MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęcki Festiwal Książki 11-12.05.2024. Zobaczcie zdjęcia z pierwszego dnia oraz program wydarzenia

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Od 8 do 15 maja 2024 trwa 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce włączyła się weń aktywnie. Zaplanowano wiele wydarzeń, w tym Ostrołęcki Festiwal Książki z udziałem znanych pisarek, pisarzy, osobowości medialnych oraz lokalnych literatów. Zobaczcie zdjęcia z pierwszego dnia festiwalu oraz program imprezy na 12.05.2024.

2. Ostrołęcki Festiwal Książki zaczął się w sobotę 11 maja 2024.

Było m.in. wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników” (etap miejski), spotkanie z autorkami książek dla dzieci - Zofią Stanecką i Marianną Oklejak, były panele dyskusyjne, debiuty literackie, prezentacje publikacji literatów z regionu i oczekiwane przez wiele osób spotkanie z Michałem Ogórkiem - dziennikarzem, felietonistą, satyrykiem, krytykiem filmowym, pisarzem. Na zakończenie przed sceną pojawili się młodzi aktorzy z Teatru Maska w Chudku, którzy zagrali etiudę pt. Serenada.

Co zaplanowano na drugi dzień festiwalu?
Niedziela – 12.05.2024 r.

 • 12.00-12.15 – Małgorzata Laska – promocja książki dla dzieci „Leśna przygoda Zyzusia Tłuścioszka” (2024).
  Małgorzata Laska urodziła się na Kurpiach. Jest autorką książek dla dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem, gdzie współpracuje z Magazynem Polonijnym „Twoje Miasto”. Zdobyła Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów „Kurpik” 2018.
 • „Ostrołęka Moje Miasto” – piosenka laureatka (zwyciężczyni) konkursu Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowanego ubiegłym roku pod hasłem “To już 650 lat naszego miasta”. Pomysł, tekst, koordynowanie projektem Agnieszka Kornaga-Bałdyga, muzyka i aranżacja: Tomasz Samsel, realizacja i miks: Przemysław Cikacz, zdjęcia i montaż: Adrian Matłach, śpiew: Natalia Bakiera, Antoni Pachoł i Radosław Cylwik (Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce).
 • 12.30-13.15 – Małgorzata Strzałkowska – spotkanie literackie dla dzieci.
  Małgorzata Strzałkowska to pisarka, poetka, autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Częścią spotkania będzie zabawa słowem przeznaczona dla uczniów klas I-IV. Zabawa odwołuje się do książek: „Wierszyki łamiące języki”, „Gimnastyka dla języka” i „Logopedyczne prztyczki”.
 • Bajkowe opowieści z różnych stron świata – Michał Malinowski założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie-Jeziornie.
 • Panele dyskusyjne prezentujące nowości regionalnego rynku wydawniczego połączone z promocją autorów z Ostrołęki i regionu. Kontynuacja indywidualnych spotkań i rozmów z czytelnikami ostry dyżur literacki w loży autorskiej.
 • 13.15-13.30 – Debiuty literackie: Oliwia Marczak „Sędzia” (2023).
  Oliwia Marczak zadebiutowała powieścią kryminalną „Sędzia”. Pochodzi z okolic Ostrołęki, jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Mieszka i uczy się w Warszawie, w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej. Tegoroczna maturzystka.
 • 13.30-13.45 Wiesław Janusz Mikulski „Morze jesiennego słońca”. Ostrołęczanin jest autorem kilkunastu zbiorów wierszy. Jego poetycki debiut miał miejsce 2 sierpnia 1992 roku na łamach „Zielonego Sztandaru”. Za działalność twórczą zdobył liczne nagrody. Ostatnio świętował 30-lecie pracy twórczej, podczas uroczystości wręczono mu odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i |Dziedzictwa Narodowego. Monumentalny zbiór poezji „Morze jesiennego słońca: wiersze i aforyzmy najnowsze i odnalezione: sens życia – przemijanie – wieczność” (2024) to trzynasta książka jego autorstwa.
 • 13.45-14.00 – Łukasz Krukowski “Mam przeczucie” (2023) – spotkanie autorskie.
  Łukasz Krukowski urodził się w 2000 r. w Ostrołęce. To absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu tekstów z pogranicza horroru. Napisał powieści z gatunku science fiction, z nurtu katastroficznego pt. “Bieganie po torach” i “Mam przeczucie” oraz zbiór opowiadań “Układ“.
 • 14.00-15.30 – Artur Andrus – spotkanie autorskie.
  Artur Andrus to dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. Współpracuje z Polskim Radiem Program III. Jest stałym gościem programu Szkło kontaktowe w TVN24. Autor książki-zbioru piosenek i wierszy pt. “Popisuchy”.
 • 15.30-17.00 – Katarzyna Bonda – spotkanie autorskie. Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jej książki są wydawane w 17 krajach, a tylko w rodzimym nakładzie sprzedały się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Zadebiutowała w 2007 roku („Sprawa Niny Frank”), wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej postać profilera śledczego. W 2024 r. ukazała się powieść kryminalna inspirowana prawdziwymi wydarzeniami „Krew w piach”.
 • 17.15-18.00 – Muzo moja… - koncert poezji śpiewanej. Koncert autorski Grzegorza Augustyniaka z udziałem perkusisty Tomasza Rybackiego w ramach projektu "Ostrołęczanie: cykl spotkań". Grzegorz Augustyniak – emerytowany nauczyciel-wychowawca, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, pianista. Płyty: “Wiatr i deszcz”, “Muzo moja”.

Wszystkie wydarzenia odbywają się pomiędzy ul. Gomulickiego a placem Bema. Scena znajduje się przy ratuszu.

Festiwalowi towarzyszą:

 • targi książki stoiska wystawców ogólnopolskich i regionalnych (jest kilkunastu wystawców); kiermasz książki bibliotecznej; ostry dyżur literacki regionalnych autorów, warsztaty i animacje dla najmłodszych;
 • strefa dziecięca: Bajkowe Podwórko Wyobraźni, zabawy z chustą Klanzy;
 • w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich: stoisko Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz stoisko Europe Direct.

Tak wyglądał Ostrołęcki Festiwal Książki w 2023 roku:

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki