MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VIII Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO w Ostrowi Mazowieckiej

Hanna Chromińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
VIII Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. promowała 9. numer „Rocznika Ostrowskiego”. W wydarzeniu, które odbyło się w ostrowskiej Starej Elektrowni brało udział ponad 120 osób.

W czwartek, 14 marca w budynku Starej Elektrowni odbyła się VIII Konferencja regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. zorganizowana przez Miasto Ostrów Mazowiecka, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” i Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.

Witając przybyłych gości burmistrz Jerzy Bauer, prezes Stowarzyszenia „LzP” Michał Rutkowski i dyrektor biblioteki Jolanta Andruszkiewicz podkreślili pożytki wynikające z połączenia wydania „Rocznika Ostrowskiego” i Konferencji Regionalistycznej - wydarzeń służących szeroko pojętej kulturze w regionie.

W pierwszej część konferencji wystąpiły trzy autorki publikacji zamieszczonych w 9. „Roczniku Ostrowskim”. Historię Szkoły Podstawowej w Białych-Szczepanowicach przedstawiła Karolina Skłodowska – była uczennica tej szkoły, filolożka polska, blogerka, pasjonatka pisania wierszy.

Agata Deptuła – zainteresowana tanatologią i wierzeniami słowiańskimi studentka Uniwersytetu Warszawskiego – opowiedziała o źródłach swoich zainteresowań oraz o tym, jak esej stanowiący pracę zaliczeniową z antropologii przekształcił się w artykuł zamieszczony w „Roczniku Ostrowskim” .

Jolanta Andruszkiewicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Maz. – zapoznała słuchaczy z 95-letnim dorobkiem MBP.

Program konferencji wzbogaciły informacje o publikacjach o regionie w językach obcych. Zasoby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Maz. wzbogaciły przetłumaczone z jęz. angielskiego fragmenty pracy doktorskiej Andreisa Skreiji zawarte w broszurze „Boguty. A village in Poland” (przekazanej przez Hannę i Wojciecha Kamińskich). Z kolei Agata Deptuła poinformowała, że opublikowany w najnowszym „Roczniku Ostrowskim” jej artykuł „Zwyczaje pogrzebowe Kurpi Białych – wspólnota, która wspiera w oswajaniu żałoby” po przetłumaczeniu na jęz. angielski we wrześniu tego roku zostanie zamieszczony w „Funeral Heritage Report”.

Tematem drugiej części była szkoła jako miejsce budowania tożsamości lokalnej. W panelu dyskusyjnym moderowanym przez prezesa Michała Rutkowskiego swoje doświadczenia z pozycji uczennicy i dyrektorów szkół przedstawiali: Krystyna Szołkowska – wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim, Karolina Skłodowska – uczennica nieistniejącej obecnie Szkoły Podstawowej w Białych-Szczepanowicach oraz Michał Chojnowski – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej.

Uczestnicy panelu podkreślali kulturotwórczą rolę szkół na wsi, zaangażowanie wszystkich mieszkańców w tworzenie placówki edukacyjnej, a także sentymentalny wymiar kontaktów dorosłych uczniów ze szkołą. Karolina Skłodowska podkreśliła, że dla niej jeszcze nie zabrzmiał ostatni szkolny dzwonek w Białych-Szczepanowicach, a nauka w klasach wyposażonych w pomoce naukowe przez najbliższych członków rodziny miała wymiar szczególny. O skutecznych oddolnych inicjatywach prowadzących do utworzenia szkoły mówił także Michał Chojnowski, zwracając przy tym uwagę na skutki zmiany patrona szkoły z gen. Karola Świerczewskiego na 18. Pułk Artylerii Lekkiej. Temat wyboru właściwego patrona szkoły poruszyła także Krystyna Szołkowska wyrażając obawę, że konsekwencją zmian w podstawie programowej jęz. polskiego może być rezygnacja z Marii Konopnickiej jako patronki szkoły w Rząśniku Włościańskim.

Podsumowując VIII Konferencję Regionalistyczną PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. organizatorzy wyrazili ogromne zadowolenie z dotychczasowej współpracy, która skutkuje poszerzaniem kręgu autorów nadsyłających publikacje oraz zauważalnym wzrostem poziomu pisma.

Na zaproszenie burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka Jerzego Bauera, prezesa Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” Michała Rutkowskiego i dyrektor MBP w Ostrowi Mazowieckiej Jolanty Andruszkiewicz do Starej Elektrowni przybyli: Jędrzej Drewnowski – wójt gminy Boguty-Pianki, Daniel Choinka – zastępca burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka wraz z kierownictwem Urzędu Miasta, Eliza Drewnowska – radna Rady Powiatu Ostrowskiego, Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, profesor Jadwiga Sadowska, Janusz Pawlak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Wsi, dyrektorzy i przedstawiciele bibliotek z terenu powiatu ostrowskiego, dyrektorzy instytucji miejskich i powiatowych, nauczyciele szkół z powiatu ostrowskiego, młodzież z ostrowskich szkół średnich, autorzy tekstów zamieszczonych w ósmej edycji „Rocznika Ostrowskiego”, delegacja gminy Boguty-Pianki oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki