerwca.
Pomysłodawcą tej imprezy była ówczesna Dyrektor GOKSiR Marianna Gadomska - "... pamiętam, że jako dziecko z wielkim podziwem podglądałam wesele kurpiowskie nagrywane przez telewizję w domu państwa Konopków w Tatarach. Cały czas mam przed oczami różne fragmenty tego widowiska. Nie mając konkretnej wizji imprezy, wiedziałam, że na pewno musi to być wesele..." Swoją wiarą, optymizmem i zaangażowaniem przekonała i zaraziła miejscowe władze, działaczy kultury, społeczników. "Wesele Kurpiowskie" miało stać się najlepszą formą promowania folkloru kurpiowskiego.
W następnych latach "Wesele Kurpiowskie" potwierdziło, że Kadzidło ma możliwości przyciągnięcia na Kurpiowszczyznę licznych turystów.
Wreszcie w roku 2002 "Wesele Kurpiowskie" nie było już zwykłym przedstawieniem teatralnym, wszyscy obecni stali się świadkami ślubowania miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej "na poważnie". Zaangażowanie proboszcza parafii sprawia, że miejscowy kościół pw. Ducha Świętego stoi zawsze otworem dla tej wzruszającej ceremonii, ale ten ślub przyciągnął do miejscowej świątynie jeszcze większe tłumy niż zwykle. Pierwszy autentyczny ślub kurpiowskiej pary ośmielił kolejnych kandydatów do zawarcia związku małżeńskiego.
(źródło: gmina Kadzidło)

I tak z roku na rok wzbogacana jest formuła "Wesela Kurpiowskiego" w Kadzidle, aby przyciągać widzów, promować kulturę ludową, Kurpiowszczyznę. Co roku szukana jest para młoda, by ślub był jednak autentyczny. Dodatkowo wszyscy bawią się podczas koncertów, występów, korzystają z dobrodziejstw rzemieślników, lokalnych rękodzielników i twórców.

W tym roku, jak ogłosił odchodzący ze stanowiska wójt Dariusz Łukaszewski, gwiazdą muzyczną będzie Cleo.

Cleo stała się rozpoznawalna, kiedy w 2013 rozpoczęła współpracę z Donatanem. Wydali pierwszy wspólny singel „My Słowianie”, który stał się ogólnokrajowym przebojem. Ma na swoim koncie takie hity jak: "Cicha woda", "Brać", "Łowcy gwiazd".

Szczegółowy program Wesela Kurpiowskiego 2024 podamy wkrótce. Impreza odbędzie się 14-16.06.2024

Tak Wesele Kurpiowskie wyglądało w 2023 roku:

Wesele Kurpiowskie w Kadzidle. Inscenizacja ślubu i wesela k...

Wesele Kurpiowskie w Kadzidle. Święto folkloru w Zagrodzie K...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki